Zdravje je naša odločitev

alenka  

član od: 1.4.2004

sporočila: 30

tema odprta - 28. nov 2008 9:50 | ogledi: 6.604 | odgovori: 26

pozdravljeni!

Kupila sem to knjigo( Merljak,Koman) in v njej prebrala, da so sadje in zelenjava, ki niso povsem zdravi, ampak se jih je lotila že gniloba ali plesen zelo škodljivi in, da je treba sadež zavreči v celoti in se ga ne sme obrezati in uporabiti, ker se je to ražširilo po celotnem sadežu, čeprav ni vidno.(Tako sem razumela). Zanima me če se tudi vi držite tega, jaz namreč sadje ali zelenjavo dobro obrežem in jo uporabim, ker brugače bi jo ogromno zavrgla, saj kar zraste doma in ni kemično obdelano še hitreje napade bolezen. Zato obrežem vse od čebule,jabolk, paradižnika, zelje...

zanima me če kdo ve če je resnično to škodljivo za zdravje (preostali sadež).

LP

alenka

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

28. nov 2008 9:52

Če je škodljivo ne bi vedela, lahko pa povem, da tudi jaz obrezujem, pa tudi jogurte ipd. pojem, ko so že krepko čez datum (če zgledajo in se vonjajo vredu), pa sem še živa in zdrava. Začetnica

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

28. nov 2008 10:10

Meni se zdi, da neumnosti bolj škodijo zdravju kot pa kakšno obrezano jabolko.... Pa kaj, grozdje, kjer je ena jagoda malo nagnita bomo tudi metali proč ali kaj? Alenka, kdo je pa sofinanciral tisto knjigo - kakšen trgovec ali pa pridelovalec hrane ali kaj - ker potem bi človek še razumel, zakaj to notri piše. Sicer imam pa do produkcije take poljudne literature malo rezerve. Saj je prav, da se človek educira, ampak to še ne pomeni, da ob tem zanemari vse svoj instinkt in "zdravo pamet" in sposobnost razmisleka. Ali je treba res nekje prebrati, da je fino, če človek je sadje in zelenjaveo - mislim, a tega ne vemo že brez tega? Pa da ni fino, če se prenažiraš - a tega pa brez nakupa knjige človek kao ne bi vedel ali kaj? Ker čisto vsak od nas je že kdaj obrezal kakšno jabolko, ki je bilo malo obtolčeno in je šlo proti gnilobi in ga pojedel (ali pa je jabolko uporabil za zavitek). Pa čisto vsak od nas je že premetaval krompir iz ene gajbe v drugo in čistil tista "očešca" in obrezoval tisto "ta zeleno" in potem očedeni del pojedel. In čisto vsi smo že pojedli kaj, kar je imelo pretečen rok. Ampak tega ne delamo vsak dan in tudi naša prevladujoča hrana ni takšna. Si mislim, da če me bo štrafnilo zaradi tega, ker sem pomotoma pojedla pol črva v jabolku, me bo pa zaradi črva, bože moj. Če me bo štrafnilo zaradi tega, ker sem pojedla že precej plesnivih sirov, me pa bo. Ker, če bi za vsako gorgonzolo, ki je ne bi pojedla, dobila kakšno leto več, potem bi verjetno živela kakega pol stoletja, a "ja ne bih imala s kim ostati mlada ako svi ostare i ta bi mi mladost teško pala" (tule parafraziram Dedića in Ines....darling, upam, da si opazila). Skratka, če me bo kdaj imelo, da bi kupila kakšno poljudno knjigo o prehranjevanju in kratkih navodilih, kako postati lepša in te stvari (sicer tu se kaj veliko ne da dodati...), bom počakala, da me ta napad mine. In tiste evre raje vložila v mojo "tavžentrožo", ki jo prodajajo v trgovini na Trubarjevi... Vendelina jr.

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

28. nov 2008 10:22

zadnjic sem gledala neko oddajo o francoskih sirih, kjer naj bi nek pastir slucajno pustil svojo malico v zavetju/votlini in ko se je cez nekaj casa vrnil je bilo oboje plesnivo. Kruh je bil sicer neokusen, sir pa odlicen. In od takrat naprej v vasi izdelujejo ta "plemeniti plesnivi" sir. Ob misli na to, da pojem nekaj iz mojega hladilnika kar je ze dobilo zeleno plesen se mi obraca. Vendar pa, sploh ce gledamo zgodovino kulinarike, je marsikatera jed nastala ravno zaradi pokvarjenega zivila in poskusa ljudi da ga vseeno uporabijo. LP, R.

marjanaj  

član od: 1.12.2007

sporočila: 136

28. nov 2008 11:05

Pozdravljeni O uživanju sadja in zelenjave, ki je nagnito - ima črno piko ali pa je kako drugače poškodovano - sem se prvič srečala v knjigi o jogi, kjer poleg vaj predstavljajo tudi prehrano. Tako sadje se namreč smatra za mrtvo in naj se ne bi uživalo. Ravno tako menijo, da je mrtva hrana sir. Pri nas sadje obrežemo in ga uporabimo za kompote, zavitke. Sir pa tudi na veliko uživamo. lep dan želim vsem marjanj

kruhy  

član od: 15.3.2007

sporočila: 310

28. nov 2008 13:01

Večkrat se doma pogovarjamo o rokih uporabe. Na primer: iz hladilnika vzameš jogurt, ki je že 1 teden mimo skrajnega roka uporabe. Jaz ga poskuim, in če mi je po okusu dober, ga pojem. Brez predsodkov. Pomislite na primer na domače izdelke, ki nimajo roka uporabe: suhe mesnine, posušeno meso, domača skuta, med, mleko, sir, ..... še in še bi lahko naštevala. Kaj pa v teh primerih? Česa se tu držite, katerega roka??? Seveda najprej poskusiš in če je normalnega okusa veselo poješ. V nasprotnem primeru zavržeš. Mnenja sem, da je edini "rok uporabe" izgled živila in njegov primarni okus. Vse ostalo je odveč. kruhy

Volkica  

član od: 18.6.2008

sporočila: 59

28. nov 2008 13:31

kruhy je napisal/a:
Mnenja sem, da je edini "rok uporabe" izgled živila in njegov primarni okus. Vse ostalo je odveč. kruhy
Se čisto strinjam z napisanim! Tudi jaz veselo obrezujem sadje, pa tudi kakšen jogurt, ki je šel že čez rok uporabe, mirne duše pojem, če je okus ok. Malo pa je treba tudi zaupati instinktu, ne? Sicer pa še to v razmislek: kaj je bolj zdravo - domače, neškropljeno sadje in zelenjava, ki sicer ima kakšno piko, ali tisto iz trgovine, ki sicer super izgleda, je pa obdelano z vsemogočimi pesticidi, da dosežejo tak videz Volkica

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

28. nov 2008 14:11

marjanaj je napisal/a:
Pozdravljeni O uživanju sadja in zelenjave, ki je nagnito - ima črno piko ali pa je kako drugače poškodovano - sem se prvič srečala v knjigi o jogi, kjer poleg vaj predstavljajo tudi prehrano. Tako sadje se namreč smatra za mrtvo in naj se ne bi uživalo. Ravno tako menijo, da je mrtva hrana sir. Pri nas sadje obrežemo in ga uporabimo za kompote, zavitke. Sir pa tudi na veliko uživamo. lep dan želim vsem marjanj

 

Jaz sem tudi nekje tole prebrala, to je pri nas stara stvar, če je sadež gnil zaroma v kanto, mi nič ne šparamo

Anamarija

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

28. nov 2008 14:38

Načeloma se strinjam. Roki uporabe so orientacijski, in če ima živilo normalen izgled, vonj in okus, ga uporabim, včasih tudi kakšno pozabljeno zadevo krepko čez rok.

Sem pa pazljiva pri plesnih - te namreč izločajo toksine, ki so res škodljivi. Plesniva živila dobro, na debelo obrežem. Če gre za tekočino, npr. plesnivo marmelado ali sok, pa dostikrat raje zavržem, žal. Ampak včasih vseeno pojem malo brie-ja, gorgonzole pa k sreči ne maram...

Nasja

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

28. nov 2008 14:44

Saj kaj so pa antibiotiki drugega kot lepo vzgojene plesni? Vendelina jr.

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

28. nov 2008 14:56

Plesni se delijo na užitne in strupene. In vsekakor je razlika med plemenito plesnijo na siru in plesnivim jogurtom .... tudi gob ne jemo vseh po vrsti Rebecca, gre za Roquefort, ki ga pridelujejo iz ovčjega mleka in plesnijo, ki se razvije na rženem kruhu. veverica Sporočilo je spremenil(a) veverica dne 28. nov 2008 14:57:48

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti