Sestavine in lastnosti piškotov

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

8. dec 2008 9:38

funkcija jajc: 1) povezujejo ostale sestavine 2) so tekocina, kot taka "otrdijo" pecivo (povecano zeliranje skroba, tvorjenje glutena...), prevec beljakov ga naredi suho 3) rumenjaki nasprotno kot beljaki pecivo "zmehcajo", saj preprecujejo zeliranje skroba in tvorbo glutena (iz istega razloga testa za krhko pecivo ne gnetemo prevec, pustimo da stoji nekaj casa, del moke nadomestimo s skrobom....) 4) rumenjaki so tudi emulgatorji (zaradi lecitina), povezejo mascobo in tekocino 5) delujejo kot rahljalno sredstvo - v biskvitih, oz. povsod kjer jih stepemo, zaradi tega olajsajo inkorporacijo zraka v pecivo, preprecijo zeliranje skroba in 6) beljaki (oz. beljakovine, ki so v njih) dajejo pecivu (tako kot gluten iz moke) strukturo 7) dajejo okus pa se kaj LP, R.

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

8. dec 2008 10:01

Joj, saj ste naredili celo dizertacijo... Sem želela samo odgovor v smislu: piškoti s celim jajcem so boj trdi, z rumenjakom so bolj mehki, brez jajca pa krhki... ežoj, zdaj je ravno tak čas, da je treba delat po preizkušenih receptih, kajti če se meni zgodita dve (ali tri) nesreči, izgubim veselje... Je pa zelo fino, da ste vse lepo razložili, saj razumevanje vzrokov in posledic pride prav tudi drugje, ne le v piškotih... Super! ps: zaaj je treba pri linških piškotih vmešati trdo kuhan rumenjak? alibaba

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

8. dec 2008 11:05

Alibaba, vprašanja na tem forumu v nobenem primeru ne zapovedujejo ne formata ne vsebine odgovorov. Ti si vprašala, sedaj pa lepo predelaj odgovore v širšem/ožjem in daljšem/krajšem formatu. Predvsem pa, največ se človek nauči s peko piškotov. Lepo eksperimentiraj in to je to. Enkrat bodo bolj trdi, enkrat bol sočni....enkrat bodo plemenu bolj všeč, enkrat manj. Enkrat se bodo zažgali, drugič ne. In še zadnje: pa dobri bog, pa saj so samo piškoti. Zakaj, za božjo voljo, je treba toliko zunanje vzpodbude za peko piškotov? Vzame človek maščobo, jajca, moko in potem vidi, kaj nastaja. Pa malo se tudi spomnimo svojega otroštva, kako smo skupaj z mamo pekli piškote - princip je isti, sve su ostalo nijanse..... Skratka, to je vendar nekaj, kar z malo koncentracije zmore narediti povprečen devetletnik. Vendelina jr.

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

8. dec 2008 11:21

Sem zelo vesela, da se ljudje potrudijo, nisem hotela zapovedovati oblike odgovora. Raje vidim, da so odgovori daljši, znanje ne boli. Za eksperimente nisem, prehitro izgubim voljo, če mi ne uspe. Ljudje smo si različni. Ženske iz mojega otroštva pa sploh niso pekle piškotov... Morda sem zato zdaj taka, ker mi manjka ta izkušnja. Kdo ve... S tem, da so "samo" piškoti se pa ne strinjam. Potem bi kupila tiste po dva evra, pa bi bilo. Če pogledaš, kako se ženske (in moški) potrudijo, kakšne umetnine na koncu poženemo po grlu... s tem se pa ne morem strinjat. Res je, da je konec koncev vse rezultat tudi dobre volje in veselja, ampak prav zunanja podoba lepega piškota je ponavadi tisti vzvod, ki požene. No, zdaj ko sem vse tole prebrala, sem pa še jaz mnenja: saj so samo piškoti... hehe!! Bytheway, sem pekla tvoje jonske piškote... A v receptu res ni sladkorja? Sem ga sicer malce dodala (evo, pa sem eksperimentirala!), pa so mi všeč. So pa malce drugačni, taki, ki jih kar zobaš in zobaš pa jih ni več... Moram še karamelne poskusit... alibaba

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

8. dec 2008 12:33

Jonski piškoti imajo to težavo, da hitro zginejo. Vendelina jr.

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

8. dec 2008 13:14

Res je, hec pa je, da sem bila sprva kar malo razočarana nad njimi, potem so pa res kar šli... Šele ko kopnijo, vidiš kako so dobri.... alibaba

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti