Ločevanje odpadkov

petkica  

član od: 15.12.2006

sporočila: 744

25. nov 2008 8:43

Kam pa? Saj so naravne.

Rockefeller  

član od: 12.6.2008

sporočila: 4

25. nov 2008 9:06

Potem pa bodo šle na kompost.... Nekje sem brala, da sodijo na kompost (tako kot tudi kurje perje), drugje pa da ne. Vse naravno ne sodi v kompost; npr. vrtne rastline, ki jih je načela bolezen... Tako lahko vse zastrupimo. Tudi bananini olupki se ne priporočajo, ker so banane škropljene. Rockefeller

Babyface  

član od: 5.8.2005

sporočila: 20

25. nov 2008 9:45

Tudi mi damo na kompost samo "naravne" odpadke. Lupine od limon, pomaranč, kivija, banan ipd. pri nas ne sodijo na gnoj. Ne bi bil več bio :) Babyface

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

25. nov 2008 10:34

Jajčne lupine so med bio odpadki posebej navedene - torej so bio odpadki.  Kar se pa domačega komposta tiče, jih je hitro preveč. Zelo počasi se razgrajujejo, treba jih je najprej posušiti, čimbolj drobno zdrobiti in potem na kompost, če se spomladi nočete ubadati s celimi lupinami.

Olupki od agrumov   menda niso primerni za kompost niti  če so bio. Naj bi imeli nekaj sestavin, ki zavirajo razpadanje organskih snovi.

Olupki južnega sadja, ki nam ga dobavljajo od daleč, zlasti bananini, niso primerni zaradi obilice škropiv, ki omogočajo zorenje  (in najbrž še kaj) med transportom.

Cila

mial  

član od: 3.11.2008

sporočila: 81

25. nov 2008 14:31

Ojla. Tudi pri nas smo pridni in lepo ločujemo. Plastiko in steklenice posebaj, papir zažgemo v peči, za bio odpadke pa smo si nardili kompostnik na vrtu. Muči pa me kam naj damo ,, piksne,, od piv in ostalih pijač in embalažo od paštet, prelivov za testenine...? Ali to spada v embalažo ali v druge odpadke. Hvala za odgovor in lep pozdrav. mial

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

25. nov 2008 14:40

V isti kontejner kot plastenke, saj je to embalaža, oziroma steklene od testenin pač v steklo.

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

25. nov 2008 18:16

Mial in še nekaj ostalih:  ja ljudje božji - a nič ne preberete

Saj so bili vsi linki že objavljeni v tej temi, samo klikniti jih je treba

Cila

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

26. nov 2008 13:02

Pri nas na kontejnerju za plastiko piše Samo plastika in folije zato vanj ne dajem drugih embalaž.

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

11. dec 2008 23:23

Prav imate. Pred kratkim so uvedli modre kontejnerje, ki so namenjeni embalaži - to pri nas pomeni: piksne, embalaža od mleka in sokov, alu folije. Najbrž to pomeni, da se v njem zbira aluminij. Mene pa zanima, kje dobit takšne koše za pred hišo... ki so v bistvu le pokrovi na kovinskem ogrodju, na katerega pritrdiš vrečo. To bi na vikendu precej olajšalo (in polepšalo) kraj, namenjen smetem.

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

12. dec 2008 1:13

Sy, po mojem bo najbolj enostavno in najbolj poceni, če poznaš koga, ki se spozna na varjenje (lahko da znaš tudi ti, ne vem) in krivljenje železa. Narediš skico, kupiš zadosti železa za armiranje (take dolge železne palice različnih premerov dobiš v železninah), pokrov se da narediti tudi lesen. Važno je, da je tak koš dobro obtežen, da ga vsak veter ne zvrne, zato bi jaz železne nosilce postavila v vedro, ki ga zaliješ z betonom. No, to je samo moja ideja za izdelavo doma, če "koša" ne bi dobila v nobeni trgovini. Pa še glede pločevink: pri nas imamo posebne kontejnerje samo za pločevinke, v tiste za "ostalo plastično embalažo" mečemo pa vso plastiko, razen plastenk od pijač, za katere so namenjeni spet posebni kontejnerji. mamaF - Mojca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti