Ljudje, prižgimo luč

karlinka  

član od: 1.2.2008

sporočila: 181

tema odprta - 4. dec 2008 0:15 | ogledi: 2.581 | odgovori: 20

Danes popoldne sem se v centru Ljubljane prvič udeležila prireditve, katere vrhunec je prižiganje praznične osvetlitve mesta. Ker je prireditev Ljudje, prižgimo luč, namenjena tudi počastitvi obletnic rojstva dveh mojstrov slovenske besede, sem naravnost zgrožena zaradi tega, ker je nastopajoči otroški pevski zbor, v srcu Ljubljane - pred Prešernovim spomenikom, veselo prepeval angleške pesmi (to, da so bile lepe, v tem kontekstu sploh ni pomembno). To ni bila počastitev temveč skrunitev Prešernovega in Ježkovega spomina in kulturni škandal brez primere!

karlinka

petkica  

član od: 15.12.2006

sporočila: 744

4. dec 2008 0:52

Fran Milčinski ni Ježek.

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

4. dec 2008 0:54

Ampak njegov oče, ki je bil tudi Fran.

Lp

cervus

bmirka  

član od: 9.6.2008

sporočila: 9

4. dec 2008 8:03

To Slovenci radi počnemo - da pojemo v angleškem jeziku. Še pokojni papež je ob poslušanju čestitke v Postojni rekel - sem pa mislil, da sem v Sloveniji... Delam v šoli in sem včasih prav žalostna, ko se iz učilnice sliši vse kaj drugega, kot lepa slovenska pesem. bmirka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

4. dec 2008 9:12

Karlinka, a se ti ne zdi, da malo pretiravaš? "škandal in skrunitev brez primere".....daj no, a si že kdaj kje videla kakšno RES skrunitev? Recimo kakšno uničevanje spomniskih plošč, nagrobnih spomenikov, krajo umetniških del (in potem razrez in potem to v staro železo)....take stvari se da uvrstiti med skrunitve. Tole tvoje pa - a se ti ne zdi, da si malo čistunska za prazen nič? Decembrska praznovanja imajo itak v sebi kulturne obrazce iz raznoraznih koncev. Nekaj je poganskega in to poganskega z raznoraznih vetrov, ognjemete so si izmislili Kitajci pred zelo davnimi časi, lučke za okrasitev pa itak delajo v JV Aziji..... In če kdaj, potem človek v decembrskih dneh, ko ga dolga noč lažje potegne v kakšne čudne misli (ni treba biti ravno blazno osamljen, v času ko je svetli del dneva krajši, se malodujše prej prikrade v misel vsakogar....) raje malo spusti svoje estetske kriterije in si dovoli nekaj kiča. Pa malo džingl belsov, pa malo "ajmdrimingofawajtkristmas" in malo lampijončkov in kaj vem česa še...iz vseh vetrvo za vse ljudi, da se malo spodbujamo. In, karlinka, iskreno mi ni jasno, kako si predstavljaš, da bo decembrsko praznovanje echt sloveniš. Izvoli pa napiši list echt slovenskih pesmic (brez kakršnegakoli vpliva od drugod), običajev, darli v decembru....pa ti povem, da bo recept za pečenje jajca v ponvi daljši od prej omenjenega seznama. Pa še nekaj. Oba moža, Prešern in Ježek sta bila carja. Carja, ki sta vsak po svoje razumela, da so ljudje kvalitetni ali pa to niso in da to, kateri jezik kdo govori, pri tem nič določa. Sta pa bila sila okretna v svojem jeziku (ob tem naj povem, da me vedno zabava, kako so pa puristi togi v izražanju). In se nista šla takega poceni purizma, kot ga ti tule - hote ali nehote - sugeriraš. In grem stavit, da bi Prešern in Ježek, če bi živela danes, verjetno včeraj žurala. Prešern na Metelkovi ali pa v Cvetličani, Ježek pa verjetno v Kudu na Trnovem...na kuhano vino bi ob Ljubljanici bi prišla pa oba. Vendelina jr. Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 04. dec 2008 09:13:39

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

4. dec 2008 9:19

Se strinjam, Karlinka, res je to skrunitev ampak v primerjavi z drugimi ,čisto,čisto majhna. Naš odnos do kulture je sicer izjemno slab, do slovenskega jezika še slabši. Vsa reč se začne že v šolim kjer oboje premalo poudarjajo in otročke naučijo. Pa potem mas-mediji , potrošniška družba in amerikanizacija našega življenja. Sem bil presenečen nad tem, da ljudje ne ločijo Frana Milčinskega od Ježka, tudi ti sodiš mednje, ne bi pa vedli niti za Prešerna, če ga ne bi tako poudarjali v vseh mkožnih oblikah. Za to mneim, da bi moral vsak sam najprej veliko postoriti in se vprašati kako kulturne je sam, koliko knjig na leto prebere ,itd in šele potem soditi druge. Če bi se ta reč začela tako odvijati, potem bi v nekaj destletjih kultruni nivo Slovencev postal višji. Zagotovo. LP hedonist

minutka  

član od: 15.5.2008

sporočila: 128

4. dec 2008 9:50

Moja osnovnošolca sem včeraj ob prihodu domov vprašala, če so se kaj pogovarjali o Prešernu oz.da se je rodil na današnji dan. Nobena od učiteljic ni tega niti z besedo omenila. Pa sta imela oba na urniku tudi slovenščino. minutka

evagirl  

član od: 4.10.2007

sporočila: 276

4. dec 2008 10:20

No mogoče je malenkost pretiravala...se pa strinjam, da če se jih je počastilo (ker sta carja),bi se jim lahko zapelo v slovenskem jeziku. evagirl

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

4. dec 2008 10:32

Minutka, če so te vsebine umanjkale pri slovenščini, imaš, po mojem, legitimno pravico, da o zadevi pobaraš tako vodstvo šole kot tudi ljudi na ministrstvu. Za lažji kontakt sem ti pripravila link http://www.mss.gov.si/si/o_ministrstvu/organizirano Drugače je pa tako, da nobenemu ne bi prav nič škodovalo, če bi si tudi družinsko življenje organizirali v enem kulturnem zanosu.... Čeprav, tukaj smo tisti, ki imamo šolnike v familiji, v rahli prednosti - nam družinsko branje Romana o Prešernu in potem diskusija o knjigi ni tuja. Pa recimo dan, ko se mora vsak naučiti eno Prešernovo in jo potem recitirati ali pa interpretirati. Ali pa recimo tekmovanja plemena v branju gotice (kar naše pleme počne vedno 31. oktobra in potem dobi zmagovalec en kos zavitka več.....) Pa recimo, tule se večkrat pojavi vprašanje, kam na izlet in kakšne gostilne so tam in potem jaz vedno predlagam, da se naj kakšna tema izleta poišče in da naj se malo pogleda, kateri literati so se rodili v tistih krajih...... In glej ga zlomka, tudi na tak predlog je bil že odziv, "da vsi pa ravno niso učeni in da ravno ne iščejo tem in da je iskanje gostiln tudi tema...." Hočem reči, malo prakticiranja kulture in literature nikomur ne škodi in če v resnici prakticira, potem ga tudi ne bo hudo bolela glava, če bodo ob Francetu na Prešercu še džinglbelsi.... In mimogrede, za začetek, v sonetu Vrba, je lep opis "slovenceljnov" - in kdor ga prvi najde, se lahko javi tudi na topic.... Vendelina jr.

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

4. dec 2008 13:20

Pa na dejstvo, da smo Slovenci malo kiksnili z izbiro kulturnega praznika, ki ga slavimo na dan smrti, namesto na dan rojstva, ne smemo pozabiti. Konec koncev se mora človek najprej roditi, da lahko potem umre. O tem je že večkrat tekla debata.

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

4. dec 2008 13:37

Jaz bi pa to, da praznik ostane na datumu, kot je, utemeljila iz povsem praktičnega razloga: december je že tako in tako dovolj prazničen, v februarju je pa neko mrtvilo. In v tistem miru nekako bolj pritiče razmišljati o kulturi ... vsaj meni. Drugače se pa v tem načeloma strinjam.

 

3. december pa pri nas slovesno praznujemo in v ta namen bo v nedeljo tudi torta ...

Atina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti