Frtalja in palčke z vozličkom

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

tema odprta - 1. dec 2008 17:00 | ogledi: 3.288 | odgovori: 10

Sem združila dve vprašanji v naslov, čeprav temi nista povezani:

v frtaljo dajo primorci srčno zelje (je to melisa?) ter koromač. Je mišljen zeleni del-listki?

kje bi dobila palčke, ki so zdaj moderne namesto zobotrebcev (pa ne za zobe trebit ampak za prigrizke gor napičit) - na vrhu se konča kot kakšna trava in je zavita v pentljo ali rahel vozliček....

alibaba

ledenka  

član od: 1.3.2008

sporočila: 201

1. dec 2008 17:16

te palčke se ponavadi dobijo povsod kjer prodajajo krožničke, vilčke, nože in kozarčke za piknik (plastika ali papir) malo poglej na policah večjih in bolje založenih trgovin. tukaj pa nekaj piše o frtalji in srčnem zelju http://med.over.net/forum5/read.php?21,1061076 koromač pa je pomojem mišljen gomolj...ne bom trdila ker nimam izkušenj s koromačem ledenka

mamuška  

član od: 21.1.2007

sporočila: 19

1. dec 2008 17:40

koromač je mišljeno zeleni del mamuška

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

1. dec 2008 19:16

Ja, res je, srčno zelje je melisa, od koromača se uporabljajo pa nežni mladi poganjki. mamaF - Mojca

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

2. dec 2008 9:11

Kakšno pa je razmerje med zelišči? Vem da vsak priredi po svoje, ampak kakšna je praksa? mamaF, a koromač iz trgovine ima dovolj mladih poganjkov? alibaba

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

2. dec 2008 9:44

Alibaba, razmerje zelišč je stvar okusa, težko bi rekla.Jaz dam na maso iz dveh jajc (gostote kot za "šmorn") kar veliko pest koromačevega zelenja, ki ga potem drobno sesekljam. Moje testo je tako kar močno zeleno. Pri nas to frtaljo delamo v glavnem spomladi, ko je koromača v izobilju - po skoraj vseh vrtovih raste, vendar to ni tisti, ki naredi odebeljeno steblo, "odrasel" izgleda takole: http://commons.wikimedia.org/wiki/index.html?curid=40526 Odebeljenega stebla nima, sicer je pa zelenje enako kot pri "gomoljasti" različici. Za tistega, ki ga dobiš v trgovinah, bi rekla, da ima premalo zelenja za "tapravi" okus frtalje, kar je logično, saj je poudarek prav na odebeljenem delu. Lahko pa poizkusiš s suhim, če ga kje dobiš. Se pa obnese tudi v zamrzovalniku shranjeno sveže zelenje, če se spomladi le spomniš na to (jaz se nikoli:)). Je pa zanimiv okus tudi s pehtranom, lahko uporabiš kar suhega, frtaljo pa na koncu posladkaš (ali pa tudi ne) - jaz sem s tem enkrat improvizirala in mi je bilo prav všeč, še posebej z vanilijevim slagkorjem je super. V glavnem, frtaljo se je na Primorskem v glavnem delalo spomladi, okoli velike noči in naprej, ko je bilo vsega zelenja (melise, koromača, mete, timijana - kar pač izbereš) v izobilju, jajc pa tudi (saj veš, pozimi domače kokoši malo bolj počivajo). mamaF - Mojca

neznan uporabnik

2. dec 2008 10:43

Pri nas smo frtaljo jedli samo spomladi, dokler je bilo v izobilju mladih in nežnih poganjkov melise in koromača. Drugih zelišč nismo uporabljali. Kasneje, ko so ta zelišča že lepo "odrasla" po moje nimajo tistega pravega okusa. Čas za ftaljo je v marcu, če je pomlad zgodnja, glavna sezona po moje v aprilu in tam v prvi polovici maja. tedi

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

2. dec 2008 14:45

mamaF, v tem receptu so vsi odgovori na moja vprašanja. Jaz nekako ločim koromač-janež gomolj, komarček je pa komarček. Saj ga bomo okrog novega leta gotovo pritaknili lososu... Sploh mi ni potegnilo, šment! alibaba

sweets  

član od: 16.8.2008

sporočila: 796

2. dec 2008 18:00

Ja, frtalja mora bit zelena. Mi jo še delamo. Brez srčnega zelja sicer, koromač pa še poganja. Res pa je, da skačem po vrtu od grma do grma kje je kaj zagnalo. sweets

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti