Pomoč-vlečeno testo

bisagolf  

član od: 16.11.2008

sporočila: 135

tema odprta - 23. nov 2008 18:56 | ogledi: 6.000 | odgovori: 21

Ker imam izredno rada zavitke-po prekmursko retaše-z doma pripravljenim testom, rabim vašo pomoč. In sicer ali imate zares dober recept, kjer se testo vleče narazen res lepo, brez problema. Moja mama dela brez kakršnega koli recepta ali vaganja vse na pamet in ji vedno uspe. (Sem jo opazovala, ampak jaz potrebujem natančne mere koliko vsega potrebujem-že na polovici sem obupala). Vem, da so potrebne izkušnje, večkrat delaš boljše je. Ampak meni res enkrat uspe, večkrat pa mi ne uspe. Po kulinariki sem tudi brskala recepte in način izdelovanja vlečenega testa, ampak eni uporabljajo jajce, eni kis, eni samo osnovo-olje, mlačno vodo ter moko. Kaj od tega je najboljše? Vem, da vsak uporablja svoje recepte ampak mene res zanima kaj je ta tisto pravo, da mi bo kot amaterki vedno uspelo narediti super vlečeno testo. Hvaležna bom za kakršnokoli pomoč.

bisagolf

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

23. nov 2008 19:16

bisagolf... pa saj si že v tvojem vprašnju odgovorila.

Vsaka gospodinja ima svoj način in vsaka bo trdila, da je njen najbolši. Ene dodamo jajce, druge ne. Ene dodajo kis, druge ne.... In vsaka stoji za svojimi besedami ni navadami.

Probaj z enim, pa z drugim, pa s tretjim načinom in boš ugotovila, kateri ti najbolj odgovarja.

Jaz sem se našla tukaj :

http://www.kulinarika.net/recept/sladice/Vleceno_testo-

Ampak običajno dodam kar celo jajce, pa ni nič narobe.

MM

regica54  

član od: 1.11.2008

sporočila: 291

23. nov 2008 19:58

bisagolf, lejko deneš bilico, pa malo gesija, ges denen včasi oboje včasi samo eno, njabole važno pa je ka dostakrat probaš, ka dobijš v rokou občutek kdaj jetesto pravo. Tu pa rejsan vaja dela majstra pozdrav Reginika regica

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

23. nov 2008 20:00

Ja regica, tebe pa vsak človek razume

MM

bisagolf  

član od: 16.11.2008

sporočila: 135

23. nov 2008 20:04

Hvala na pomoči, tudi tebi regica54 fala ti za pomoč. Rejsan mo mogla tak napraviti: vaja dela majstra, kak pri vlečeneme testej, tak pri kvašenom, pa najti tisti "svoj" recept z bilico ali brez, z gesijon ali brez, tisti recept šteri de mi najbole grato. bisagolf

bisagolf  

član od: 16.11.2008

sporočila: 135

23. nov 2008 20:08

Uh...morska medvedka potem tudi mene ne boš razumela. Napisala sem, da vaja res dela mojstra in bom probala kateri recept mi bo najbolj uspel z kisom ali brez, z jajcom ali ne. No to je približno tak prevod. A je res prekmurščina tako nerazumljivo narečje? Škoda, da živimo v isti deželi in se med sabo ne razumemo. No isto verjetno jaz ne bi razumela drugega narečja, kar je res žalostno. Pa lepo se imejte. Lahko noč-lejko noč. bisagolf

regica54  

član od: 1.11.2008

sporočila: 291

23. nov 2008 20:19

pa kda buš delala rejpne me lejko pozoveš, te man najrajši. Me pa zanijma, či rejpne retaše delajo tuj indri po Sloveniji, ka misliš? regica

regica54  

član od: 1.11.2008

sporočila: 291

23. nov 2008 20:26

morska medvedka, prevod si že dobila. Kulunarčno Slovenijo si ogledujem šele kratek čas, sem pa ugotovila, da se pojavljaš pri veliko receptih. Kot zgleda rada pečeš, tudi jaz. regica

regina  

član od: 17.9.2007

sporočila: 724

23. nov 2008 20:26

Bisagolf, če hočeš, da se ti bo testo dobro vleklo, ga moraš tudi dobro obdelati. Vseeno kateri recept si boš izbrala. Testo ne sme biti pretrdo. Ko ga boš že zamesila, ga nato še 100-krat vrzi ob element. Temu rečemo, da testo stepemo. In boš kar pod rokami čutila, kako postaja fino mehko. Nato ga oblikuj v hlebček, ga premaži z oljem in pusti vsaj pol ure počivati. Če pa imaš čas, pa eno uro. Najboljše je, če ga daš v plastično posodo s pokrovom, tako da se ti ne bo izsušil. Seveda ga pustiš počivati na sobni temperaturi. Pa moka mora biti presejana in suha. Sicer pa imate na vašem koncu zelo dobro moko v mlinu na Muri. Pa uspešno peko želim. regina

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

23. nov 2008 20:30

oooooo regica, zdaj se že bolje razumemo

Sej t tt jest lhku kj pu dumače npišm, pa se bujim d n bwjo glih us rzumel kaj čm puvedt.

Ja jest ful rada kuhm in pječm. Zdej grjm pa ene pškwte nrest, d vidm č bwjo dwabr z mklauža

MM

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti