Hrana naših babic

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. dec 2008 18:39

jabolčna čežana, mleko ali bela kava, not pa nadrobljen kruh (žlica je morala stat, tako gosto je bilo ), prežganka, sirovi štruklji z vodo vred, kos kruha, gor pa posladkana smetana s kuhanega mleka.

Lp

cervus

Milži  

član od: 8.6.2007

sporočila: 1427

5. dec 2008 18:46

Prinas smo jedli močnik zravem smo imeli v oblicah kronpir.Najbolša pa je bila mlečna kaša ,ki jo je skuhala babica. Milži Sporočilo je spremenil(a) Milži dne 05. dec 2008 18:46:38

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

5. dec 2008 19:59

Pri babici sem bolj redko jedla, nikoli pa ne bom pozabila njene pašte - polivka je bila močno rdeča, narejena s koncentratom (ne katerimkoli, v Italijo so takrat hodili po Mutti) skuhano na štedilniku na drva. Očitno je bila to lokalna specialteta, ker od mojega dedek je delal ravno tako polivko. In sedaj se trudim narediti približek, pa ne gre.... Nikoli ne bom pozabila "smoda" - polenta se je kuhala v velikem loncu in se prijela na dno. Ta skorja se je potem zapekla in posušila na štedilniku na drva. To se je potem nalomilo na kose in super hrustljav prigrizek je bil nared. matilda

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

5. dec 2008 21:20

Krompir v oblicah in maslo, suha juha (v vodo, kjer so se predhodno kuhale domače klobase ali drugo suho meso, se je zakuhal nariban krompir...), krompirjev zos in flike, smetana na kruhu, pobrana iz mleka in posladkana, granadirmarš, mmmm...

lipa1  

član od: 19.10.2007

sporočila: 193

5. dec 2008 21:28

Jaz pa nikakor ne morem pozabiti belih žgancev (zdrobovih) zabeljenih z zaseko in bele kave, kar nam je za zajtrk skuhal moj stari oče, pa putra moje stare mame. Ostale enostavne jedi pa ste že ostale napisale. lipa1

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8685

5. dec 2008 21:28

Jaz se tudi spominjam prežganke, bele kave in notri nadrobljen kruh, beli žganci z ocvirki, v prazničnem času en pekač rožičeve potice in en pekač makove, velike - takrat je bila meni ogromna - posode s sarmo. Spominjam se malice - kruh namazan z mastjo, posoljeno, potroseno z rdečo papriko in gor kolobarčki čebule; Nedeljskega kosila, ko je mama pohala piščanca, pa smo sestre na skrivaj gledale, katera bo prva ukradla perutničko. Eh, še dosti takih stvari je. Pozdravček!

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

5. dec 2008 21:33

Koruzni zganci z mlekom, zeljem ali zabeljeni z "cvrte" jajčkom in bela kava zraven (iz ene sklede ... )

kobra 1

svenska  

član od: 7.11.2008

sporočila: 337

5. dec 2008 21:46

Kot majhni deklici je bila zame prava poslastica kos kruha namazan z navadno margarino in posut s čisto malo sladkorja. Kako malo je bilo potrebno da si bil vesel in zadovoljen ... svenska

pšeničnik  

član od: 11.9.2007

sporočila: 61

5. dec 2008 21:59

Ste me razr.....ali! Poleti "zaroštan" stročji fižol s krompirjem, potem pohane kruhove šnite ali jabolčni štrudel, je bil praznik, ko je mama (babica -najboljša mama na svetu) naredila goveje zrezke v omaki s krompirjem v kosih in sezonsko solato, ajdovi žganci z ocvirki za večerjo -in ko sem bil dovolj star, sem lahko dal tudi malo vinčka v čaj, pa pogreto kislo zelje s fižolom in popečenimi koruznimi žganci, pečen krompir v pečici s špehom, zraven pa motovilec v solati, mineštra iz korenja, kolerabe, fižola, krompirja, zabeljeno z ocvirki, rumena koleraba v omaki s tenstanim krompirjem in govedina iz juhe, pa.................... Tipkovnico sem skoraj utopil v slini!!! Ohranil sem (v glavi) okuse iz otroštva in jih z veseljem uporabljam v svoji kuhinji. Moja teta pravi, da kuham kot mama. Lep, nostalgičen pozdrav Pšeničnik pšeničnik

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

5. dec 2008 22:01

Rižev sluz

lp

 

P.s A ja, ko sem lahko se spomnem, da mi je mami prinesla v šolo za malico, "frittaio" med kruhom, kako sem bila srečna, danes pa moji fantje in tudi jaz zelo radi jemo vroč  kakav s starim kruhom še posebej paše, ko zaspiš in ti cuker pade.

Anamarija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti