Pršut

1post  

član od: 5.12.2008

sporočila: 7

tema odprta - 5. dec 2008 20:40 | ogledi: 5.191 | odgovori: 17

živjo, ravnokar sem se prijavila na vaso stran, tako da kar takoj odpiram temo :))

ze drugo leto zapored sem na krasu kupila prsut. problem je nastal, ko so na njem zacele lesti majhne (manjse od kristalov soli) bele zivalce.

se kdo spozna na take zadeve?

ali se to lahko je ali ne? oz. je zdravo ali ne? ali je to normalen pojav, da ne zganjam panike za brezveze :)

hvala za vasa mnenja

lp

1post

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

5. dec 2008 21:24

Hmmm....ličinke slaninarjev....fuj Vem da pršutarji tak pršut obrežejo, in tako rešijo, kar se rešiti da. Samo jaz tega pršuta ne bi več jedla. Nope....

pat  

član od: 5.9.2006

sporočila: 204

5. dec 2008 22:26

Koliko sem jaz zvedela od pršutarjev je o čisto normalen pojan in sicer se pojavi tam okoli kosti. Večino ljudi za to ne ve in pravi, da tega pršuta nebi jedel. V kolikor bi vsi imeli celi pršut doma in se v to poglobili, bi videli, da je to naravna stvar. lp pat

petardica  

član od: 15.9.2008

sporočila: 728

6. dec 2008 15:09

Jaz tega tudi ne bi jedla,samo mogoče pa res prav pride nasvet kakšnih izkušenih pršutarjev.Rdeče pese tudi ne jem,pa vem da je izrdno zdrava... petardica

1post  

član od: 5.12.2008

sporočila: 7

9. dec 2008 12:40

heila! najlepsa hvala za vasa mnjenja... ta vikend sem sla ponovno na kras- kjer sem kupila prsut. "prsutar" je rekel, da je to nekaj navadnega ter da zdravju ne skoduje... povedal je tudi da tak prsut je veliko ljudi. ampak mi ga je kljub temu zamenjal, saj ga nisem kupila zase. mislim da tudi meni ne bi bilo panike pojesti kaksen kos, ceprav ves, da nekaj leze po njem... sem pa prav zaradi tega dobila se dodatnih 10l dobrega vina :)) VD! 1post

Simona84  

član od: 27.10.2005

sporočila: 3036

10. dec 2008 6:22

Pat zaradi posta, ki si ga napisala, je doma nastal cel bum... nihče noče slišati, da bi za praznike jedli pršut (in zraven ličinke ). Priznam, tudi meni se je ustavil za lep čas. Nič, bomo pa prišparal

Lep dan in veliko se smejte

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

10. dec 2008 9:00

Ma, ti to zanalašč, sam, da si prišla do vina lp, vanjatajnsek

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

10. dec 2008 9:18

Da je normalno da iz mesa lezejo črvi mi je bolj izgovor za neuke ljudi. Osebno vem, da če iz neke zadeve ven lezejo črvi potem je ta reč sila sumljiva. Kajti ti črvi so morali v meso priti kar pa ponavadi stori kakčna muha, da jih tja zaleže. Ali pa je meso okuženo že pred obdelavo torej gre za bolno žival. Oboje ni kul . Ne bom trdil da je tak pršut strupen, zagotovo pa ni ravno mamljiv vsaj jaz ga zagotovo ne bi jedel. Cele pršute že vrtso let kupujem in še nikoli nisem naletel na kake črvičke ali kaj podobnega. Je pa res, da ga vsako leto vzamem bodisi v MIP-u ali KRAS-u tako da je poreklo znano in kontrolirano. Raznih domačih kao povsem kmečko naravnih variant se izogibam ker jim žal ne zaupam. LP hedonist

1post  

član od: 5.12.2008

sporočila: 7

10. dec 2008 16:59

hedonist, to niso nobeni crvicki..se pa se bolj grozno slisi :)) tudi jaz se zavedam tega, da to vrjetno ni najbolj normalno, kljub temu, da mi je ze nekaj ljudipovedalo da je to povsem zdravju neskodljivo... vendar pa brez dobrega argumenta ne bom verjela nikomur... tukaj ne gre za neuke ljudi... ce za to stvar ve zelo malo ljudi, med njimi stejem tiste, ki so dostudirali prehrano ipd, je ocitno neznana ali pa ni tako skodljiva da bi povzrocila kakrsne koli zaplete... seveda pa ni lih apettitlichhh no, pa tudi pri prsutu iz Krasa se je to pojavilo lansko leto... cetudi je bilo kontrolirano :) s kmeckimi naravnimi variantami pa ni nic narobe -kaj takega se lahko zgodi komurkoli... navsezadnje tudi kmete kontrolirajo ;) lp 1post

1post  

član od: 5.12.2008

sporočila: 7

10. dec 2008 17:00

vanjatajnsek je napisal/a:
Ma, ti to zanalašč, sam, da si prišla do vina lp, vanjatajnsek
mnja, tam kjer najman pricakujes srecas "prijazne" ljudi, ki ti dajo za probat vsaj 5 različnih vin.. :)) 1post

sheembass  

član od: 18.11.2008

sporočila: 43

10. dec 2008 20:53

Lep pozdrav! Pršut je eden redkih vrhov naše slovenske identitete, katerega nam je uspelo, bolj ali manj uspešno, obdržati na čistih in pristnih tleh. Rodovi pred nami ter leta in leta izkušenj in bojev z naravo so pripomogli ustvariti res unikatni biser naše kulinarike. Svinjska noga MORA ustrezati merilom, pred in po obdelavi, preden se jo sme poimenovati pršut. Nobenih očesu vidnih organizmov ne sme biti na mesovju. Pri zorjenih masninah pa so mikroorganizmi tisti, ki okuse sooblikujejo, vendar pod strogimi pogoji in vsekakor nadzorovano, za kar večje mesne predelovalnice jamčijo....manjši imajo pa vino v hramu, in tudi ispravne pršute. Pojav JE biološko normalen, ni pa to ta jed, ki ji rečemo pršut. čin čin! sheembass

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti