Parkeljni

nejcanja  

član od: 15.3.2006

sporočila: 270

tema odprta - 4. dec 2008 15:51 | ogledi: 9.923 | odgovori: 8

Oj!

Rada bi kakšen preizkušen recept za parkeljne.Po netu jih je polno,pa ne vem po katerem receptu bi se jih lotila.Zato se obračam kar na vas,saj sem preizkusila že ful receptov in so mi bili zelo všeč.

Že v naprej najlepša hvala

nejcanja

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

4. dec 2008 16:43

Jaz jih pečem kar iz navadnega "boljšega" krušnega testa, ki ga zamesim z enim jajcem in namesto same vode dodam pol mleka pol vode. Vem, da ti s tem nisem kaj dosti pomagala, ti sprašuješ za recept, jaz pa bi težko navedla točne količine, ker delam vedno "od oka". Ampak za orientacijo bom poskusila: 40 g svežega kvasa 0,5 dl mlačnega mleka čajna žlička sladkorja......to so sestavine za kvasni nastavek 1 kg bele moke (lahko tip 400-bo bolj fino testo) 1 jajce (lahko pa več, če hočeš bolj rumeno testo) sol po okusu (1 žlica, če testo ne bo sladkano, sicer samo ščepec) 3 dl mlačnega mleka 3 - 4 dl mlačne vode (po želji 50 g sladkorja - če želiš sladko testo) po želji še 2 žlici stopljenega masla ali kisle smetane Zamesi prožno testo in ga pusti vzhajati, da dvakrat naraste, potem pa oblikuj parklje. Jaz si iz te količine naredim 10 kosov, ki jih oblikujem v svaljke, te pa zarežem z nožem tako, da dobim noge in roke, na vrhu pa glavo. Na pekač polagam 3 do 4 naenkrat, pustim da še malo vzhajajo, potem pečem na 180 stopinjah 12 - 15 minut (moji so bolj vitki in imajo tanke roke in noge) oz. dokler niso zlato rjavi. Če želiš, da se svetijo, jih pred peko namažeš s stepenim jajcem. Jutri zjutraj, ko bosta otroka v šoli, jih bom pekla in poslikala, da boš videla, kako zgleda. Sicer pa so parklji lahko tudi iz najbolj finega testa za potice (izberi pa enega od receptov), lahko uporabiš pa čisto navadno krušno testo brez dodatkov. V bistvu ni važno, oz. je stvar okusa in želje. Važno je le, da je testo ravno prav prožno in mehko za oblikovanje. mamaF - Mojca

nejcanja  

član od: 15.3.2006

sporočila: 270

4. dec 2008 16:59

O hvala,bom poskusila narest,ampak samo iz pol kg moke. hvala lepa nejcanja

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

5. dec 2008 13:09

nejcanja, kot sem včeraj obljubila, prilepim slike mojih današnjih parkeljnov. Svaljek testa zarežem: ...in oblikujem parkeljčka. V roki drži vrbovo vejico. ...na pekaču še malo vzhajajo: ...potem pa se v "peklu" lepo zapečejo: mamaF - Mojca

mojcca  

član od: 20.9.2007

sporočila: 117

5. dec 2008 13:14

Jaz sem jih pekla včeraj zvečer in sicer iz 1 kg moke, 3 dcl smetane (lahko kakršnokoli), 2 dcl mleka, dve žličkii soli, 2 žlici sladkorja, 3 jajca in 2 zavitka suhega kvasa (nisem imela frišnega, žal). Pustila sem vzhajati. Nato sem naredila iz testa parkeljne (in nekaj majhnih pletenic), namazala z žvrkljanim jajcem in pekla cca 25 minut na 200 stopinjah. Po okusu so božanski, vsaj meni. Slikico pa še pošljem, če mi jih niso danes doma že pojedli (sem jih skrila). mojcca

daabul  

član od: 11.2.2007

sporočila: 97

5. dec 2008 15:53

Hvala za tole pomoc,sem med tistimi,ki jo rabim. Sedaj mi bo dosti lazje,testo je ze v delu,podobno kot za potico . Slikice so lepe,idej kar nekaj.To bodo letos najlepsi parklejni.Moji skoraj odrasli otroci so jih vedno veseli. Lansko leto sem jih naredila prvic po receptu,ki je objavljen. Letos sem si zamislila nekaj takega,kot je pripravila mamaF. Pozdrav! daabul

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti