Nasilje v šoli

barbyslo  

član od: 3.1.2008

sporočila: 165

20. nov 2008 20:14

Se načeloma strinjam z mamaf, vendar otroci, ki ne prenašajo dobro zbadljivk in so reakcije staršev na to pretirane, lahko narobe razumejo svoje težave. Ob ustrezni podpori, vzpodbujanju in razlagi dogodkov, ki so se mu zgodili bi lahko skupaj pogledali tudi iz druge perspektive in jih lažje premagali.Tako kot odrasli, tudi otroci izhajajo iz različnih okolij, z različnimi okusi in različnimi reakcijami na določene dogodke. In če je temu tako, moramo v prvi vrsti otroka naučiti sprejemanje drugačnosti. Vsaka družina ima svoje vrednote , okus in način komuniciranja. Torej večja samozavest otroka. Pri tem niti slučajno ne mislim na katerokoli fizično nasilje - ,,komuniciranje s pestmi,, le na zbadljivke, ki so v veliki meri krojile nas in danes seveda naše otroke. Tako bo verjetno tudi v bodoče. Vsak otrok se mora čim prej naučiti premagati tudi te. Nisem še pozabila nadimkov ,,dila, špeglarka, bajsa, bojlarca, piflarca, štor...,,in mnogih drugih, kateri so velika večina v sofisticiranih oblikah prisotni še danes. Od skrivanja zvezkov, čevljev in posmehujočih fac ob novi frizuri, metanjev listkov, čigumijev v lase in mnogih podobnih stvari, katerim smo včasih rekli nagajanje, danes se pa ,,fensi,, reče psihično nasilje. Okrog reveža se zbere nešteto učenih fac, katere pametujejo, kaj koristnega, v veliki meri dolgotrajnega, pa nikakor niso sposobni narediti. Otroci torej takega ,,reveža,, še prej izločijo in še bolje skrivajo svoje navihane metode zbadanja. Neštetokrat sem se prepričala da je sistem šolstva in šole v katere hodijo nači otroci prej slab, kakor pa učinkovit, v zatiranju neprimernost vedenja. Edina rešitev, ki se mi zdi primerna za tako imenovane izločene otroke, keteri se iz leta v leto borijo za svoj položaj in so zaradi tega v veliki meri neuspešni, da spremenijo okolje in začnejo na novo. Ko odrasteš se vsak dan srečuješ z ljudmi, kateri ti niso pisani na kožo in s katerimi moraš biti kljub zmerjanju, prijazen. Zakaj ne bi otroku pomagali da sprejme drugače misleče in se čimprej nauči prenesti vse tegobe nestrpnih ,,tečnih,, ljudi, katere ti lahko grenijo vsak dan. barbyslo

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

20. nov 2008 21:36

Lepo si to napisala, barbyslo. Ker sem se že sama srečala s pretirano zaščitniškimi starši, ki niti za trenutek niso pomislili, da sta za konflikt potrebna dva, se v tem zelo strinjam s tabo. Seveda, prav je, da otroci z našo pomočjo spoznajo, da širni svet ni vedno varno zavetje lastne sobe, kjer bi te starši v neskončnost branili, tudi z netoleranco do drugačnih. mamaF - Mojca

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

20. nov 2008 22:59

mizarka je napisal/a:

Med psihično nasilje spada:

-skrivanje copat,

-odmikanje zveskov oziroma  odmikanje mize od nekoga

-če na letovanju z nekom nočeš biti v sobi

-če mu rečeš kako je oblečen, starokopitno, grdo, slabo,

-če rečeš kakšen je glede frizure ali kaj podobnega

Pa ne se smejati, te stvari so bile včasih čisto nekaj vsakdanjega, v zdajšnem času pa ni več tako, zaradi tega, takih stvari, ti lahko otroka po dopolnjenem 14 letu starosti pošljejo v popravni dom(besede uslužbenke centra za socialno delo), v kolikor pa je mlajši pa ima več možnosti med njimi stalni nadzor strokovne osebe.

Meni so se zgornje zadeve vedno zdele povsem normalno dogajanje v času odraščanja, žal pa to ni bilo sprejemljivo za eno mamico, tako, da je zadeva bila  oziroma je postala zelo resna.

lp

mizarka

 

Normalno

Ne vem, če je za popravni dom, normalne pa upam da niso, absolutno pa niso sprejemljive

 

Ne vem, kaj si predstavljate z oceno "preveč zaščitniški" do takih otrok. Seveda, vsi se moramo naučit živet eni z drugimi. Ampak lepo prosim, ne mi trdit, da je to normalno, da se s tem ni treba ukvarjat in da bodo otroci to že rešili med sabo. Prav s tem se je treba ukvarjat, in to na obeh straneh. Naj se eni naučijo preživet kljub zbadljivkam, ampak naj se tudi drugi naučijo, da smo lahko različno oblečeni, imamo različne frizure, da prihajamo iz različnih okolij in da tudi včasih ne moremo izbirati, s kom bi bili v sobi. Vsekakor pa se to ne more prepustit otrokom, da to rešijo med sabo! Na koncu so pa za konflikt obsojeni tisti, ki udarijo nazaj, kadar jih kdo predolgo provocira...

Potem se pa čudimo, od kod nasilje, izločanje drugače mislečih, šovinizem, rasizem, seksizem in kar je še takih -izmov...

 

Nasja

 

Sporočilo je spremenil(a) Nasja dne 20. nov 2008 23:09:28

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

20. nov 2008 23:27

[citat=--Nasja--]

 

 Na koncu so pa za konflikt obsojeni tisti, ki udarijo nazaj, kadar jih kdo predolgo provocira...

Potem se pa čudimo, od kod nasilje, izločanje drugače mislečih, šovinizem, rasizem, seksizem in kar je še takih -izmov...

 

Nasja

 

 

 

lp

 

cervus

Peka  

član od: 19.11.2008

sporočila: 9

21. nov 2008 8:11

Pozdravljene. Sem avtorica teme in se zahvaljujem za vaša mnenja, čeprav se ne strinjam z vsemi. Dolgujem Vam novice z včerajšnjega sestanka. Učiteljica ni opazila nasilja, ker se je to dogajalo med odmori, je pa rekla da še ni doživela, da bi se tako spravili na otroka. Z nasilneži (dva od njih sta tudi drugače "zelo živahna"), se je pogovorila in starši pridejo v ponedeljek v šolo. Jaz bom delala na samozavesti svojega otroka in upam, da bomo uredili to zadevo. V nasprotnem primeru gremo naprej. Socialna delavka, ravnateljica, v najslabšem primeru pa prešolanje. Peka

barbyslo  

član od: 3.1.2008

sporočila: 165

21. nov 2008 8:39

Še ena opazka. Zakaj nekateri učitelji niso nikoli dovolj pozorni na dogajanja med odmori. Čudijo se in ne morejo verjeti. Ko končno starši pridejo v šolo je verjetno že prepozno in precej hudo. Nekateri učitelji očitno nimajo daru opazovanja ali so nesposobni v razredu uspostaviti red. Naj si nesposobni šolniki najdejo druge službe! Če smo mi v službah, pričakujemo!, da so naši otroci v šoli pod nadzorom. Ne moremo sedeti z njimi med poukom in jih kontrolirati med odmori. Zato so plačani in usposobljeni oni in naj korektno opravljajo svoje delo. Peka! Želim vam da lepo uredite zadevo. Srečno! barbyslo

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

21. nov 2008 8:59

barbyslo je napisal/a:
Še ena opazka. Zakaj nekateri učitelji niso nikoli dovolj pozorni na dogajanja med odmori.Čudijo se in ne morejo verjeti. Ko končno starši pridejo v šolo je verjetno že prepozno in precej hudo. Nekateri učitelji očitno nimajo daru opazovanja ali so nesposobni v razredu uspostaviti red. Naj si nesposobni šolniki najdejo druge službe!Če smo mi v službah, pričakujemo!, da so naši otroci v šoli pod nadzorom. Ne moremo sedeti z njimi med poukom in jih kontrolirati med odmori. Zato so plačani in usposobljeni oni in naj korektno opravljajo svoje delo. Peka! Želim vam da lepo uredite zadevo. Srečno!barbyslo

 

Jao, hudo ... Sem napisala že moje mnenje, pa sem ga zbrisala, ker se mi ne da ... Verjamem le, da veliiiika večina učiteljev korektno opravlja svoje delo. Ne soditi kar vsepovprek!

Atina

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

21. nov 2008 9:15

barbyslo je napisal/a:
Nekateri učitelji očitno nimajo daru opazovanja ali so nesposobni v razredu uspostaviti red. Naj si nesposobni šolniki najdejo druge službe! barbyslo
No, mogoče lahko vzameš v zakup, da tudi otroci niso tako neumni, da bojo počeli kar se ne sme ravno pred očmi učitelja. Pogosto se to dogaja v temnih hodnikih med odmori, po ali pred poukom ali na stranišču. Ne predstavljam si, da bi učitelji lahko hodili za vsakim na stranišče... Res pa se najde kakšen učitelj, ki to namerno spregleda, ampak upam, da je vse manj takih. V četrtem razredu OŠ sem sedela zraven fanta, ki je na mizo narisal črto in preko tiste črte nisem smela dati roke. Včasih me je tudi udaril. Vedno sem prosila, da me presedejo, ampak sem tam ostala, ker sem bila edina, ki sem sploh zdržala in je tudi ta fant edino mene vsaj malo sprejel. Učiteljica se je le smehljala. Fant je bil od njene osebne in učiteljske kolegice vnuk. In ta fantova babica me je kdaj na hodniku v šoli zaskrbljeno vprašala (ker je vedela, da je problematičen), kako se fant obnaša. Ker sem imela vsega dosti, sem ji povedala po pravici, ona pa je razredničarko prosila, naj gleda nanj, da me ne bo tepel. No, na koncu sem jih še slišala, kako sem si ga drznila zatožiti njegovi babici. Upam, da se kaj takega danes ne dogaja več... matilda

barbyslo  

član od: 3.1.2008

sporočila: 165

21. nov 2008 9:23

Ne sodim povprek! Govorimo o NEKATERIH učiteljih. Marsikdo je zelo sposoben in zaslužen tudi za višjo stimulacijo. Kakor povsod po službah so pa nekateri nesposobni. Nisem še slišala, da bi koga od nesposobnih ,,tršic,, premestili ali odpustili. Smo videli tudi včeraj na trenjih da bi morali marsikje ukrepati. Zaščiteni so kot ,,kočevski medvedi,,za vse so na koncu krivi starši in otroci.V bistvu je pa naš sistem slab in nedovršen, povsod pametovanja in natolcevanja. Ukrepanja pa ni. V 10 letih srečevanja z učitelji po OŠ sem bila nasplošno zelo zadovoljna. Imela pa sem kakšno leto tudi zelo slabo izkušnjo. In vsi vemo da NEKATERI tako zvani učitelji niso za v šolo in sodijo tja, kjer ni dela z ljudmi! barbyslo

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

21. nov 2008 10:55

barbyslo je napisal/a:
Če smo mi v službah, pričakujemo!, da so naši otroci v šoli pod nadzorom. Ne moremo sedeti z njimi med poukom in jih kontrolirati med odmori. Zato so plačani in usposobljeni oni in naj korektno opravljajo svoje delo. barbyslo

Pa si prepričana, da je res potreben 100% nadzor? saj niso v hudo navrovanem nadzoru. Kaj pa doma, jih imate pod 100% nadzorom? Upam, da ne. Ker je to teror, ne nadzor. Koliko odmorov pa učitelji porabijo za sedstanke, ureja nje birokracije ali preprosto za to, da gredo v zbornico zamenjat dnevniuk (ker je pač v razredu obvezen). Konec koncev, vzgoja temelji TUDI in najbrž PREDVSEM na zaupanju. In seveda gradnji odgovornosti.

Med odmorom na hodniku lahko ob prisotnosti učitelja teče vse, kar si opiala, kdor hoče maltrtetirati druge, jih bo vseeno, ker ima učitelj seveda samo en par oči.

Barbyslo, upam, da zelo dobro poznaš učiteljevo delo, ko tako vehementno sodiš.

Je seveda res, da so med učitelji taki in drugačni, enako je v vseh poklicih. Vsi smo ljudje.

Zakaj je učiteljski poklic med tistimi, za katerega je negativna selekcija od srednje šole naprej (pa seveda to nikakor ne pomeni, da so vsi učitelji slabi), se pa seveda pzelo dobro ve. In na veliko spredeveda, sploh v političnih krogih, ki odločajo. Mahajo s primerjavami z državami, kjer imajo učitelji vsaj tak družbeni ugled kot zdravniki, država namenja šolam nekajkrat več sredstev kot pri nas,....

Da ne zaidem predaleč, vse to se sevda odraža tudi na vzdušju v šoli. In največji delež pri tem ima prmisivna vzgoja in pravilniki, ki aktivno škodijo ravnotakim učencem, ki doživljajo nasilje. Nasilje doživljajo tudi učitelji, naslineži pa so pogosto iz vrst učencev.

 

 

 

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti