Ali dati klošarju evro-zanimiv prispevek dr.mira cerarja

spelci  

član od: 1.4.2008

sporočila: 276

2. dec 2008 18:11

Dobrodelnost je stvar vsakega posameznika in za nekoga je nekaj prav, za drugega pa ista stvar hudo narobe. Sama ne ločujem med besedama klošar in berač, dam pa tistim, ki so iskreni. Enostavno reče da rabi za literco pa je. Mladim, ki bi lahko delali pa ne dajem. Najbolj pa je boleče pri revnih družinah... če lahko tem otrokom, ki jih poznam kupim kakšno igračo, sladkarijo pa se potem bolje počutim. Oba starša sta zaposlena pa ni... to me spravi v jok. Mislim pa, da bi lahko vsak od nas pomagal tako klošarju, beraču, revnemu... če ne z denarjem, dobrino pa vsaj z dobro mislijo. špelči

zoja2  

član od: 16.12.2007

sporočila: 258

2. dec 2008 18:48

Danes sem na parkirišču iskala prazen prostor in sem se kar nekajkrat peljala okrog, pa mi je pomahal en majhen ciganček in mi dobesedno stopil na prazen prostor, kjer je pravkar odpeljal avto in počakal, da sem pripeljala tja in zaparkirala. Kaj mislite, bil je luštkan, pa tale članek in me je parkirni prostor stal 2 evra. Predvčerajšnjim ne vem če bi mu kaj dala, ker slovijo bolj kot "lumpki", ki okrog po trgovinah zastonj jemljejo stvari. Je bil tako vesel, da me je vprašal:"Guspa, kdaj boste pa jutr pršli?" zoja2 Sporočilo je spremenil(a) zoja2 dne 02. dec 2008 18:49:26

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

2. dec 2008 19:28

Zoja2, v takem primeru bi jih dobil tudi od mene .  Vsak, ki se potrudi narediti vsaj nekaj od tega, kar lahko, zasluži moje spoštovanje - daj - dam, namesto daj - daj.

Cila

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

2. dec 2008 21:26

Ja, naredijo naj kaj. Parking, to da ti nese kako vrečko. Da ti gre po žemljo in jogurt, medtem, ko si na kofeti v času malice. Da ti prinese pico pred službo, itak ma cajt. Mislim na take, drobne zadeve. Po moje bi na koncu kdo lahko odprl še s.p. : ) In tile mladi berači/klošarji. Hm... Oni ne konzumirajo alkohola, pač pa kak hors ali kaj podobnega. Tudi tega ne podpiram in zato ne dam. Ti Kralji ulice pa delajo eno potuho. Pa še dodatno potuho, ko pišejo o njim, o alkoholiziranosti, drogah. Vem, ker sem kar ene dve leti kupovala redno časpois. Pa vem, kolikokrat mi ga je kdo zadet prodajal, ali pa hotel prodat še enkrat... lidka [sonce]

Zdenkica  

član od: 12.6.2004

sporočila: 251

2. dec 2008 21:43

Jaz pa vedno dam denar klošarjem, beračem in romom, pa me ne briga, ali ga bo zapravil za čike ali liter vina. Zelo sem žalostna, ko jih gledam. Verjamem, da jih je splet okoliščin pripeljal na tak nivo, pa da niso sami krivi za to. Če daš nekomu evro, dva, se tebi ne bo poznalo, njemu pa bo ogromno pomenilo. Kolikokrat pa kupimo stvari, ki je v bistvu niti ne potrebujemo, odštejemo pa dosti več, kot tisti en evro. Romi so pa klasa zase. Večina ljudi, ki jih poznam pravijo, da so si sami krivi, ker ne delajo in da jim sploh ni potrebno delati, ker dobijo velike denarce iz naslova socialnih podpor in otroških dodatkov. Vendar mi živimo v socialni državi, naj ljudje kar umrejo od lakote? Zakaj ne delajo? Naj vsak pri sebi najprej razčisti, da v primeru, če bi imel svojo firmo, ali bi zaposlil roma? Poznam primer, ko se je pri obrtniku zaposlil mlad, urejen, delaven in za delo zagnan rom. Vendar so ljudje kruti, ker so se iz obrtnika začeli norčevali, češ, pri tebi pa dela rom. Zato je počasi prihajalo do izpada dela, s tem pa tudi do dohodka. Roma je na žalost moral odpustiti. In kaj je danes s tem človekom? Ima ženo, otroke, živi od socialne podpore, pije. Žalostno, zelo žalostno za moje pojme. Potem spet en primer družinice, oče, mati, poročena, šoloobvezen otrok. Oče je invalid, mati nima urejenega državljanstva, otrok inteligenten, v 7 razredu OŠ. Oče dobi socialno pomoč in otroške, mati nič. Mati pa državljanstva ne dobi, ker nima sredstev za preživetje. Kako naj pride do sredstev, če nima našega državljanstva, mož pa ne more delati in več sredstev zaslužiti? Žalostno zame, zelo žalostno. K meni dostikrat pridejo romi prosjačit, vedno dobijo, kar prosijo. Mi pa tudi nosijo razno razne starine, ki jih poberejo po odpadih. Vedno jih plačam (preplačam), pa čeprav včasih romajo nazaj v koš.

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

2. dec 2008 22:26

Pred nekaj leti sem sklenila, da me na sentimentalno noto že ne bodo več lovili .Od takrat dalje ne dajem nobenega denarja nobeni humanitarni organizaciji, ampak vsako leto izvedem vsaj en brezplačen projekt pomoči ljudem, ki si je sicer ne bi mogli privoščiti, ker to preveč stane. Včasih pomislim, da bi odprla s.p. Sekiranje za druge, toliko energije in volje me stane taka pomoč.

Na koncu je moj občutek zelo dober, takega prostovoljnega dela pa se nabere tudi za kak tisočak leto, če ga vrednostim po tržnih cenah. MOja merica dobrih del je tako dovolj polna.

Klošarjem ne dajem denarja, dam pa drobič glasbenikom, nazadnje sem harmonikarju, ki je igral Cesarico, vsula ves drobiž. Pri nas je ogromno profesionalnih beračev, ki jih pripeljejo iz Romunije in nato ob koncu delovnika poberejo. Drugih beračev tukaj ni.

Najboljši občutek pa imam takrat, ko kakemu otroku, ki z lačnimi očmi zbira denar za kak priboljšek in si ga DOBRO ogledam, plačam, kar je/bi kupil. Poskusite, boste videli, kako zgleda hvaležnost.... 

F r i n a

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

3. dec 2008 14:06

Jaz tudi kakšenkrat dam. Žal sem pa še vedno pod vtisom dogodka, ki se mi je zgodil pred leti pri Frančiškanih v LJ. Šla sem iz cerkve, pa me je ustavil gospod in me prosil za pomoč, češ, da zbira denar za položnice. Z veseljem sem poiskala v torbi denarnico in mu dala 100 ali 200 tolarjev. Nakar me nadere, da s tem denarjem ne more položnice plačat, naj mu dam "jurja". Jaz sem bila čisto paf. V šoku sem iz denarnice potegnila "jurja" in mu ga dala. Kasneje, ko sem o tem premišljevala, sem si mislila: saj sama ne hodim na kavo, burek,..., malico za šolo si prinesem od doma,... pa ga imej, če ti bo življenje zato lažje.

Sedaj če imam v žepu kakšen "drobiž" ga dobijo. Včasih si ga celo namerno pripravim, če bi kakšnega srečala. Denarnice pa iz nahrbtnika oziroma torbice v te namene ne jemljem več.

marelica

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

3. dec 2008 15:18

Klošarjem ki prosijo za litrček z veseljem dam kak cvenk, če pa ravno nimam, pa jim tudi povem, da naslednjiž zagotovo dobijo. Se je že zgodilo, da sva šla z možem z namenom mimo njih, da sva jim dala, ker sem jaz baje "ostala dolžna." S svojo odkritosrčnostjo mi vedno polepšajo dan. Njihovo glasilo pa največkrat kupi naša "tamala." lp Vesna

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

3. dec 2008 16:25

Frina, praviš da so pri nas le berači iz Romunije. S tem se ne bi strinjal, verejemi, pri nas je tudi veliko naših, slovenskih beračev.Drugače pa delava enako . LP hedonist

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti