Priprava sirčka

kitica  

član od: 4.7.2005

sporočila: 11

tema odprta - 18. nov 2008 19:31 | ogledi: 8.753 | odgovori: 7

Pri kmetu jemljem sveže mleko. Pa bi vas prosila, če mi lahko svetujete, kako se naredi sveži sir. Nekoč sem že slišala za recept, vendar ga ne poznam v celoti. gre nekako takole: mleko skuhaš oz. prevreš in dodaš sirilo(kaj je to) oz. citronko?. Potem se mleko sesiri, ga precediš in daš v vrečo čez noč. Kar ostane je sveži beli sir. Iz tega mleka pa se menda naredi tudi skuta. Kako?

Zelo vam bom hvaležna za recept, predvsem pa za količine: koliko citronke na l mleka?

kitica

elba  

član od: 7.2.2007

sporočila: 178

19. nov 2008 14:41

Vanja, tale tvoj recept je pa videti super. Koliko skute pa dodiš iz 8 l mleka? Jo bom naredila, samo količine bi razpolovila. Hvala za odgovor in pozdrav čez lužo, elba

elba  

član od: 7.2.2007

sporočila: 178

19. nov 2008 15:02

Hvala za hiter odgovor. Problem ni v skuti - to bi že pojedli, zamrznili ali kakor koli spravili v promet. Problem je v - loncu! 5,5 l mleka in to je to. Potem pa kolikor pride skute. Bom naredila v soboto. Lp, elba

gordana  

član od: 7.11.2004

sporočila: 539

19. nov 2008 15:42

Tole imam shranjeno na to temo, mogoče boš našla jah zase: SKUTA 1. Mleko daš kuhat. 1 liter recimo. In ko že skoraj zavre, mu dodaš 2 ali 3 žlice kisa za vlaganje. Še malo pokuhaš in itak vidiš, da se ti že delajo kepe skute. Odstaviš in skozi gazo (ali cedilo, če ima drobne luknjice) precediš, da ti na njej ostane skuta. Moraš pa imeti precej mleka, da narediš nekaj skute. Vendar ta skuta ni kisla. Meni je dobra za namaze, za zajtrk kar tako, ne pa za pecivo. 2. kislo skuto dobimo tako, da sveže mleko pustimo, da se najprej skisa (sesiri) in ga nato zelo počasi segrevamo do kakšnih 50 °C. Poleti, ki je bolj toplo, se mleko sesiri v cca enem dnevu. Na vrhu se nabere smetana, (je bolj rumenkaste barve kot ostanek) ki jo pobereš, ostali del pa izgleda kot navaden trd jogurt. Ta preostali del potem segrevaš, toliko, da se prične delati skuta, nekako se kislo mleko tako loči na sirotko (bolj vodeni del) in strjeni del, ki je v bistvu skuta. Vse skupaj nato precediš in voila!! Tudi iz mleka, ki ga kupujemo v trgovini, lahko naredimo skuto. Iz litra mleka pride približno 250 g skute. Sirotko pa lahko potem porabimo za kruh. 3. Jaz za kuhane štruklje vedno sirim navadno mleko s 3,5 % maščobe (če je le mogoče nehomogenizirano) s sokom ene limone. Pustim da mleko skoraj zavre in počasi prilijem sok ene limone, premešam in pustim nekaj minut te nekajkrat počasi premešam. Ko se dobro loči skuta in sirotka to precedim preko krpe in pustim da se dobro odteče. Taka skuta je zelo uporabna za razna peciva, ni tako značilno kiselkasta in je res odlična za kuhane štruklje. Tako se da tudi vedno rešiti navadno mleko, če niste povsem prepičani, da je mleko sveže in se bojite da se vam bo mleko pokvarilo. 4. Pri nas za izdelavo skute namesto kisa uporabimo citronko - približno pol čajne žličke citronke raztopimo v decilitru vode. Ko mleko zavre, počasi dodajamo raztopljeno citronko in mešamo. Ko se začnejo delati grudice, prenehamo dolivati tekočino. Ne vem, če sem že kdaj porabila cel kozarček, kvečjemu pol. Za precejanje nisem še nikoli uporabila gaze, res pa ima cedilo bolj drobne luknjice. S citronko dobimo bolj nežen okus, predvsem pa nima vonja po kisu. 5. 1.mleko das kuhat, lahko vecjo kolicino, ker iz enega litra rata malo sircka 2.iztisnes sok treh limon 3.ko se mleko zacne dvigati-preden vzkipi, zlijes vanj sok iztisnjenih limon, premesas, odstavis 4.pistis, da se mleko sesiri in se loci od rumene tekocine 5.odlijes tekocino, sesirjeno mleko pa precedis skozi gazo in ga speres s hladno vovo, da izperes okus po limoni 6.skupaj z gazo iztisnes tekocino in sir pustis v gazi, ga obtezis ce hoces trsi sir ali premesas in je kot skuta 7.ohladis namesto limone lahko uporabis jogurt. Tak mladi sir je izvrstnega milega okusa. lahko pa dodajas tudi zelisca ali zacimbe, orescke itd. Pa od Jade je dober recept DOMAČA SKUTA ALI SLANI SIR . LP gordana

kitica  

član od: 4.7.2005

sporočila: 11

19. nov 2008 21:12

Saj sem kasneje tudi sama našla recept od Jade, kaj čmo, so prsti hitrejši od možganov!(a ne ežoj??) Gordana, najlepša hvala za izčrpne nasvete. Me pa zanima še za sirotko: ko praviš, da jo porabiš za kruh, je to namesto vode? To je najbrž isto, kot če zmešaš vodo z malo mleka, kajne? Ali pa kdo pozna postopek, pri katerem potem, ko že enkrat mleko zavre in ga precediš, preostalo sirotko še enkrat zavreš in dobiš bolj drobne kosmiče skute? kitica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

19. nov 2008 21:19

Sirotko porabiš namesto vode, nič ne redčiš. Lahko jo tudi piješ, seveda. ja, iz sirotke se dobi albuminska skuta, smo o tem že govorili na kulinariki....v eni temi. Morda tule: http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1379

Kolikor se spomnim, se lahko doda malo leka, segreje do 90 stopinj, premeša in pusti. Ampak, nisem čisto prepričana.

 

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 19. nov 2008 21:22:19

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti