Pralni prašek

Mijan  

član od: 30.12.2006

sporočila: 554

11. jan 2009 19:35

Že leta kupujem Arielov tekoči prašek za barvano perilo in pa prašek v prahu za belo perilo. Zanima me, če ti Hoferjevi praški, ki so cenovno res ugodni, odstranijo tudi npr. masten madež, madež od paradižnika, soka... Opazila sem, da prodajajo več vrst teh praškov, tako tekočih (Tandil naveden, Tandil za črno perilo, pa neka 2, ki naj bi bila koncentrata), kakor tudi v prahu (spomnim se, da je eden v zeleni kartonasti embalaži, en je če me spomin ne vara v oranžni embalaži, potem pa imajo še ene dva v večjih PVC vrečah). Katere od teh ste že probale in kako ste zadovoljne z opranim perilom? Imam dva majhna otroka in madežev na oblačilih se ne zmanjka... Kako pa ste zadovoljne z drugimi njihovimi čistili? Mijan

mišika  

član od: 12.10.2005

sporočila: 374

12. jan 2009 7:00

V Lidlu kupujem tekoči Tandil in gredo vsi madeži dol. mišika

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

12. jan 2009 11:31

V Hoferju ali Lidlu kupujem tekoče detergente za črno oziroma temno perilo in za fino pranje (bluze, fine majice in podobno). sem zelo zadovoljna z učinkom. Hoferjeva praška ne kupujem ker je ostajal v predelu, kamor sem ga vsula, razen če sem prala na 60 stopinjah in več.

Za pisano perilo, ki ne potrebuje finega pranja, uporabljam ariel ali avo (kupim v Avstriji), slednjo tudi za belo perilo. Odkar uporabljam Avo, imam perilo belo kot še nikoli, pa še diši lepo.

Mamamia

mamamia

peperoncino  

član od: 1.2.2008

sporočila: 38

22. jan 2009 9:23

zakaj ne poskusite s pralnimi oreščki? sama jih uporabljam že lep čas in sem zelo zadovoljna: ekološko so neoporečni, perilo je enako čisto, namesto mehčalca uporabim nekaj žlic kisa za vlaganje + nekaj kapelj eteričnega olja sivke, v predalček za pranje obvezno dodam belilo ali sodo bikarbono, pa še cenovno so izjemno ugodni, namreč 500g oreščkov, ki zadoščajo za do 150 pranj, stane okoli 10€. Perem vse vrste perila. Poskusite, ne bo vam žal. peperoncino

petardica  

član od: 15.9.2008

sporočila: 728

22. jan 2009 9:46

peperoncino,kaj pa so pralni oreščki?Brez zamere ampak še nikoli nisem slišala za to.Mogoče opis in kakšen link... petardica

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

22. jan 2009 9:50

Vem da je že tekel pogovor o pralnih oreščkih, sem pozabila. Kje se že kupijo? Pozdravček!

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

22. jan 2009 10:06

Dragička, kupiti jih je mogoče v Kalčkovih trgovinah, pri najboljšem sosedu (vsaj v hipermarketih) in v spletnih trgovinah.

Še nekaj izkušenj po vztrajni 2-letni uporabi oreškov v trdni in tekoči obliki. 

Super glede občutka, t.j. mehkobe perila in odsotnosti dražljivh kemikalij.

Ni treba uporabljati mehčalcev.

Super za temno perilo, ker nimajo belila, ki bi razbarvalo temno barvo.

Manj super za svetlo in belo perilo. Tu je treba uporabljati belila (ampak potem perilo ni več tako mehko).

Brez belil svetlo perilo sčasoma posivi oz. porjavi in ga je treba od časa do časa oprati s kakšnim dobrim pralnim praškom, da dobi nazaj svojo belino.  Manj sivenja je tudi, če oreške zavijemo v krpico ali dve, ki so namenjene vpijanju barv. Dosti bolje so se mi obnesle mehke nemške (kupljene v Müllerju), kot gosto tkane italijanske (istotam)

Trdovratne madeže je nujno pred pranjem obdelati s primernimi sredstvi ali jih dodati v pralni stroj.

Zelo super za odplake in posledično ekologijo .  Tudi za denarnico, vendar če uporabljamo obenem še belila ali lovilce barv, se strošek v primerjavi s praškom skoraj izravna.

Cila

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

22. jan 2009 10:11

Glej peperocino, povsem razumem tvoj ekološki zanos vendar pa mi ni jasno, kako lahko namesto praška uporabljaš sodo bikarbono, namesto mehčalca kis. Sej verjetno se perilo res nekako opere toda diši pa zagotovo ne po opranem, svežem. Vem da so praški pač narejeni tudi z dodatki kemikalij , vem da jih je potrebno uporabljati v manjših količinah kot svetujejo proizvajalci (pravijo da je te količine treba dati na polovico, da več ni potrebno) ampak saj gradimo čistilne naprave, ki potem te odpadne vode očiščene vračajo nazaj v naravo. Je pač tako da se razvoja ne da ustaviti niti ga ne bi bilo modro. Prav je da je ekologija prisotna in da nas uči kako paziti na naše naravno okolje in celoten planet ampak zadeva mora iti skladno z zdravo pametjo. Saj živeti tako kot so naši predniki ni ne vem kako mamljiv imperativ za sodobnega človeka, pa naj kdo še tako zatrjuje nasprotno. LP hedonist

Basti  

član od: 11.11.2007

sporočila: 558

22. jan 2009 10:30

hedonist je napisal/a:
Glej peperocino, povsem razumem tvoj ekološki zanos vendar pa mi ni jasno, kako lahko namesto praška uporabljaš sodo bikarbono, namesto mehčalca kis. Sej verjetno se perilo res nekako opere toda diši pa zagotovo ne po opranem, svežem. Vem da so praški pač narejeni tudi z dodatki kemikalij , vem da jih je potrebno uporabljati v manjših količinah kot svetujejo proizvajalci (pravijo da je te količine treba dati na polovico, da več ni potrebno) ampak saj gradimo čistilne naprave, ki potem te odpadne vode očiščene vračajo nazaj v naravo. Je pač tako da se razvoja ne da ustaviti niti ga ne bi bilo modro. Prav je da je ekologija prisotna in da nas uči kako paziti na naše naravno okolje in celoten planet ampak zadeva mora iti skladno z zdravo pametjo. Saj živeti tako kot so naši predniki ni ne vem kako mamljiv imperativ za sodobnega človeka, pa naj kdo še tako zatrjuje nasprotno. LP hedonist
Mislim, da ni napisala, da uporablja namesto praška sodo, ampak pralne oreščke.!!! lp Saša

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

22. jan 2009 13:30

hedonist je napisal/a:
ampak saj gradimo čistilne naprave, ki potem te odpadne vode očiščene vračajo nazaj v naravo. hedonist

 

Da malce dopolnim tvoje razmišljanje in še koga  obvarujem pred zmotno predstavo : 

Tudi tiste strupene snovi, ki se nabirajo v čistilnih napravah, in same od sebe ne razpadejo, je treba nekam odložiti, kar ravno tako onesnažuje naravo, le na manjših lokacijah, pa tam zato toliko bolj intenzivno.

Nisem zaprisežena varuhinja narave, poskušam jo pa povsod, po svojih močeh in ne da bi si življenje preveč omejevala, obvarovati nepotrebnega obremenjevanja.

Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecsijasaja
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti