Kako pa kaj dajete napitnine?

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

5. dec 2008 13:08

Jaz dam napitnino kadar gremo kaj pojest - se pravi, ko je račun velik. Npr. za okroglo obletnico sem natakarju, ki nas je stregel takoj povedala, da ga ne želim klicat za vsako buteljko posebej. Je takoj zaštekal v čem je point. Napitnina je bila nekaj čez 20€. Če pijem kavo pač ne dam napitnine. Napitnino dam včasih picepeku - so ponavadi totalno presenečeni - mi pač ni logično, da bi napitnino dala natakarju, zato ker mi je (le )prinesel ful dobro pico. Dam jo tudi frizerki, a le če mi gre na roko - se pravi, ko se zadnji moment spomnim, da bi jo rabila in me stlači nekam vmes. In ja, študentom dam vedno napitnino, pa tudi prizanesljivejša sem z njimi, kadar zmedeni ne vedo ravno kako kdaj odreagirati. lp, vanjatajnsek

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

5. dec 2008 13:18

Vendelina jr. je napisal/a:
Napitnine sodijo v storitvene dejavnosti in to tiste storitve, ki jih izvajajo zasebne osebe. Polcija je pa po definiciji državna služba.Vendelina jr.

 

Ja, no, hecamo se pa lahko!

Atina

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

5. dec 2008 14:15

po tvoji logiki vendelina torej daš napitnino tudi računalničarju ki ti računalnik popravi, mehaniku, gumistu, računovodji, maserki, okulistu, električarju, pleskarju, vodovodarju, ... to so vse storitve. Meni se zdi absurd dajat napitnino tem ljudem, ki so ponavadi kar zasebneži! Sploh pa storitve ponavadi nimajo dodatnih stroškov zatorej kar plačaš dajo vse v žep. Da pa ne bo pomote, tudi moj fant in jaz nudimo v firmi storitve (računalniške) pa nam niti na kraj pameti ni nikoli prišlo, da bi pričakovali napitnino. ycrna

Majolčica  

član od: 2.2.2008

sporočila: 98

5. dec 2008 14:27

Jaz dam vedno napitnino v restavracijah in gostilnah...ne dobijo jo le, če sem res razočarana s postrežbo. V lokalih dam redkokdaj napitnino, sploh pa zdaj, ko se je pijača tako podražila....danes daš v Lj za dve pijači skoraj jurja (starega seveda)?! Pa vedno kakšen evrček dobijo tudi študentje na bencinskih črpalkah, ki počistijo šipe. Ostale storitvene dejavnosti (od mene) ne dobijo napitnine.

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

5. dec 2008 19:10

vendelina ima pa polno luno danes.

jasna

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

5. dec 2008 19:59

Še nekaj: kolikor je meni znano so napitnine k nam prišle od zunaj in so neobvezne. Res je kot pravite nekatere/i, da vsi dobijo plač in zakaj bi jim potem dajali še napitnino. No ja, ampak če si zadovoljen z uslugo, potem rade volje daš kak drobiž. V tujini pa nekateri gostinski delavci dobijo le del plače, ostalo pa si morajo prislužit s svojo gostoljubnostjo in ustrežljivostjo. Ko plačaš ti natakar prinese račun iz katerega je razvidno, ali je napitnina že prišteta v znesek ali ne. Če ni, si jo dolžan pustit ali pa utemeljit zakaj je nisi dal. Sama na tak primer da jo kdo nebi dal še nisem naletela, pravijo pa, da se to tudi dogaja. Če letuješ na prestižnih potniških ladjah ti napitnino odtrgajo iz računa predno stopiš v svojo kabino. Odtrgajo ti jo tudi za otroka. Ta napitnina je kar visoka in je celo cel postopek, če je nočeš plačat. Najmanj kar naredijo je to, da ti v tvoj poštni nabiralnik vsak dan tlačijo pismo v katerem te vljudno prosijo da napolni svoj račun, ker sicer ti ne morejo odtrgat določenega zneska. Prijazno ti povedo tudi kje je bankomat, kako pa potem pridejo do denarja če ga še vedno ne dobijo, ne vem natančno. Za glavnega natakarja in njegovega pomočnika pa daš denar v kuverto katero vržeš v veliko skrinjo pred restavracijo. Na to te opozori glavni šef prestižne restavracije (če si slučajno pozabil) kar med večerjo in sicer po mikrofonu. Natakar pa tako ali tako najraje vidi, da mu daš napitnino kar tako, osebno, ker tisto iz skrinje se deli na vse, se pravi jo dobijo tudi tisti, ki je morda niso zaslužili. Res je tudi, da v kaki revni državi kak boren drobiž čudežno reši še tako zakomplicirane probleme. lp Vesna

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

5. dec 2008 20:27

Napitnino dajem študentom na bencinskih servisih, ko mi operejo šipo ali natankajo avto, za vsako storitev 1 evro.

V gostilnah in restavracijah dajem napitnino, podobno kot mamamia, odvisno od zadovoljstva.

VEDNO dajem napitnino za depilacijo, največ za depilacijo intimnih predelov, tudi od 3-5 evrov, odvisno kako malo me je bolelo.

Tudi za pedikuro, nego obraza ali masažo dam vedno 1-3 evrov napitnine.

Za ostale storitve ne dajem napitnin.

Anja

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

6. dec 2008 19:30

No, tudi jaz dam napitnino frizerki in sicer (zadnje čase) 10 eurov. Veliko? NE, saj ima ogromno dela z mojim bogastvom na glavi, preden mi naredi frizuro, da sem zadovoljna. Sicer se pa frizerskih uslug ne poslužujem prav pogosto. Se mi je pa ravno v salonu, kjer je delala moja frizerka (sedaj je na drugi lokaciji) zgodilo, da so se kar ustrašile moje grive in se me je končno ena "usmilila", da me je sfrizirala ( moja frizerka je bila na porodniški). Kar se pa napitnin v gostilnah tiče, pa tudi pustim solidno napitnino, posebno v tistih, ki jih večkrat obiščem in že poznajo naše "kaprice". Torej mora biti tam tudi napitnina temu primerna. V gostilni, kjer pa nismo zadovoljni, pa to takoj povemo in potem jim je tudi jasno, da napitnine ne bo.

Pomembno se mi pa zdi še to: zakaj naj bi vso napitnino vedno "pobasali"  le natakarji?. Midva z možem vsaj ob koncu leta vedno "počastiva" tudi  kuharje in delavce v kuhinji. Vi ne veste, kakšen prijeten občutek je bil prva leta, ko so se nama kuharji iz srca zahvalili, da sva se spomnila tudi njih!. Seveda pa si to  privoščiva le v nekaj gostilnah (jih lahko preštejem na prste ene roke), posebe na naši obali, kjer natakar samo pove, za koga je naročilo, pa kuhar že ve, da mora jed pripraviti malo drugače. Zato se mi zdi primerno, da tudi kuharje nagradim z napitnino.

Grem pa ravno sedaj v eno tako gostilno, če je ni morje spet zalilo.

LP

kača

Gigi_84  

član od: 26.8.2008

sporočila: 331

7. dec 2008 19:57

Tudi sama sem včasih mislila, da je skrajno nepravično, da nekdo dobi še nekaj ekstra, čeprav je za to plačan. Je pa res, da z počasi ugotoviš, da ti hrana tekne bolje, če je postrežena z mero prijaznosti in simpatičnosti. Sama mislim, da ni hujšega kot zoprn in nesramen natakar. Takemu zagotovo ne dam niti centa, prvemu pa z veseljem dodam kak evro ali dva. Sem pa mogoče rahlo pristranska, ker je fant natakar in se veselim vsak mesec posebej, ko sešteje napitino. Gigi_84

nina _  

član od: 31.10.2008

sporočila: 156

28. dec 2008 22:43

No, jaz tudi delam v enem kafiču in moram povedati, da smo vsake napitnine še kako veseli. Je pa res, da se vsaj pri nas napitnina razdeli na vse enako (natakar, barman,...). Zanimivo se mi zdi predvsem, da tujci vedno pustijo napitnino, Slovenci pa... prej izjema kot pravilo. Se pa strinjam, da si je napitnino treba prislužiti. nina _

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti