Ločevanje odpadkov

vanja  

član od: 28.6.2004

sporočila: 18

24. nov 2008 15:27

Papirnati robci vsaj v Lj ne sodijo med papir ( http://www.jh-lj.si/snaga/locevanje/papir ). Higienski papir gre med biološke odpadke. Tudi mene hočejo prepričat, da pobirajo vse odpadke z istim tovornjakom, ampak ni res. Sama ločujem, čakam pa na drugačno obračunavanje odpadkov. Po mojem bi bila najboljša spodbuda za ločevanje ravno v ceni. Obračunavanje na kvadratni meter površine stanovanja je ... In dokler bo tako se ljudem enostavno ne splača. vanja

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

24. nov 2008 15:32

MamaF pri nas zbiramo tonerje za Rdeče noske-evo ti idejo. Začetnica

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

24. nov 2008 16:28

Tudi mi imamo v podjetju pogodbo z Rdečimi noski. Se človek kar boljše počuti, ko pomaga - četudi z odpadki.

Sonja

planet_food  

član od: 22.4.2005

sporočila: 81

24. nov 2008 20:02

Papir zbiramo v škatlah, da ga potem mlajša člana družine neseta v šolo, ko imajo zbiralno akcijo papirja (zelo pohvalno od šole). Steklo, plastiko in pločevinke zbiramo posebej ter jih nosimo na ekološke otoke. Biološki odpadki gredo na kompost, morebitne ostanke od kosila zmešamo z briketi ter jih dobi naš kuža:) Veje od obrezovanja grmov dajemo na kup ter jih zakurimo. Kontejner vozimo za odvoz 1krat na mesec, v mesecih, ko je delo okoli hiše, malo večkrat. Preden smo postali nekoliko ekološko zavedni, smo imeli kontejner vsaki teden pripravljen, da ga spraznijo, saj smo takrat v smeti metali tudi plastične steklenice, ki so zavzele res veliko prostora. Iskreno povedano, ni boljšega občutka ko vržeš plastenko v kontejner za recikliranje, saj veš, da si naredil nekaj dobrega. LP planet_food

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

24. nov 2008 20:38

doma imamo kompost, tk da vse biološke fore grejo tja. Tud veje od obrezovanja, sam jih z drobilnikom razsekamo. Plastek skorajda ne uporabljamo. Mogoče od olja, ampak te pa tako ali tako ne sodijo pri nas med plastenke. zbiramo še papir (to še js v lj ;) ), steklo ... bannanna

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

24. nov 2008 20:38

Zelo uporabna stran: http://www.jh-lj.si/upload/doc/1950_ABC_odp Vendar še vedno ne vem, kam odvreči stiropor, kot je npr. podlaga oz. del embalaže pri zapakiranem piščančjem fileju.

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

24. nov 2008 22:01

Js pa ne vem, kam dat vrečke od čipsa al pa od čokolina. Tud za stiropor nisem sigurna, nazadnje sem ga vrgla kar v plastiko, čeprav bi me kdo mogoče kregal. Ali pa na primer tetra pak od alpskega mleka.... kam ga dat? Plastičen pokrovček posebej v plastiko, ostane karton, ki je od znotraj prevlečen ... s čim? Je tisto plastika ali tudi kovina zraven? Če bi mi kdo znal pomagat pri teh dilemah, bom zelo vesela.

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

24. nov 2008 23:40

Tetrapak od mleka in sokov gvišno v plastiko oz. embalažo (skupaj s pokrovčkom :))))) Kaj pa kuverte z okenci? Ali potrgate folijo z okenc in vržete v embalažo, kuverto pa v papir? Sporočilo je spremenil(a) andrejka dne 24. nov 2008 23:44:53

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

25. nov 2008 6:28

Za stiropor tudi sama nisem sigurna. Po svoje je to ene vrste plastika, ampak vseh plastik se ne da predelat.  (kolikor se spomnim, za recikliranje recimo ni primeren klasičen polivinil, polietilenske folije pa so. Tukaj prihaja  tudi do razlik, da nekateri folije sprejemajo, drugi ne). Pogledam, če je kje vtisnjen znak za reciklažo. Če je, vržem med embalažo, če ne gre med odpadke.

 

Enako velja za vso drugo embalažo - pogledati, če ima znak za recikliranje (prekinjen trikotnik ali krogec z dvema puščicama - t.i. zeleno piko).

V pomoč je lahko tudi spodnji link, kjer najdete še nekaj dodatne razlage in slikovnega materiala:

http://www.jh-lj.si/snaga/locevanje

Nekoliko v dilemi sem tudi pri kuvertah z okenčki. Ampak, ker niso nikjer posebej izvzete, jih dajem kar med papir.

Cila

Rockefeller  

član od: 12.6.2008

sporočila: 4

25. nov 2008 8:39

Kam pa dajete jajčne lupine? Lahko gredo na kompost? Pri nas se jih nabere kar nekaj. Rockefeller

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti