Predbožična večerja

uv  

član od: 19.12.2007

sporočila: 105

4. dec 2008 10:09

"puranji zrezki, najoprej malo popečeni, potem premazani s tatarskim biftekom, ki mu dodamo malo kisle smetane in sesekljanega peteršilja, potem pa vse to zavijemo v listanto testo in pečemo v pečici" Mamamia, a če naredim tako kot zgoraj piše ne bom nič falila, ali bi morala še kaj bolj točnega vedeti? Pečico pa najbrž na 180, pa toliko časa, da bo testo lepo zlato rumeno zapečeno? Hvala! uv

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

4. dec 2008 18:38

brkn83 je napisal/a:
Pozdravljeni.Do sedaj je vsako leto naša mami 24.12 pripravila večerjo. Letos pa, ker je ravno v službi do sedmih zvečer, pa smo se dogovorili, da bom jaz pripravila večerjo.Sedaj pa me zanimajo kakšni predlogi, kaj naj pripravim. Mogoče še kakšen predlog za sladico. Sej drugače bom prej napekla nekaj vrst keksov, ampak mogoče še kakšno pecivo za ta večer.Vem,da ste vse polne idej, zato bodo vsake ideje dobrodošle.Že v naprej hvala.brkn83

Kaj  pa običajno vaša mami pripravi za to priložnost?

Mogoče pa ne bi bilo slabo, da kaj od tradicionalega, kar je običajno na predvečer na vaš mizi

ponudiš tudi ti, magari na svoj , poseben način.

 

 

 

  

nola

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

4. dec 2008 19:25

 

Pri nas je pa od kar pomnim jedilnik isti:

Pršut z domačim kruhom in olivami

 

Pečene postrvi iz pečice

Pečeni krompir

Motovilec in radič z fižolom v zrnju

 

Nadevana pečena jabolka z orehi in sladko smetano (tufahlije)

 

Lp Saša

Mir in dobro!

nitta  

član od: 13.1.2008

sporočila: 384

4. dec 2008 20:32

Vas bom kar tule vprašala, ker paše v to temo. Torej, za božično večerjo imam v planu nekako takole, manjkajo mi tiste pikice na i, zato pa imam vas :) predjed: dimljen losos na posteljici iz rukole (se sliši ko v neki nobl restavraciji) z balzamičnim kisom ( tu je prva luknja, naj uporabim kaj drugega za rahel preliv???) glavna jed: svinjska ribica (na kakšen način naj jo pripravim, nekaj receptov sem našla tukaj pri "nas", pa se ne znam odločit)+ še neko meso bi moralo biti na krožniku, rada bi 2 vrsti mesa. Piščančje bedrce mi nekako ne pašejo tu zraven, niti vizualno niti okusno, zato je tukaj nastal problem in vas lepo prosim za kako dobro idejo. Priloga bi bil riž in pečen krompir--tudi tukaj nisem čisto prepričana če je primerno. sladica: gora piškotov tako ali tako, potem pa se odločam med kakšno kremno zadevo (rezine ali tortice) in kakšno pana coto, nekakšno kremo v primernem kozarčku... Tudi tukaj še rabim kako idejo... Zelo bom vesela vsake pomoči in nasveta. lep pozdrav nitta

carmen  

član od: 30.9.2001

sporočila: 306

4. dec 2008 21:56

"puranji zrezki, najoprej malo popečeni, potem premazani s tatarskim biftekom, ki mu dodamo malo kisle smetane in sesekljanega peteršilja, potem pa vse to zavijemo v listanto testo in pečemo v pečici" Jaz bi tudi potrebovala bolj natančna navodila za pripravo. Za sladico pa bodo tufahije, prvič poskusila šele letos v Sarajevu in so bila božanska.

nitta  

član od: 13.1.2008

sporočila: 384

4. dec 2008 22:51

Tufahije? http://www.gurman.si/recepti.php?S=6&Article=1534 je to mogoče tole? čeprav vam nekako bol zaupam, mogoče pa bi tole bilo za našo sladico, ker vsi obožujejo jabolka... prosim povejte kaj več o teh Tufahijah... nitta ook ker ni pluska potrebno dlje časa iskati :) našla sem vse forume in govora je bilo res veliko o Tufahijah, Sedaj vse jasno:) Sporočilo je spremenil(a) nitta dne 04. dec 2008 22:58:00

sheembass  

član od: 18.11.2008

sporočila: 43

5. dec 2008 8:10

Živjo! Nitta, na željeno podlago namesto balzamičnega kisa(v bistvu je to še vedno kis), priporočam rahlo pokuhano sladko smetano, nežno začinjeno s koprcem, baziliko, žajbljem, poprom, nežno osoljeno,, pa nekaj kapljic limete ali limone, kapljice ol. olja, in serviraš ohlajeno, prelito prek lososa. Gostoto določiš sama s pokuhavanjem....kapljica dobrega konjaka(!)ozaljša jed nehumano! Treba računati, da so vsi okusi močni in specifični, tako losos, kot rukola, ti potrebuješ le še smiselno povezavo obeh v nepozabno celoto...Se da. Glede svinjske ribice in kompanije. Predvidevam, da želiš mehko, sočno, voljno in okusno meso. Ribica je najboljša tisti trenutek, ko jo odstaviš z ognja. Kasneje se ocedi, razsoči in postane pusta in nezainteresirana. Sicer so pa ribice še telečje, junčje, goveje, konjske...lahko si jih skombiniraš. svetujem pa ti kombinacijo teletine in svinjine, izštevši ribice, čez noč namočeno v čarobni kvaši in nepredušno pečeno v pečici (sem preizkusil, pa se 2dni iz kome nisem zbudu, tok je adijo!!), zraven ti svetujem seoski krompir(s kajmakom do zlatega v pečici...malo močnejša hrana...za športnike!?) Tufahije, tulumba, baklave...od tega sem itak odvisen, tako da... sheembass

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

5. dec 2008 10:36

Za štiri puranje zrezke potrebujemo okoli 150 g tatarskega bifteka. Dodamo mu žlico kisle smetane in zravnano žlico sesekljanega peteršilja,  po želji še malo solimo in popramo.

Zrezke na hitro opečemo na obeh straneh. Listnato testo (staljeno seveda) narežemo tako, da bomo lahko vsak zrezek lepo prekrili oziroma zavili, na več mestih ga tudi prebodemo z vilicami. Na vsak kos testa damo opečen zrezek in premažemo z biftekom z dodatki, potem zavijemo. Če smo razpoloženi, lahko iz listnatega testa naredimo še kak vzorček, izrežemo kvadrate, naredimo mrežo in podobno. Robove dobro zlepimo tako, da jih navlažimo z vodo ali premažemo z ražvrkljanim rumenjakom. Preden damo zavitke v pečico, jih tudi po vrhu na več mestih prebodemo z vilicami (da tekočina izpareva in se testo lepše lista).

 

Pečemo na 180 do 200 stopinjah, da se testo lepo hrustljavo zapeče.

 

carmen, tufahije so bile že v tisti restavraciji dobre, kakšne bodo šele tiste, narejene doma!!!

 

Mamamia

mamamia

uv  

član od: 19.12.2007

sporočila: 105

5. dec 2008 10:59

Špica!!! Najlepša hvala. Lp, uv

nitta  

član od: 13.1.2008

sporočila: 384

5. dec 2008 13:35

sheembass najlepše se ti zahvaljujem za super odgovor. Torej bosta verjetno 2 vrsti ribice, tista omakica za lososa je pa tako zmagala. Sej sem vedela kam se moram obrnit :) hvala vam in poročam o izteku večerje. p.s. naj vam miklavž kaj obišče (mam veze pri njemu ker danes godujem, tako da bom zrihtala en kulinarični obisk :) ) nitta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti