Pralni prašek

MARTAQ  

član od: 1.2.2008

sporočila: 120

22. jan 2009 14:19

Jaz pa uporabljam pralno kroglo, torej nič praška, calgona, baje tudi ni potrebno mehčalca. Jaz ga vseeno dam - zaradi vonja. Če je perilo zelo umazano, pustim kroglo kakšno uro v vodi ali pa dodam največ 1/4 praška, kot sem ga dala prej. Ja, pa enkrat mesečno dam kroglo na sonce, da se nabere energije. Predno me napadete, jaz tako perem že več kot pol leta in imam čisto perilo. Torej se obnese. Če drugega ne, prihranim pri izdatku za prašek, pa še boljši občutek imam, da ne pošljem toliko praška v naravo. lp

gerna  

član od: 26.11.2007

sporočila: 228

22. jan 2009 14:34

MARTAQ a lahko še kaj več poveš o tej tvoji pralni krogli? Me resno zanima! LP. gerna

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

22. jan 2009 15:06

po moje dela ok, ce imas malo umazano perilo - se mi je zgodilo da sem pozabila dat prasek (ej teta skleroza tudi mene matra), pa je bilo perilo prav lepo cisto. V resnici nisem pozabila dat praska, le v napacen predal sem ga stresla. Potem sem ga pa naslednjic prav preseneceno gledala . Ampak zato pa vem da sem prala brez njega. LP, R.

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

22. jan 2009 16:43

Hvala , vaši komentarji so potrdili moja razmišljanja. Sicer nimam pojma kaki so orehi ali krogle za pranje ampak vem, da se z njimi pač ne da kvalitetno oprati umazanega perila. Pa tudi prijetnega vonja ti ne pričarajo. Martaq super da ti rata ampak zagotovo ne pereš cunj ki bi bile zelo umazane, ne vem kake zašpehane hlače od strojnega olja ali šmira pa kej od maščob ,itd... Kot sem že napisal, praška definitivno uporabjamo preveč in jaz dajem bolj poudarek , da manjšamo dozo. No ja ne jaz, moja žena seveda. Tko da, povsem brez kemije pač ne gre. LP hedonist

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

22. jan 2009 17:02

problem je to, da so ljudje tok navajeni teh umetnih kemikalij in arom da je joj. zarat tega pridejo pol razne alergije ipd. poleg tega tud čisto zabriše telesni vonj. Vonj po sveže opranem perilu je u bistvu vonj mehčalca ali praška. Zakaj sploh rabte te vonje? men je prav ogabno ko zaduham kje kuhinjske krpe da smrdijo po prašku in mehčalcu. al pa posteljnina če ma preveč po mehčalcu.. ajde sej je res da se hitrej naleze tvojga vonja (tud z mehčalcem oprana se, samo se vonji zakrijejo) sam zakaj bi ti pa vse moglo skos dišat? mislim, men je čist adijo ka vse prodajajo trgovci in kaj blesavi ljudje kupijo. od nekih sprejev za cote da dišijo do sprejev da ti dišijo zavese wtf!!! pralni oreški ga zmagajo. posebi zato ker ni treba dat mehčalca da je perilo mehko in da se da likat. perilo je pač.... brez vonja. so? big deal a ne.. bannanna_v_slo ;)

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

22. jan 2009 17:05

hedonist je napisal/a:
Glej peperocino, povsem razumem tvoj ekološki zanos vendar pa mi ni jasno, kako lahko namesto praška uporabljaš sodo bikarbono, namesto mehčalca kis. Sej verjetno se perilo res nekako opere toda diši pa zagotovo ne po opranem, svežem. Vem da so praški pač narejeni tudi z dodatki kemikalij , vem da jih je potrebno uporabljati v manjših količinah kot svetujejo proizvajalci (pravijo da je te količine treba dati na polovico, da več ni potrebno) ampak saj gradimo čistilne naprave, ki potem te odpadne vode očiščene vračajo nazaj v naravo. Je pač tako da se razvoja ne da ustaviti niti ga ne bi bilo modro. Prav je da je ekologija prisotna in da nas uči kako paziti na naše naravno okolje in celoten planet ampak zadeva mora iti skladno z zdravo pametjo. Saj živeti tako kot so naši predniki ni ne vem kako mamljiv imperativ za sodobnega človeka, pa naj kdo še tako zatrjuje nasprotno. LP hedonist
ne gre se samo za ekologijo. men se ne zdi omejevanje praškov in mehčalcev nekaj kar ni v zvezi z zdravo pametjo.. gre se tud za tvoje zdravje in potrebo po nekih lepih vonjavah ki te poženejo direkt u nebesa al kaj? za šmir itd.. se ponavadi predvidi kdaj boš z njim delal.. vedno mam ločene cote za ven, cote za po bajti. če pa zunaj kaj usranga delam si dam pa delavske hlače gor.. in te so pol lahk usrane zarat mene tok da se jim barva ne vidi vn. bannanna_v_slo ;)

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

22. jan 2009 17:09

hedonist je napisal/a:
Glej peperocino, povsem razumem tvoj ekološki zanos vendar pa mi ni jasno, kako lahko namesto praška uporabljaš sodo bikarbono, namesto mehčalca kis. Sej verjetno se perilo res nekako opere toda diši pa zagotovo ne po opranem, svežem. hedonist

Eh, a nisi nikoli nič bral o tem, kako in s čim so včasih perice prale? samo ne reci, da perilo ni bilo dobro oprano in da ni dišalo po svežem......se bojim, da vonj po svežem in opranem zamenjuješ z vonjem po prašku in mehčalcu.

Kis je čisto OK, konec koncev pa jaz povsem spodobno živim popolnoma brez mehčalca.

s polovično količino priporočenega pralnega sredstva se pa tudi jaz strinjam. In prakticiram.

rimljanka - zasebno mnenje

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 22. jan 2009 17:10:42

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

22. jan 2009 17:13

kis uporabljam po pranju las s sodo. in super zmehča lase. bolš kokr vsak balzam. ajd dokler so mokri mal smrdijo. sam ko se posušijo se ne vonja čisto nič. glavno, s perilom je enako bannanna_v_slo ;) Sporočilo je spremenil(a) bannanna dne 22. jan 2009 17:21:56

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

22. jan 2009 18:05

Če kuhinjske krpe premočno dišijo po mehčalcu moti tudi mene bannanna, če pa po njem driši perilo ali posteljnina pa mi je všeč. Še bolj mi je všeč, če se perilo suši zunaj na soncu in vetru ter svežem zraku. Tak vonj je super s tem se strinjam. Ne bi si pa las umival z sodo ali kisem,naka, to res ni zame. Sem si jih enkrat z surovim jajcem pa mi ni kaj prida sedlo. Tko da, pač vsak po svoje. Sicer pa niso samo pralni praški za zakrivanje bazičnega človeškega vonja, tu je cela falanga kozmetičnih preparatov. Nekateri je kar prav da so, saj je zelo hudo če se znajdeš v množici neumitih teles , ob poletnih vročinah. In potem ko kdo dvigne roko pa mu zaveje izpod pazduhe.... Sej se je v preteklosti pralo z raznimi domačimi sredtsvi , npr. s pepelom, ampak sej se je tudi včasih živelo v votlinah, mar ne ? LP hedonist

Mijan  

član od: 30.12.2006

sporočila: 554

22. jan 2009 18:50

kohica je napisal/a:
Imate kaj izkušenj z Hoferjevimi praški za perilo?
Da se vrnemo na prvotno vprašanje. Tudi mene namreč zanima, kako ste zadovoljni s kakovostjo Hoferjevih praškov in ostalih njihovih čistil? Hvala za odgovore. Mijan

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti