Predlog druge vaiante prebranca

neznan uporabnik
tema odprta - 19. jan 2001 13:25 | ogledi: 3.175 | odgovori: 3

Drage kuharice in kuharji,

sam ne vem zakaj so v slovitih kuhinjah šefi navadno vedno moški. Menim da ne gre za kak moški šovinizem ampak za izjemno odliko - moški navadno niso sladkosnedni oz. požrešni pa tako lahko le z minimalnim pokušanjem skuhajo odlične jedi.

Dolg uvod, sedaj pa k stvari. Gospo Marinko globoko spoštujem, saj njene knjige poznam že dalj časa kot internet. Danes me je znanec povprašal kako skuham prebranac, slovensko bi mirno lahko rekli pečen fižol. Napisal sem mu moj recept, potem pa pomislil, da morda le ni čisto pravi. Skočil sem na strani Kulinarične Slovenije in videl, da ga gospa Marinka kuha precej drugače. Ker je moja varianta preizkušena in od jedcev vedno pohvaljena, ponujam recept še na forum z željo da še kdo drug poskusi, če ima voljo. Pa mi povejte svoje mnenje.

Lep pozdrav!

seltone

Recept za pečen fižol:

(kot je bil napisan za prijatelja Miho)

PEČEN FIŽOL PO MAKEDONSKO

(Srbi mu pravijo prebranac)

Sestavine za orng porcijo:

- 1 kg tetovca

- 1 kg čebule

- 1 srednje velika čebula

- 3 l olja

- 10 dkg rdeče, mlete sladke paprike

- 3 - 4 feferoni (jedes pecze, seres pecze)

- 1 žlica soli

- 1 zravnana žlička janeža (proti detonacijam)

- 1 zravnana žlička kumine (za izbijanje kapslov)

- 12 zrn črnega popra

- 1 kranjska klobasa narezana na 39 koleščkov, nekaj prekajenih svinjskih kosti

- 1 l vina

- 1 košček kruha

Najprej za 12 ur daš fižol v posodo s tremi litri vode, da jo popije in streseš notri žlico soli in premešaš. Da ne bi bilo presuho, popiješ 1 dcl vina.

Čakaš 12 ur. Ker je bila dodana sol, je treba medtem popiti še 1 dcl vina.

Ko je fižol lepo napet, ga daš skupaj z eno, na četrtine zrezano čebulo, enim feferonom (jedes pecze, seres pecze) , kumino, janežem, poprom, in (prekajenimi kostmi), (najbolje v ekonom) piskru kuhat. Zaradi truda, ti pripada 1 dcl vina. Vsebino skuhaš na tričetrt, ne do mehkega.

Kuhane kosti ohladi in pošlji vašemu Flokiju.

Ko si popil, se loti priprave čebule. Vso zrežeš na lističe in jo na olju zdušiš (slov. stenstaš) do mehkega - ne sme porjaveti. Pri rezanju je umestno ugrizniti malo kruha, da se preveč ne jokaš nad usodo čebule in seveda to tudi zaliješ z vincem.

V veliko, najbolje lončeno posodo naliješ toliko, da je dno pokrito, olja. Naložiš plast čebule in nanjo plast fižola. Po tem razporediš 13 koleščkov kranjske klobase in poštupaš z rdečo papriko. Vse skupaj izdatno poliješ z oljem. Nato vajo ponoviš: čebula, fižol, klobase, paparika, olje. In nato še enkrat: čebula, fižol, klobase, paparika, olje. Paziti moraš, da ti česa ne ostane ali zmanjka. Na vrhu na primeren razpored zavrtaš dve ali tri( glede na to koliko feferonov (jedes pecze, seres pecze) ti je ostalo) luknje v katere feferone (jedes pecze, seres pecze) vtakneš. Če se ti lukenj ne da vrtati, pokoplji feferone v drugi fazi položene nad olje pred čebulo. Zaradi zahtevnega procesa je ta čas najprimernejše popiti 2 dcl vina.

Peč naj bo ogreta na 240°, ko vanjo vložiš posodo. Kontroliraj kdaj začne vsebina vreti in, da ti ne bo dolgčas, popij še 1 dcl vina. Ko prične vreti znižaj temperaturo na 113°, še nekaj malega popij, ker moraš počakati še približno 25 minut. Posodo sedaj pokrij z staniolom, da se vsebina na vrhu ne prižge in posodo vrni v peč za nadaljnih 4 - 5 ur, s tem, da mora biti temperatura pod 100°, na primer 87°. Fižol bo boljši, če bo "krčkal" dalj časa. Jaz ga navadno pustim kakih 10 ur. Seveda pa se lahko v tem času popije preostanek vina.

Dober tek!

Opomba. Feferonom (jedes pecze, seres pecze se lahko ogneš, če zamenjaš sladko papriko s pekočo.

coco chanel  

član od: 29.11.2003

sporočila: 241

25. mar 2004 16:16

Super recept, če izvzamemo vino, mislim, da je to pravi prebranac. Zakaj ga ni med recepti? sasa

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

26. mar 2004 6:41

3 l olja ? A to ni potem preveč mastno ? POZDRAV Marta

coco chanel  

član od: 29.11.2003

sporočila: 241

26. mar 2004 10:30

Po moje se je fant malo zmotil in je mislil 3 dcl, čeprav se mi zdi tudi toliko malo preveč. Jaz bi dala samo toliko olja, da pokrijem dno. Škoda, da je ta recept že star 3 leta in majstra ni več na kulinariki. če to bere, pa naj se oglasi, da ga malo podrobneje pretipamo. sasa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti