Moj vrt

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

15. nov 2008 12:53

Nisem brala, kaj vse so ti pisali. Sama si nekaj prostora izborim na našem vrtičku in njivi, kjer ne sme manjkati: motovilec, brstični ohrovt (sedajle je že ogromen), blitva, špinača, majčken prostorček za rukolo in krešo (seješ večkrat in hitro raste), sedaj mi je ven pogledal že zimski česen. Letos smo imeli eno ful dobro solatko, svetlo zeleno, ki se reže- priporočam, ampak ne vem kako se ji reče. Če imaš veliko prostora si nasadi še zelje, ohrovt, cvetačo, ja seveda brokoli- ta vedno uspe. Kaj še sejemo oz. sadimo- mladi krompir, kifelčar, veliko pora, zame še gomolno zeleno ;-) in nadzemno redkev, zgodaj spomladi tudi male rdeče redkvice, poleti sejemo še črno redkev, mama tudi repo in kolerabo. Pa fižol, nizki, stročji in za zrnje, poizkusi kakšno dobro sorto preklarja. Obvezno grah, vzemi seme nizkega graha, tisti velik zraste še pa še in ni takega pridelka, kumare smo imeli letos Dorina (nekaj takega piše gor, od Semenarne Lj) in so zakon. Dolgo in dobro rodijo. Kumare imej bolj v zatišju, npr. med preklarjem in na drugi strani grahom ali paradižnikom, da je v zatišju. Pa paprika, feferoni in paradižnik, bučke pa melancani in korenček. Če imaš pa res veliko prostora poskusi s lubenicami in melonami. Sedaj smo jih imeli drugo leto, melone so imele celo več plodov.

Pa še eno lehico imej rezervirano za kako začimbo, peteršilj, bazilika, drobnjak, pehtran.

katti

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

15. nov 2008 13:38

Ežoj, imaš lepo urejeno, dal pa si mi tudi idejo za ribniček, spomladi bo takšen tudi pri nas. Kako prezimiš ribice? Lp Nasha

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

15. nov 2008 14:03

Ah, ežoj, midva sva bolj iste sorte- jaz imam premalo časa, da bi bilo kot iz škatlice, zato je bolj natur. Raste pa. Sem se pa nehala sekirati in si vedno povem tisto od Rimljanke: "Plevela v naravi ni!" Važno je, da ima zelenjava okus, radič po radiču, recimo in ne po mešanici vode in neke šibke grenkobe. Me pa tudi strese vsakič, ko se peljem ob Nemški cesti v Ljubljani, kjer pridelujejo veliko tistega, kar potem prodajo na tržnici. MamaF, je pa tudi v Ljubljani tako, da radiča,... sploh ni treba pokrivati, ker so zime premile. Lani je blitva odganjala celo zimo, v zemlji pa sem pustila tudi ohrovtova stebla, s tem, da sem glave že porezala. In je tako odganjal, da je bil kar dostikrat na mizi. Tu blizu, kjer živim ima starejša gospa vrtiček in ima še zdaj zunaj korenje, brokolija pa kolikor hočeš. Tudi paprike ji še rastejo! No, jaz sem večino že pospravila, razen brstičnega ohrovta, imam pa še ogromno radiča (je grenek, da je veselje) in motovilec. fresh

mamka  

član od: 10.7.2006

sporočila: 434

15. nov 2008 14:43

Mogoče si nabaviš bio koledar, tam po dnevih piše kaj se poseje in posadi glede na luno.

Na gredice pa poleg zelenjave, ki je že bila našteta, obvezno posaditi trajne dišavnice drobnjak, pehtran, žajbelj in druge, od letnih pa petršilj, ki ga zares lansko zimo skoraj nisem kupila. 

Prejšnji teden smo pojedli zadnje sveže bučke, cukine, tako pozno še nismo pridelali te domače zelenjave, tako se je podnebje spremenilo. Mogoče je to tudi zato, ker letos s pospravljenjem letine in gredic nisem hitela. Še vedno je kar nekaj korenja, kolerabic in pa seveda motovilec, radič, nekaj je še endivije pa blitve. Čisto drugega okusa kot zelenjava iz trgovine.     

mamka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

15. nov 2008 16:07

nasha je napisal/a:
....................................................................................................

............................................................................................................................

Kako prezimiš ribice?Lp Nasha

Ribe štejem med vrt in so pridelek, torej na jesen jih polovim in spečem, pomladi nabavim nove.

 

 

 

 

Sam se hecam. Za naše razmere ( mišljeno je vremenske razmere pred nekaj leti, ko so zime bile zime ) mora bit globina ribnika več kot 70 cm in ribe lepo prezimijo pod ledom.

ežoj

zoja2  

član od: 16.12.2007

sporočila: 258

15. nov 2008 17:16

Tukaj pa je še ena stran, kjer je napisano, katere rastline bolje uspevajo kot dobri sosedi. Odkar to vsaj približno upoštevam, imam res boljši pridelek. http://www.misti.si/vrtnarija/pages/navodila61/me zoja2

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

15. nov 2008 18:07

Joj koliko koristnih nasvetov! Če mi bo kaj prida ratalo, bom že poslala fotke... Kdaj se pa sadi česen, da ga recimo jeseni pobereš? Za kaj uporabljate redkvico? Teka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

15. nov 2008 19:00

Naj ti, Teka, dodam zaenkrat samo en link: http://biovrt.erimas.si/biovrt.php Tudi, če se ne držiš 100%, je knjiga zelo, zelo uporabna, vsekakor vredna svoje cene (namigni kateremu od dobrih mož...). Pa včlani se v Glub Gaia, dobivaš vsakomesečno revijo,... http://www.klubgaia.com/ Veliko izveš tudi v reviji MOJ mali svet, morda za začetnico celo preveč strokovna in obsežna, vsekakor pa, vsaj v kateri od knjižćnic, vredna vsakomesečnega listanja in branja.

Veliko veselja, o sortah, variantah in finesah pa spomladi, ko boš zastavila...če boš hotela, seveda...še od mene kak nasvet.

 

 

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti