Težaves čokolado

mojcane  

član od: 15.11.2008

sporočila: 28

tema odprta - 5. dec 2008 23:50 | ogledi: 5.180 | odgovori: 14

Tudi jaz se že pripravljam na veliko novoletno peko in tako preizkušam razne recepte, ki so objavljeni na KulSlo. Vsi, ki sem jih do sedaj preizkusila so fenomenalni, zato tudi tukaj pohvale avtorjem. Sem pa nekje zasledila (nimam pojma več pri katerem receptu), da je treba raztopiti jedilno čokolado in ji, če je zadeva pregosta, dodati malo mleka. Poskusila sem 2x in obakrat se je čokolada... skremala v trdo kremo - sesirila (?). Kaj sem naredila narobe, oz. kako bi morala narediti?

Čokolado sem stopila najprej na plinu, drugič pa v mikrovalovki. Mleko ni bilo pokvarjeno in je bilo dodano popolnoma razmešani (in ne vroči) čokoladi...

Mojca

mojcane

Mimica  

član od: 26.11.2007

sporočila: 8

6. dec 2008 0:17

Tudi meni se je to že zgodilo. Razlog je bil po vsej verjetnosti v previsoki temperaturi. Zdaj jo počasi pripravljam v posodici nad paro (da se zgornja posoda ne dotika vode v spodnji posodi) in sicer 200g čokolade in 100g masla oz margarine. Mimica

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

6. dec 2008 10:27

Čokolado segrevaj nad soparo ali v mikrovalovki na nižji temperaturi ter večkrat premešaj. Namesto mleka daj kokosovo, kakavovo ali rastlinsko mast ali olje.

stana

mojcane  

član od: 15.11.2008

sporočila: 28

6. dec 2008 12:31

Sem že našla recept, kjer je tako zapisano - Čokolatini Baci v bazi... hvala vsem za odgovore... tokrat je osel šel na led pač kar 2x... mojcane

borka7  

član od: 23.2.2009

sporočila: 268

17. apr 2009 14:18

Zadnjič sem delala kokosovo torto, pri kateri je treba v stopljeno čokolada vmešati jajčne rumenjake. Čokolado sem stopila nad soparo, nato posodo odstavila in vanjo vlila en rumenjak. Ko sem se mase dotaknila s kuhalnico, se je čokolada v trenutku popolnoma zgostila, kar nekako posušila, in postala čisto neuporabna (ko sem jo ponovno segrela, se ni več hotela topiti). Ponovila sem postopek (s čokolado druge znamke!), tokrat sem stopljeno čokolado pustila, da se je malo ohladila. Vendar je kljub temu ob stiku z rumenjakom reagirala, le da sem maso tokrat 'rešila' s hitrim dodajanjem masla, pa tudi malo mleka. Prav pri omenjenem receptu sem videla, da se je nekaj podobnega že zgodilo tudi nekaterim drugim. Ali mogoče (prepričana sem, da je tako) kdo ve, kaj je temu vzrok? Hvala za vašo pomoč!

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

17. apr 2009 14:28

V čokolado se vmešavajo vedno mastne stvari, kot je rekla Stana. Olje, kokosovo maščobo ipd. Karkoli, "vodnega" čokolado uniči, mleko, voda... Rumenjak zelo zgosti. Verjetno, če je čokolada topla še toliko bolj. Jaz vem, da sem jih vmešavala za ene praline v maso, skoraj hladno, pa se je zgostila full, ko sem mešala. Zdaj jih ne dajem več. Nasploh se jaz sama surovim jajcem in rumenjakom vmešanim v kreme izogibam v velikem loku. Kaj več ne znam pomagat. lidka [sonce]

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

17. apr 2009 14:31

Najprej se nad soparo ražrvkljajo rumenjaki s sladkorjem in šele nato se daje notri čokolada in to je to. Vendelina jr.

borka7  

član od: 23.2.2009

sporočila: 268

17. apr 2009 14:49

Hvala, bom upoštevala napisano. Čeprav me pa čudi, da je v receptu http://www.kulinarika.net/recept/sladice/Kokosova_torta opisan drugačen postopek. In ta recept je po ocenah in komentarjih sodeč preizkusilo res veliko članov kulinarike... Upam, da ne težim preveč; bi temu problemu res rada prišla do dna. borka7

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

17. apr 2009 14:57

jaz mislim da je problem ker so jajca ali mleko prehladna. LP, R.

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

17. apr 2009 15:11

1. Čokolada se vedno sesiri, če jo preveč segreješ. Jaz jo stepam vedno nad soparo. Ogenj ugasnem, ko imam še vedno nekaj koščkov nestaljene čokolade. Ti košči se potem itak stopijo in tako kontroliram temperaturo.

2. Drugi način je ta, da najprej zavreš smetano ali stopiš maslo in dodaš na koščke narezano čokolado in odmakneš od vročine. Manjši kot so koščki, lepše se bo čokolada stopila.

Super enostavno.

Vanja

nina _  

član od: 31.10.2008

sporočila: 156

18. apr 2009 11:33

Jaz sem pa kokosovo torto delala že ohoho-krat, točno po receptu, pa ni nikoli bilo težav. Jaz čokolado talim nad parno kopeljo, ko se raztali pa počakam, da posoda ni več vroča in rumenjake na hitro zamešam v čokolado. Res se ta zelo zgosti, ampak ko ji dodaš smetano (in dobro premešaš), nastane odlična čokoladna krema. Poskusi znova, ker je sama po sebi res perfektna. LP nina _

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti