Moj vrt

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

19. maj 2017 23:06

Rimljanka, lani smo na vrtu naredili nadstrešek za paradižnike pokrit s polivinilom. Danes sem ga malo dvignila, ker je bi prenizek in so se lani v vročini sadike pregrevale. Prebrala sem nasvete o zaščitni mreži za premočno sonce in me zanima ali se s tem tudi prekrije preko polivinila ali je bolj mišljeno direktno nad rastlinami? 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

20. maj 2017 6:32

Če gre samo za nadsrešek, za paradižnik ne more biti preveč svetlobe in vročine. V plastenjakih pa temperatura hitro, sredi sončnega dne, naraste do nerazumnih mej in je to šok za rastline.Nad nadstreškom je senčenje še zaščita pred morebitno točo, vsaj, če ta pada naravnost.

rimljanka

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

20. maj 2017 6:56

Na našem koncu (Vipavska dolina), nikoli nismo pokrivali paradižnika. Ker je že več let problem z boleznimi bi veljalo razmisliti tudi o tem. Zanima me, ali je dovolj če pokrijemo z zeleno mrežo, ki bo paradižnikom dajala senco, ali je potrebno to prikriti s folijo, da vlaga ne pride do paradižnikov. Po moje bi bila mreža dovolj, bolj v smisu senčenja, saj pri nas skoraj ne poznamo močne rose in je problem bolj močno sonce in pa poletna suša in veter, ki še dodatno osušuje zemljo in rastline.

tedyka

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

20. maj 2017 22:22

Trixi, upam da si kupila UV folijo. Jaz je lani nisem in se mi jih je del tudi skuhal. Lani smo dali gor čez folijo še protitočno mrežo in je bilo bolje.

 

Letos imamo narejeno tako kot je na spodnji sliki. Tam kjer je posajen paradižnik (6 x 5 m) imamo po vrhu lokov UV folijo, ki smo jo pokrili s protitočno mrežo (del je na sliki še ni). Ostali del vrtnin pa je pokrit le s protitočno mrežo, ki je odlična tudi za senčenje.  

                 

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

22. maj 2017 11:08

Imam vprašanje v zvezi s paradižnikovimi sadikami. Pred petimi dnevi sem jih zasadila in že kar naslednji dan so se povesile. Čisto so mlahave in samo vezica jih drži pokonci ob opori. V sadilno jamico sem dala organsko gnojilo in zalila, kot vsako leto. Menite, da bo potrebno ponovno kupiti sadike, ker me skrbi, da si ne bodo opomogle in bom izgubila preveč časa?

kara

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

22. maj 2017 20:54

Kara, te dni je bilo za sajenje sadik prevroče. Če niso imele dobrih koreninic so verjetno dobile šok. Jaz imam navado, da prve dni čez sadike naredim kopreno pred soncem in dežjem. Upam, da glede na hudo nevihto koprena zaščiti...

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 22. 2017 20:56

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

22. maj 2017 20:57

Darjuška uv folijo sem kupila! 

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2342

23. maj 2017 3:40

Jaz  flance presajam  po možnosti pozno popoldne, zemljo najprej namočim, da se dobro delajo luknje s klinom, nato močno zalijem luknje, ko se usahne pa posadim flance. Po sajenju še enkrat zalijem, da se prst prime koreninic.  Če je naslednji dan močno sonce,  poskrbim za senco in zastirko iz zelenih rastlin.

Tako me je učila tašča in stvar deluje. 

Katrin11

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

23. maj 2017 9:14

Ja tole je pa res. Flance so precej na soncu. Morda jim je to škodilo. Če se ne bodo pobrale v dveh dneh, jih bom enostavno morala zavreči. Doslej se mi kaj takega še ni zgodilo, pa jih imam na istem mestu v loncih.

kara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti