Meniji

as1  

član od: 5.4.2006

sporočila: 142

tema odprta - 20. nov 2008 20:33 | ogledi: 1.855 | odgovori: 11

Malo pogešam na forumu izbor menijev. Januarja pričakujem obisk prijateljev, družine iz nemčije. Kaj jim ponuditi, kot izbor jedi iz Slovenije, tako, pet šest jedi, za, predstavitev slovenske kuinarike . Od različnih predjedi, do glavne jedi.... in sladice recimo, za zaključek.

Bom zelo hvaležen za kakšen nasvet.

as1

marmeladka  

član od: 15.1.2005

sporočila: 258

20. nov 2008 21:52

Pozdravljena As1 Je zelo odvisno iz katerega predela prihajajo.Cesar ne poznajo so :potice,razni struklji-sirovi,orehovi,palacinke z orehi,jabolcni ali sirov zavitek... Ne vem koliko sami pripravljajo divjacino,ne poznajo pa kisle repe.Ah ja ne poznajo pa tudo mlincev. Upam da sem ti vsaj malo pomagala. Pozdrav marmeladka marmeladka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

21. nov 2008 9:07

Tole je pa ena moja bolečina....sicer sem to že omenila na forumih s podobnim naslovom: Namreč, kadarkoli kdo z muko išče izvirno slovensko kulinariko, tvega, da bo dobil v dobronamernem odgovoru en etnografski seznam s poudarkom, kako so bojda jedli naši predniki. Ker se nekako dela pojmovni enačaj, ki gre takole: slovenska kuhinja=tradicionalna kuhinja=veliko masti-in-moke-in-od-zelenjave -zelje,-fižol-in-krompir,-tako-da-vse-postane-ene-čudne-maskirne barve. Saj etnografija je čisto okej, ampak kako se je ta vpliv iz osemnajstega stoletja porinil v enaidnvajsteto, kar je preveč je pa preveč.... Poglej, naša dežela se odlikuje po raznovrstni pokrajini in v naših kuhinji imata tako hren z naribnanim jabolki kot morske zadeve čisto enako domovinsko pravico. Pa belokranjsko pogačo se da blazno fino kombinirati s skutnim namazom, kamor zamešaš še bučno olje, rdečo pekočo papriko, mlete orehe ali lešnike in malo kisle smetane. Pa kostanjev pire se tako lepo kombinira z gobami in pljučno pečenko - in zraven njoki, fuži ali pa navadnim sirovim žličnikom, kuhanim v alufoliji (o katerem smo se razpisale pred kakima dvema tednoma). Pa čisto navadna skuša v kombinaciji s paradižnikovo omako in kosi pečene polente. Pa polnjene paprike, v katere daš malo pršuta, malo bazilike, pelate in še malo nižjecenovnih sirov, pa še malo mletega česna in malo olivnjega olja čez vse, to v ognjevarnem pekaču na 180 stopinj kakih 30 minut.... Hočem reči, malo poglej okoli sebe in kombiniraj stvari, ki se jih tu dobi in tu zrastejo. To je moderna slovenska kuhinja. Pa jaz bi na tvojem mestu malo špegala jedilnike prve jakostne skupine restavracij te dežele, da se kakšna misel utrne. Vsekakor velja pripraviti potico, pa gibanico in narediti izlet na bled in jesti izvorne blejske rezine. Ampak, kaj pa čisto navaden domač sladoled? Pa tista džazna ponudba čokolad s semeni in suhim sadjem - tega je vsaj v našem lepem mestu kar precej - in to je tudi zelo slovensko. Moram pa iskreno priznati, da sem sama malćek pristranska. Namreč, meni se zdi, da je dobro kuhanje doma tam, kjer je narava prijazna in kjer sonce z žarki ne skopari. Kjer je bolj toplo, tam so ljudje bolj nagnjeni k užitkom in tudi pred nosom imajo več raznovrstne hrane in je enostavno kaj narediti. Skratka, meni so blizu kuhinje toplih krajev. Po drugi strani pa tam, kjer so ljudje še pred stotimi in sedemdestimi leti jedli močnato in mastno hrano (ker druge ni bilo) in so jo težko iztrgali naravi....da tam pa nekako še ni ene ta prave gastronomske kulture. Tako meni severne kuhinje ravno ne potegnejo. Vendelina jr.

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

21. nov 2008 9:17

As1, relativno veliko slovenskih jedi je z večjimi ali manjšimi odstopanji znanih tudi Nemcem. Približek potice poznajo (imena se zdaj ne spomnim), nekaj rahlo podobnega kot naši štruklji so Maultachen (le, da so polnjeni z mesom in so kot zares veliki ravioli), jabolčni in skutni zavitek pa sta itak kalsika poznana pod Apfel in Topfenstrudel. Kislo zelje pozna celotna Nemčija. Tudi goveja juha, gobova juha,... so znane. So pač te jedi spadale v bolj meščansko slovensko kuhinjo in je znanje prišlo preko mej. Na tvojem mestu bi zavila proti Primorski, vključila bi eno jed z mesom in za sladico postregla prekmursko gibanico, ki je gotovo ne poznajo. In dala malo modernega pridiha vsemu. 1. brancinov carpaccio ali pena iz dimljenega brancina ali pena iz dimljene postrvi 2. bistra ribja juha ali kakšna kraška mineštra (mogoče vrzota) 3. fuži s popečenim radičem in škampovimi repki ali rižota z radičem, 4. srnin medaljon, ajdova kaša z jurčki, motovilec v solati z orehi 5. prekmurska gibanica Recimo takšen jedilnik bi bil povsem ok. Lahko pa razmišljaš še v smeri žgancev (ne poznajo) aleluje,itd. fresh

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

21. nov 2008 11:52

Pa oslato naredi z bučnim oljem, razen Avstrijcev in dela Nemcev ga večinoma še ne poznajo (in ko ga tujci spoznajo, ga vedno hočejo vzeti s sabo, ko so spet tu, ali pamoramo po znancih pošiljat ...)

Mamamia

mamamia

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

21. nov 2008 12:01

Mamamia sem te že mislila vprašat kaj za ena fina jed je to oslato z bučnim oljem, pa mi je malo kasno potegnilo da si mislila solato... Začetnica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

21. nov 2008 12:21

ZAČETNICA je napisal/a:
Mamamia sem te že mislila vprašat kaj za ena fina jed je to oslato z bučnim oljem, pa mi je malo kasno potegnilo da si mislila solato... Začetnica

 

Ja, kako že gre tista  o prstih, hitrejših od pameti??? Da o čisti šlampariji ne  govorim...

mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

21. nov 2008 12:38

Darling, jaz svoje tipkarske kikse "opravičujem" s tem, da se pač pozna igranje klavirja, ker bi leva roka raje držala akorde, kot pa tikpkala....je tak nobl izgovor Moji največkrat ponavljani napaki sta "skaldno", namesto "skladno", in "projetk", namesto "projekt", kjer se vidi, da z levo tolčem prej, kot bi bilo treba.... Tale oslata je pa verjetno posledica tega, da si ti bolj staccatto tip... Vendelina jr.

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

21. nov 2008 13:49

Za sladico bi jaz trenutno predlagala Gogino alpsko torto - hitro narejena, da imaš čas za druge reči.

Atina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti