Ločevanje odpadkov

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

11. jun 2009 8:07

Pri namam doma sedaj ON skrbi za ločevanje. Je pa strog, tako da ena stvar ne gre več med ostale odpadke. Jaz sem se prilagodila, da v kuhinji pod koritom lučujem, da on potem lažje da v vrečke in odnese. Sicer je vse umazano spodaj, samo zadeva funkcionira. (jaz nimam časa, da bi še smeti dol nosila, pa ločevala v kuhinji v vrečke...). lidka [sonce]

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

11. jun 2009 8:08

Pri nas biološke odpadke tudi na kompostni kup znosimo, plastenke na ekološki otok, pločevinke, ki jih skorajda ni, tudi, papir na komunalno podjetje, kjer ga zaenkrat še brezplačno sprejemajo in ostale kosovne odpadke tudi.

Cenim Alenkino skrb za okolje, ne razumem pa, kaj imajo (mo) trgovci s tako ali drugače pakiranimi izdelki - v trgovino prihajajo točno taki in trgovina najbrž kakega posebnega vpliva na to nima.

 

Lep dan

rrr

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

11. jun 2009 8:25

Trgovina itak da ne. Zakja bi pa trgovci imeli s tem opravka? Saj je bilo oje pred 15 leti v steklenicah, NAM je ljubše, da je v plastiki. Dokler je plastika poceni, se bo dajalo vanjo. Pika. In bo milijon nekih ljudi, ki bojo delali tako in drugačno embalažo... lidka [sonce]

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

11. jun 2009 11:05

Strinjam se z rrr, da so slovenski trgovci nemočni. Promet, ki ga naredimo mi, je neznaten v primerjavi v večino drugih držav in našega mnenja prav gotovo nihče od proizvajalcev ne bo upošteval. Kako si to predstavljaš, alenka, ne vem. Da bi recimo slovenska drogerija (a sploh obstaja kakšna?) zagrozila npr. Lancomu, da več ne bodo prodajali njihovih izdelkov, če ne poenostavijo embalaže? Bi se sekirali, ja.

Dokler proizvajalci ne bodo imeli interesa narediti nekaj v tej smeri, se lahko tako prodajalci kot potrošniki na trepalnice mečemo, pa ne bomo nič dosegli. In ne, sigurno ne bomo skupaj stopili in bojkotirali izdelkov, to je itak jasno...

V tem primeru smo nemočni, je pa ogromno drugih situacij, kjer lahko kaj naredimo. In je dobro, da svojo energijo usmerimo tja.

jasna

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

11. jun 2009 11:29

jasna1 je napisal/a:

Mene pa zanima, zakaj jih veliko med vami papir sežiga? A ga ni škoda?

Pri nas ločujemo bio odpadke (kompost), embalažo, papir in steklo. Zamaške od plastenk nosita tamalidve v šolo, kartuše dam našemu računalničarju, prazne baterije vržem v zabojnik v najbližjem marketu. Ekoloških otokov imamo kar nekaj, prav tako je v njih vedno dovolj prostora. Upam, da zato, ker jih redno praznijo.

Kam mečete vlažilne robčke?

Od papirja sežigam uporabljene kuhinjske brisače, reklame na katerih lupim čebulo in česen tudi vlažilne robčke. Shranim jih v papirnate škrtoce, zvite iz reklam iz reklam, jih stisnem in jih uporabim za prižiganje peči, žara itd.

Ostali, od nas neonesnaženi papir pa pri nas enkrat mesečno odpeljejo.

jasna

nola

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

11. jun 2009 14:35

nola, tole mi je pa všeč.

jasna

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

11. jun 2009 14:46

Kam se pa da papir, ki je masten, s tem mislim, prpojen z parafinskim voskom? Govorim o časopisnem papirju? Ne dajem ga med papir, to vem, kam ga tlači moj, pa tudi nimam pojma, vem pa, da me je sosed žical zanj, da ga da v reciklažo, pa sem rekla, da ni v redu... lidka [sonce]

sladkosnedko  

član od: 6.2.2008

sporočila: 223

22. okt 2009 13:13

Osvežujem temo ločenega zbiranja odpadkov. Do sedaj smo ločevali in smo zbirala odpadke v garaži po škatlah in jih pač po potrebi odpeljali na otok.Sedaj imam pa možnost, da bi nek večji koš postavila v shrambo. Ogledovala sem si na  www.ecologec.eu ,kako so tile koši praktični in kje se jih razen v Lj. lahko še dobi? Ali pa kaka podobna ideja iz prakse. Hvala

sasah  

član od: 15.7.2008

sporočila: 43

22. okt 2009 14:05

tudi mi že nekaj časa pridno ločujemo vse. V zadnjem času intenzivno zbiramo tudi pokrovčke za protezo nesrečnega fanta. smeti skoraj nimamo več. Je pa res, da se pri ceni odvozov nič ne pozna. Mislim, da bo morala tudi snaga kaj naredit glede tega pa bodo ljudje bolj pazili. Dokler pa je cena odvozov ista če imaš poln kontejner ali pa ga sploh ne pripelješ na odvoz bo disciplina toliko slabša. smo pa doma tudi otroke lepo navadili na ločevanje. v začetku so se upirali, zdaj pa to naredijo že avtomatično sasah

rolada  

član od: 4.8.2006

sporočila: 287

22. okt 2009 14:38

Kaj pa nagrajevanje ločevanja? Zakaj na Hrvaškem dobiš 0,50 KN, če vrneš plastenko, pločevinko? Zakaj ni tudi pri nas tako? Mi jim samo zastonj ločujemo odpadke, položnice pa niso nič manjše - glede na odvoz smeti? Tukaj nekaj smrdi. LP rolada

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti