Moj vrt

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

15. nov 2008 19:06

Ej Teka,

je še en način pridelave vrtnin, je novejši, pa še ni tako znan, ni pa fer, da ti ta sistem zamolčim, spodobi se, sa si seznanjena s najnovejšimi dosežki v vrtnarstvu. Sistemu pridelovanja se reče: plevelno intenzivni način pridelave in je pravzaprav vse zelo enostavno. Ko normalno pridelujemo vrtnine, sejemo in sadimo kulture na točno, vnaprej določeno mest. Če vse pustimo pri miru, čez čas opazimo, da plevel veselo prehiteva naše kulturne rastline, in se nenehno matramo, da obvladamo plevel. Pri plevelno intenzivnem načinu pridelave, celo stvar obrnemo: na točno določena mesta sejemo in sadimo plevel in vse skupaj pridno zalivamo in to je to. Kaj se zgodi: v tem načinu, narava upošteva, da je naš pridelek plevel in vsepovsod okoli rastejo kulturne rastline ( ki jih mati narava v tem primeru ima za plevel ). Tako nam ni treba plevit čisto nič, vrt se  zelo lepo obraste s paradižnikom, zeljem..........Če se odločiš za ta način pridelave, začni že zdej zbirati semena osata, regreta, lapuha........,da lahko pomladi to poseješ.

Ta način pridelave jaz še nisem poskusil, vendar ne dvomim, da bo uspelo, saj je vse tako logično.

ežoj

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

15. nov 2008 19:30

ežoj je napisal/a:

nasha je napisal/a:
....................................................................................................

............................................................................................................................

Kako prezimiš ribice?Lp Nasha

Ribe štejem med vrt in so pridelek, torej na jesen jih polovim in spečem, pomladi nabavim nove.

Sam se hecam. Za naše razmere ( mišljeno je vremenske razmere pred nekaj leti, ko so zime bile zime ) mora bit globina ribnika več kot 70 cm in ribe lepo prezimijo pod ledom.

ežoj
Hehe, me je že skoraj kap. Hvala za nasvet. Ribniček sigurno bo. Lp Nasha

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

15. nov 2008 20:44

Letni česen sadimo takrat ko čebulo ( marec) , zimski česen pa oktobra. Letni česen je bolj droben in ima bolj oster okus in zdrži do novega do avgusta. Zimski ima velike stroke in spomladi kar kmalu začne odganjati cimo. jaz sadim samo let ni česen. martina

mizarka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 988

15. nov 2008 21:02

Letos sem imela vrt tak kot je napisal Ežoj in je res zelo uspelo. Ker imam vrt zelo na prepihu, pa se nisem upala po porodu preveč prepihovati, mi je uspelo le enkrat opleti, bil je pa tako grozen, da sem najprej morala potrgati plevel šele nato sem lahko kaj počela z motiko. Pa je bilo kar dosti pridelka.

Je pa res užitek če imaš nekaj svojega, čeprav sem tudi še sama precej frišna pri vrtnarjenju, me je kar malo sram ker sem s kmetije pa sem že tolk pozabla kako se kaj sadi in seje.

lp

mizarka

kuharica Mici  

član od: 30.9.2004

sporočila: 276

15. nov 2008 22:07

Tudi sama sem bolj začetnica pri vrtnarjenju in Berni je tako lepo opisala kdaj kaj seje. Bom kar spravila v beležko in se držala načrta. Samo še eno vprašanje Berni. Iz katerega konca SLO si? lp kuharica Mici

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

16. nov 2008 7:02

No se nekaj: letos sem prvic posadila finocchio( mislim, da se v slovenscini imenuje sladki komarcek) in se je odlicno obnesel!Mislim, da bi uspeval tudi v preteznem delu Slo, vsaj na Primorskem zagotovo.Je zelo zdrava in tudi dobra vrtnina, vredno poskusiti! ....http://en.wikipedia.org/wiki/Fennel Pa tudi cvetaco imam zelo lepo letos, repe, ki sem se je tako veselila,ker sem jo letos prvic posadila ni pa niti za vzorec... Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 16. nov 2008 20:37:49

ursula-ce  

član od: 18.10.2008

sporočila: 542

16. nov 2008 7:48

ežoj, je pa še novejša varianta pridelovanja vrtnin: posadiš, karkoli ti že paše, dobro pognojiš, skrbno odstranjuješ plevel in obvezno vsak dan čakaš in čakaš, se veseliš prve solate in še bolj rožic, ki bodo pokukale iz zemlje...Nič od tega pa ne dočakaš, ker ti (hvalabogu)požrejo polži, ki so vsak dan bolj debeli in dobre volje. Pa greš na plac in kupiš kar potrebuješ. Torej, na mojem vrtu sem kar nekaj časa pridelovala bio polže, sedaj sem jih pa sparila in nehala z vrtnarstvom. So pa letos prvič moje sosede čakale in čakale in preklinjale... Nikakor jim ta debela, dobro rejena živalca ni všeč. Ko so bili še na mojem vrtu, so znali tudi zapeti (sem jih slišala): samo miljon nas je....(je bila njihova najljubša) ursula-ce

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

16. nov 2008 8:18

ja ursula-ce ( pa ti še kar manjka en ce ), kje pa ti živiš, da imaš tako invazijo polžev? Pri meni je res sem ter tja kakšen polž, velika nadloga nikakor ni. Da bi nehala s vrtnarstvom zaradi takih malih ljubkih bitij ? Dej no!

ežoj

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

16. nov 2008 8:26

Moja mama pa ima v vrtu strune. Veliko pridelka so ji unučile. Poskusila je tudi tako, da je v gredo zakopala prerezan krompir, a ni bilo kakega velikega efekta Teka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

16. nov 2008 8:37

Teka, kolikor jaz vem ( morda se motim ) krompir se zakoplje in čez nekaj dni odkoplje in vrže stran skupaj s strunami, strune se tako odstranjujejo.

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti