Predbožična večerja

sajovict  

član od: 5.4.2005

sporočila: 337

9. dec 2008 13:17

Pozdravljeni, bom kar tu vprašala, ker teče beseda o božični večerji. Za sladico bi rada naredila jabolka, kot jih imajo v gostilni Lectar v Radovljici. Tam se imenujejo jabolka stare mame. sem najprej mislila, da so to tufahije, pa sem ugotovila da je recept drugačen. Namreč tale jabolka so pečena in preden jih spečejo jih nafilajo z orehovim nadevom, ter pečene potem prelijejo z malce medu in sladko smetano. A ima kdo točen recept, predvsem za nadev?? Bi bila zelo vesela. Hvala. lp tamara

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

9. dec 2008 14:02

Ker je lastnik Lectarja iz našega konca, je morda tudi njegova babica to naredila tako, da je jabolka izdolbla, v jamico nadevala sesekljane orehe in žličko medu, naložila v pekač, zalila s sladkim belim vinom + klinček ali dva (približno za prst vina, torej cca 1 cm) in pekla v pečici (itak se vidi, kdaj so jabolka pečena). Pečena dekoriramo s smetano, če je to komu všeč. Odlična jabolka za peko so mošančki (tako jim rečemo mi in pojma nimam, če je pravilen izraz), krasno dišijo in so stara sorta, mi jih ne špricamo.

 

 

 

Ognjič

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

9. dec 2008 14:22

Mošančki si seveda pravilen izraz, lahko tudi mošancelj. ja, stara, dobra sorta, super tudi za kompot.

 Vir.

rimljanka - zasebno mnenje

sajovict  

član od: 5.4.2005

sporočila: 337

9. dec 2008 14:49

Ja, bi to kr znalo bit, vsaj približno. Sej, če daš samo dobre stvari skupaj, potem ne more nič slabega nastat :) Malo sicer dvomim, da se peče v vinu, ampak zakaj pa ne?! Je pa res, da je zadeva kar nasitna, tako da velika jabolka nikakor ne pridejo v poštev. mmmmm, to je ena najboljših sladic, komaj čakam!!!!! tamara

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

9. dec 2008 14:52

sajovcit, ti kar verjemi Ognjič. Ne vidim razloga, da se ne bi pklo v vinu. Pri nas so se pekla jabolk,a posebna sorta, prav rekli smo jim sladka, pa smo vedno nalili za prst vode spodaj. Torej - zakaj bi vino ne bilo OK? Po moje pa je bilo belo, vsaj zaradi barvnega učinka.

rimljanka - zasebno mnenje

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

9. dec 2008 15:19

Lahko pa peces tudi brez tekocine - vsaj jaz je ne dodajam. Jabolka izdolbem, pazim da na dnu ostanejo cela, zarezem pa lupino jabolka okrog in okrog (kot ekvator), da ne pocijo. Za nadev pa zmesam mlete orehe, med, lahko tudi malo limoninega soka, cimet, rozine, vcasih dam v nadev se malo masla, sicer ga dam na vrh in gre v pecico. http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=1730 LP, R.

žabica21  

član od: 23.5.2007

sporočila: 261

16. dec 2008 21:31

če bo katera še napisala, kaj boste imeli za božično večerjo bom vesela, saj jaz še zbiram ideje:) lp žabica21

brkn83  

član od: 25.9.2005

sporočila: 233

16. dec 2008 22:01

danes sem gledala lidlove reklame,in je v njih napisan predlog za božično večerjo: Predjed: dimljeni losos na maslenem toastu z zeliščno kremo Glavna jed; gratinirane puranje prsi z rižem in masleno zelenjavo Desert; Cimetova Panna Cotta s kandiranimi pomarančami in sadnim prelivom. Sej js se še tudi nisem fiksno odločila kaj bom naredila. brkn83

sajovict  

član od: 5.4.2005

sporočila: 337

17. dec 2008 11:24

Jaz bom naredila francosko solato- je pri nas obvezna in testeninsko solato z rakci. Potem pa mini tortilje, pa nekaj različnih namazov in kakšen narezek bo zraven, tako da bo za vsakega nekaj. Sladica bo pa mmmmmm- pečene polnjene jabolke :) Sicer še nisem fiksno odločena, tako da bom tudi jaz še spremljala to temo. Namreč, narediti moram nekaj, da se potem samo pogreje, ker bom vse naredila pri meni in potem gremo vsi domov, tako da bi doma samo še pogrela zadeve. Kakšni zrezki in pečenke tako ne pridejo v poštev. Če pa ima kdo kakšno dobro idejo, bo pa seveda več kot dobrodošla. Pozdravček vsem, tamara

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15159

19. dec 2008 14:48

Jaz velikokrat pečem svinjsko ribico (tisto tanko)... Ker ne jemo veliko mesa je ena za nas dovolj. Ponavadi jo posolim, očesnam, popopram, dam malo senfa, olivnega olja, malo belega vina in pustim da se malo paca. Opečem z vseh strani in počasi dušim kar v ponvi na štedilniku. Na koncu jo za 5 min dam pod žar, da se malo zapeče. Zelo lepo pa pride če jo prerežeš na pol in vanjo daš en beluš ali korenček... Druga pečenka - puranja....pa takole... En večji zrezek, dodaš maso zviješ (povežeš z vrvico in spečeš. Zrežeš na rezine in lepo pride pisano. Nadev pa je sestavljen iz kruha, mleka, jajc, soli, graha in drobrno narezanega korenčka, peteršilja in česna. Najbolj pa se mi zdi, da se pečenka sočno speče v vrečki za peko.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti