Raclette žar!

Sonsy  

član od: 3.2.2003

sporočila: 3

tema odprta - 14. feb 2003 9:47 | ogledi: 21.772 | odgovori: 11

Za darilo sem dobila Raclette žar. Prosim vas, za nasvet, kako naj pripravim ta žar. Hvala in lep pozdrav!

Milojka  

član od: 14.10.2002

sporočila: 48

14. feb 2003 11:42

To je švicarska specialiteta. Raclette se imenuje masten sir. V švici se dobi že narezan sir na porcije take kot so ponvice. V vsako ponvico daš rezino sira (debeline 5-6 mm) in zapečeš, tako da se stopi, malo nabrekne, pa tudi malo zapečene skorjice se naredi. To se je s kuhanim krompirjem v oblicah. Skuhamo krompir (bolj droben), potem ga hranimo v platneni vreči (bolj debeli), da se ohrani toplota, na krožnik sproti jemljemo po en krompir, čez prelijemo sir. Potem damo v ponvico nov sir, in tako naprej. Zraven daš na mizo v skodelice kisle kumarice, pečeno papriko, olive, gobe.... Kozarec belega vina. Nikakor pa ne smete po tem jesti sladoleda ali pa kakšne druge mrzle jedi. Lahko vas zelo boli trebuh. Ravno za jutri sem povabila sorodnike na raklet. V Sloveniji ne vem če se ta sir dobi lahko pa uporabite kak domač masten sir, pogoj je, da se topi. Lep pozdrav Milojka Sporočilo je spremenil(a) Milojka dne 14. feb 2003 11:44:27

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

14. feb 2003 14:11

Milojka! A moraš uporabiti kak poseben sir? Verjetno je treba upoštevati to, da mora biti masten. Ali lahko uporabiš tudi ovčji ali kozji sir. Kje dobiš pa ponvico? Se mi zdi dobra ideja za darilo za eno osebico, ki naravnost obožuje sire... Hvala za odgovor... Loni

amona  

član od: 24.4.2002

sporočila: 49

14. feb 2003 16:44

Pri nas doma uporabljamo le raclett sir,ki se ga mislim dobi tudi v Intersparu,mi ga kupujemo v Avstriji ali v Bachusu v Celju,ker smo namreč s Celja.MIslim pa,da ga imajo specializirane trgovine s siri in drugimi dobrotami (pršutki,raznimi namazi ...).To ni ponvica temveč nekakšen žar,ki ima zgoraj kamen,pod žarom pa so nekakšne nizke ponvice v karere daješ sir ( 8 kom).Sicer ni tako poceni stvar.Odlična kombinacija je sir,krompir in pljučna.Pa ne se ustrašit,če bo imel sir ko se peče čuden vonj!!!Prelit po krompirju je "ful" dober. PA DOBER TEK ! SIMONA POLUTNIK KALAJDŽISKI

pokrovka  

član od: 21.6.2002

sporočila: 61

15. feb 2003 13:34

Mi zelo radi eksperimentiramo, zato je najbolj zabavno če imaš več različnih vrst sira. Uporabiš lahko čisto navaden sir, ki se dobro topi, ali pa mocarelo, brie, gorgonzolo, tudi kakšen mlad sir je prav okusen. Od vsakega sira je potem odvisno kako dolgo ga pečeš oz. topiš. Dobra je tudi kombinacija hrenovk in sira. Važno je, da najprej popečeš koščke hrenovke preden nanje položiš sir. Ti pa priporočam da hrenovko zrežeš na kolute, da se ti kasneje ne bo sir prilepil na žar!! Pa obilo zabave in eksperimentiranja! Tina

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

15. feb 2003 15:24

Milojka... pa tudi amona sta dobro opisali uporabo pecice in ponvic za raclette. Se nekaj nacinov je za pripravo racletta; kot se n.pr. lahko vidi v risanki Heidi: na palico nataknjen koscek sira segrevamo nad ognjem ali zarom in pa se, kot tukaj v Svici v Valisu: pod poseben grelec postavimo pol koluta (ali manj) raclette sira in ga segrevamo toliko, da postane mehak in ga s posebnim strgalom (nozem) postrgamo na kroznik. Ostalo pa je tako kot so Milojka in amona ze opisale. Pije se belo vino. Lep pozrdrav vsem! Henri

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

17. feb 2003 12:18

Če še jaz pristavim svojo ponvico: Res dober in ta pravi raclette mora biti narejen s pravim raclette sirom. Dobi se ga v večjih in bolje založenih marketih na oni strani meje (Italija in Avstrija) - po razumni ceni. Po nerazumni ceni (okrog 4000 SIT se ga dobi tudi v naših trgovinah. Tako, da ga običajno nakupim na zalogo, kadar sem na obisku v Švici in ga dam potem zmrznit. Ta pravi sir ima tako močan vonj, da je pri nas izgubil pravico do hladilnika in smo ga hranili zunaj na okenski polici. Tudi celo stanovanje si aromatiziraš za kak dan, vendar okus pretehta te neprijetnosti. Če ima vaša naprava za raclette zgoraj teflonsko ali kamnito ploščo se na tej plošči zraven peče še zelenjava (imenitni so sveži šampinjoni) ter meso (koščki kot za fondue) - puran, piščanec, pljučna, hrenovke. Kot priloga: kisla vložena zelenjava, ajvar, ter vloženo sadje (najboljše so hruške in breskve). V švici, kjer smo to zadevo prvič jedli so gor dajali tudi svežo slanino (rebra). Obvezne so tudi posebne začimbe za raclette, ki pa sem jih dosedaj videla samo v Švici. Po vsebini ki piše na škatli je noter mešanica muškatnega oreška, črnega in belega popra in najbrž še česa. Kot alternativo smo pri nas enkrat kupili sir Morbier Petit, ki pa ima na sredini, kot las tanko črto bukovega pepela za aromo. Ampak samo enkrat in nikoli več - bilo pa je skoraj kot originalni sir. Bohnedaj siru za raclette obrezati skorjo, tam je vsa aroma. Je pa to zelo "močna" zimska hrana, mi pekač za raclette redno vlačimo s seboj na smučarijo. Ko prideš domov samo še krompir v ekonom lonec, in tačas, da se preoblečeš je ravno kuhan, pa veselo za mizo.So nam pa enkrat že sosedje trkali na vrata, če nam plin pušča, ker je preveč "dišalo". Raclette je podobno družabna reč kot fondue, in nehote poješ več kot bi si človek želel. Z našimi siri žal nimam dobrih izkušenj, večina jih razpade pod žarom na "čikgumi in maščobo", čeprav starejša hči prisega na livado. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

30. dec 2005 8:27

Naši mladinci so se letos odločili, da bodo na naovoletni zabavi imeli raclette, zdaj so me pa zadolžili, naj jim dam še recepte zanj. Ali ima mogoče kdo že kakšno novo idejo? Jaz običajno na tanko narežem manjše zelo lepe, nemastne svinjske, puranove zrezke in fileje rib, ki jih potem nezačinjene pečemo na plošči. Skuham krompir v oblicah, ki ga potem vsak sam po želji olupi ali pa ne, si ga nareže, da v svojo ponvico, prekrije s sirom (različne vrste, žal še nikoli nisem imela pravega za raclette), mogoče tudi s kakšno paradižnikovo omako in popeče. Zraven seveda ponudim različne kisle stvari in kakšno omakco, no in tu imam največji problem. Rabim kakšne dobre recepte za razne omake: pikantne, nepikantne, bolj sladke... Hvala in lep pozdrav! nb

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

30. dec 2005 9:14

Čisto ta pravi raclette je seveda nekaj drugega kot mehčanje sira v ponvicah - velik hlebec sira se mehča neposredno nad tlečim ognjem oziroma žerjavico in se z nožem sproti reže s hlebca. AMpak dobro, tudi mi smo pod raclette povzeli te posode s teflonsko ploščo, po novem se dobi tudi v kombinaciji s kamnom (imajo jih v Mullerju,plošča je res super, smo jo namreč kupili). Na plošči pečemo vse: na tanke rezine narezano meso, ribe, lignje, škampove repke, pa zelenjavo, narezano na kolobarje, sploh bučke in melancane ter papriko, pa seveda kuhan krompir, narezan na rezine. V posodicah pa seveda sir, vedno se kak najde pri roki. Omake pa delam podobno kot za fondue: na pult si nastavim kislo smetano, gorčico, majonezo, jogurt, vorčestersko omako, kečap, pa začimbe in kakšno trdo kuhano jajce, potem pa kombiniram. Na primer: kisla smetana, malo majoneze in gorčice, žlička vina, česen, sol, poper in malo curryja; sesekljan beljak trdo kuhanega jajca, sesekljane kisle kumarice in zelišča, prelito z mešanico jogurta n kisle smetane; veliko si pomagam tudi s kupljenimi omakami (česnova, tisoč otokov, zeliščna), ki jih potem dopolnim po trenutnem navdihu. Dobra je tudi omaka iz mešanice sladke in kisle smetane ter jogurta s sesekljanimi kaprami, pa kisla smetana s kečapom in vorčestersko omako - tega se zdaj pač spomnim "iz glave". Pa saj boste videle: ko enkrat začemš mešat te omake skupaj, gre samo od sebe. Jaz imam težavo potem, ko kakšno omako res "zadenem", pa je ne znam več ponovno naredit, ker pač pozabim... Mamamia mamamia

karmenslo  

član od: 12.2.2002

sporočila: 87

30. dec 2005 13:40

Pozdravcek! Da se jaz pokomentiram Raclette. Ker zivim v Franciji in je pri nas to ena najbolj priljubljenih jedi, bom napisala kako ga pri nas pripravimo. Glavna zadeva je sir, ki se ga seveda da kupit povsod, mi mu recemo kar sir za raclette. Je polnomasten sir z 60% mascobe in skorjo, ki ima zelo mocno aromo in daje okus. Sir narezemo na debelejse resine v velikosti posodice. Krompir se skuha v olupkih in se tako tudi servira, jaz ga sicer olupim potem na krozniku ostali ga kar pojedo z olupki. Krompir je bolj podoben novemu, ker ima tanjso skorjo. Kot prilogo, obvezno sunko, ki je v SLO podobna kuhanemu prsutu, saj so rezine rezane iz cele krace. Potem, prsut, salame itd........... V posodice dajemo tudi sampinjone papriko in ostalo zelenjavo da se malo popece. Ce imate radi tudi za prilogo, kisle kumarice in mlado cebulico v kisu. Krompir dam v jena posodo in na plosco, da je celi cas na toplem. Zraven pijemo belo vino ali rose. Seved obstaja X variant, sami prilagodite okusu in kaj imaste radi. francoski pozdravcek PS mi imamo tudi sneg pa ceprav smo ob morju jupiiiiiiiiiiii Karmen

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

30. dec 2005 14:08

Enako kot Karmen pripravljam raclette tudi sama. Zraven se prileže prekajena slanina. Pri nas nikoli ne manjka skuta, v kateri je drobnjak, kisla smetana. Če vprašam mlajše v družini, kaj si želijo za praznike, odgovor je raclette. Srečno vsem Migla

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti