Razgrudeni ajdovi žganci

auachiuaua  

član od: 1.11.2006

sporočila: 261

tema odprta - 24. nov 2008 11:31 | ogledi: 9.410 | odgovori: 12

Pozdravljeni,

prosim za recept in navodila, kako narediti prave ajdove žgance tako, da razpadejo v male grudice, ne da so te velike pocaste kepe.

Med recepti sem že gledal, pa si z njimi ne morem pomagati.

Mimogrede še: kako se zapeče krvavica, da je koža hrustljava?

Kako se naredi najboljša zabeljena repa?

Hvala in lp!

auachiuaua

receptor  

član od: 18.10.2008

sporočila: 276

24. nov 2008 12:09

Najlažje jih narediš takole:moko stresi v posodo,jo postavi na ogenj in praži tako dolgo,da se moka dodobra pregreje,naj se ne smodi.Posebej si pripravi slan krop,jaz še raje kar moko posolim.Sedaj ktej moki prilij vodo po malem in z vilicami mešaj,ko boš videla,da se moka sprijemlje,dodaj ali olje,še bolje ocvirke,pusti pokrito na robu štedilnika kakih 15 minut še enkrat premešaj in postrezi.Pa dober tek in veliko uspeha.LP

receptor

receptor  

član od: 18.10.2008

sporočila: 276

24. nov 2008 12:17

Drugi način priprave!V slan krop naenkrat vsuj moko,tako da je čim bolj v grudi ne sme se raztrest.Počasi naj vre 10 minut,sedaj to kepo celo previdno obrni,da bozgornja stran v vodi,paspet kuhaj 10 minut,sedaj to z kuhalnico razpolovi ,še malo pokuhaj,odlij vso vodo,nekaj je prihrani za dodajanje,dobro razmešaj z vilicami,dodaj ocvirke in pusti pokrito,kot v prejšnjem navodilu.LP

receptor

Mic  

član od: 18.3.2007

sporočila: 197

24. nov 2008 13:39

Receptor, jaz delam po tvojem prvem receptu. Moram reči, da mi vedno, bolj ali manj uspejo.  Je pa potrebno biti zelo skop pri tekočini. Malo in počasi dodajat ter stalno mešat.

Mic

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

24. nov 2008 16:28

auachiuaua glede krvavic smo ravno zadnjič razglabljali doma in ugotovili,da se najlepše zapečejo v starem štedilniku (mi temu rečemo šoprget),ki ima eno takšno pečico vgrajeno (http://www.furlan.si/uploads/products_pictures/787) V pečici se pri nas nikoli ne zapečejo tako lepo. Roncolino

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

24. nov 2008 16:59

sam receptor to pol niso Žganci, ampka kuhanci ;) bannanna

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

24. nov 2008 17:09

Kako niso več žganci, jaz jih že od nekdaj delam tako, samo obračam jih ne. Tiste prve, koroške, če prav vem, sem pa sicer tudi že delala, ampak mi nekako niso sedli, ali pa jaz ne znam. Nena

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

24. nov 2008 17:10

Glede krvavic je predvsem pomembno, iz kakšnih črev so narejene. Če so to umetne potem si zapečeno kožico lahko samo misliš. Domača, prava svinjska čreva pa se lepo zapečejo. In kar je še bolj pomebno- če jih pravilno pečeš -sploh ne pokajo. To je osnovni pogoj , je pa tudi pomembno kakšen je naedv, koliko je v njem tekočine, maščobe ,.....tako da je res problem najti dobre krvavice. hedonist

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

24. nov 2008 19:25

Žgance poskusi narediti v voku na suho s postopnim dodajanjem maščobe in vode in s protnim mešanjem. Vem, da je to skregano z vsemi pravovernimi recepti za žgance, ampak tako fino grudnatih ne boš uspel narediti na noben drug način. Vprašanje pa je, ali so potem to sploh še žganci, ki malo "pocasti" pa le morajo biti. Na omenjen način sem precejkrat pripravil koruzne prepražene žgance ali "mrvice", ki izvirajo s Primorske. Lep pozdrav! Boris booris

Lejla13  

član od: 21.1.2008

sporočila: 390

24. nov 2008 19:46

Ja, največ je v domačih svinjskih črevih in pravi fili. In pravilna peka. V mrzlo pečico, vklopiti tam na 80 stopinj, segravati oziroma dušiti cca 1 uro in potem na večji temperaturi zapečt. Mesarji pravijo, da so bile včasih, verjetno  kar nekaj let nazaj,  domače krvavice bolj mastne in da so se zato bolj lepo zapekle. Zdaj priporočajo, da jih pečemo na svinjski masti, ampak vseeno to ni to, če pečeš industrijske pečenice. V pečici zgledajo lepo zapečene, ko jih vzameš ven, pa kar uplahnejo. Skorja kot žvečilni.  Torej, če poznate kakšnega kmeta, ki jih dela samo zase, ga prav lepo prosite, če še vam kakšno odstopi.

 

Žganci kot receptor, le da jih jaz potenstam na malo olja in potem zabelim z ocvirki, s tem, da skoraj vso maščobo dlijem, je še vedno dovolj mastno. (Moja tašča jih je zabelila  z vsaj 30 dag zaseke in potem še z ocvirki, strup za želodec.)

 

Potenstano zelje: prepraži 1 čebulo, da postekleni, dodaj strok ali dva česna, zelje, sol, poper, malo jušne kocke, odvisno od količine zelja ( za 1/2 kg polovico), lovorov list, malo popra, 1 žličko mlete sladke rdeče paprike, zalij z malo vode in duši, da se zelje zmehča (mislim, da je recept tudi v bazi - zelje po mojčino-). Ta je meni najboljši.

 

Auachinaua, za začetek bo. L.p.

Lejla13

Lejla13  

član od: 21.1.2008

sporočila: 390

24. nov 2008 19:48

Oh, krvavice.

Lejla13

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti