Ločevanje odpadkov

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

14. nov 2008 14:38

Odkar sem delala projekt za ARSO o ekologiji in kako o tem čimbolje obveščati in osveščati predvsem otroke in mladino sem postala kar malo obsedena z ločevanjem odpadkov, porabo vode, elektrike itd... Ker ko sem prebrala vse podatke, npr. kako dolgo potrebuje plastika ali čigumi, da razpade, me je skoraj kap. Tako da zdaj doma striktno ločujemo odpadke in imamo svoj kompost. Je pa na žalost tudi pri nas tako, kot pravi gogad: premalo ekoloških otokov, glede na to koliko prebivalcev je v naselju. saša

barbara9  

član od: 31.1.2007

sporočila: 756

14. nov 2008 14:50

Pri nas ločujemo odpadke od začetka 90-ih let, natančneje od leta 1993,  smo ena prvih občin, ki so se lotile projekta ločenega zbiranja odpadkov, od 1.7.2000 še bolj organizirano. Na začetku sem bila "hišni ločevalec smeti" jaz, postpoma so se navadili tudi vsi ostali. Dosledno se držimo navodil, tudi zaradi tega, ker nam ostale odpadke odpeljejo  samo 1 krat na 14 dni.   

http://www.loska-komunala.si/apl/doc/74E5E17E.

Dodala sem  link do podrobnih navodil, kam kakšen odpadek sodi, če ste kdaj v dilemi.

barbara9

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

14. nov 2008 15:02

Mislim, da bi vso paprino embalažo naredili iz recikliranega papirja. Brez dileme. Mene zmrazi, ko je kaka ala Barby toy v nekem barvno potiskanem kartonu. Halo, saj tudi s tem posegamo v okolje, da ne govorim o tistih smrdljivih barvah... Samo tukaj je biznis v ospredju. Pa če si to priznamo ali ne. In še bolj grozno mi je, ko tako embalažo zlagam in tlačim, da mi ne zasede celega koša ali prostora tam spodaj, kjer zbiram odpadke. In roko na srce, koliko slovenskih podjetij dela v dobro Planeta? Rano zdaj so spet reklame od slo. podjetja, ki ima SPET novo embalažo za sokove, fensi, a? lidka [sonce]

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

14. nov 2008 15:53

Najcenejše komunalne storitve so v Mestni občini Ljubljana. To pa zato, ker ima Ljubljana urejeno deponijo odpadkov in tako bo baje ostalo vsaj še 10 let. Plačuje se samo odvoz smeti. Vsi tisti, ki te deponije nimajo, oziroma je deponija oddaljena, plačujejo zato dražje, ker so stroški goriva zato višji. Na Barju iz odpadkov pridelujejo bio električno energijo. In še kar se tiče firm: pri mojem možu so že zdavnaj dobili obvestilo, da je ločevanje nujno potrebno in da bo vsakršna neposlušnost kaznovana z visoko denarno kaznijo. Plača jo najemnik prostorov. V tisti ogromni zgradbi so taka obvestila dobili vsi, od SCT-ja, pa do manjših firm. Baje, da vsi spoštujejo in jemljejo obvestilo zelo resno in tako je tudi prav. Upam, da je ta tema dober poduk za vse tiste ki tega še ne počnejo in bodo to začeli že danes. lp Vesna

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

14. nov 2008 16:32

matilda je napisal/a:
Kaj pa naredite z oljem od cvrtja? matilda

Prav v globoki maščobi sicer ne cvrem, z maščobo, ki mi  ostane po kastrolah, pa zabelim riž ali pašto in serviram zunanjim mačkam. Vsi smo zadovoljni.  

nola

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

14. nov 2008 16:43

Reca je napisal/a:
In še kar se tiče firm: pri mojem možu so že zdavnaj dobili obvestilo, da je ločevanje nujno potrebno in da bo vsakršna neposlušnost kaznovana z visoko denarno kaznijo. Plača jo najemnik prostorov. V tisti ogromni zgradbi so taka obvestila dobili vsi, od SCT-ja, pa do manjših firm. Baje, da vsi spoštujejo in jemljejo obvestilo zelo resno in tako je tudi prav. Upam, da je ta tema dober poduk za vse tiste ki tega še ne počnejo in bodo to začeli že danes. lp Vesna
Ja, verjetno bi morali tudi na tem področju udariti po žepu - tako kot pri prometnih prekrških. Bi ljudje na hitro ugotovili, kaj se jim bolj "splača". Moja prijateljice že dobro leto živi v Nemčiji, v Konstanci in je rekla, da vsem novoprišlekom sosedje krepko gledajo pod prste (oz. v vrečke), saj je pri njih tako, da "komunala" odvaža samo smeti v točno določenih vrečkah (npr. rumena za organske, modra za plastenke...), ki jih brezplačno dobijo na mestni Komunali, za vse smeti, ki niso sortirane ali so v napačni embalaži, pa komunala pošlje račun(kazen) upravniku stavbe, ki ga seveda predloži stanovalcem. In tako, namesto, da bi si privoščili šlamparijo oz. za nemarnost krivili druge, vsak sam maksimalno poskrbi za natančno sortiranje in posledično ohranjanje ugleda pri sosedih. Njena družina je med prvim prijateljskim obiskom sosedov doživela prav "predavanje" o odpadkih, tako se jim zdi to pomembno. Zdaj, ko so se natančnega ločevanja že čisto navadili, pravi, da ima pa problem, ko jih obiščeji sorodniki od doma, ki jim je še vedno malo preveč "vseeno". Me prav zanima, kako bi pri nas to funkcioniralo v večstanovanjskih stavbah (saj vidite, v naši hiši se še dve družini ne držimo enakih pravil). mamaF - Mojca

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

14. nov 2008 16:49

akim je napisal/a:
Bio razgradljive vrečke lahko kupite v DM - cena okoli 1 € (za 10 kosov), v Mercatorju - cena okoli 2 €, papirnate vrečke (ki pa jih manj priporočam, ker se zaradi vlage hitro raztrgajo) pa se dobi v Müllerju. Prve in zadnje so preizkušene - kupujem jih že skoraj 1 leto, papirnate pa malo manj.akim

V Müllerju niimajo samo papirnatih vrečk za bio odpadke, ampak tudi take iz razgradljivih materialov, še cenejše so od tistih iz DM.

Drugače pa mi ločujemo vse, kar se da. Je pa res razlika med eno komunalo in drugo, zlasti kar se tiče definicije embalaže.

 

 

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

14. nov 2008 17:05

Mene motita zlasti dve zadevi: prva, da ljudje, ki imajo vrt, nimajo kompostnika in potem travo in listje tlačijo v kontejnerje. Tako je bilo v naši prejšnji lokaciji (3 stranke v hiši). Ko sem prišla, sem večkrat načela temo neustreznega ravnanja z odpadki. Da bi vsaj kompostnik lahko imeli. Za začetek. Naletela sem seveda na gluha ušesa. Druga zadeva so pokopališča. Ne vem, če je kje kaj boljše kot tam, kjer je pokopan moj oče. En kontejner za vse. Zdi se mi prav grozljivo, da grejo vse tiste rože in zemlja v kontejner in na deponijo. Prostora je več kot dovolj , da bi uredili kompostnike. Mislim, da bi se tudi ljudi dalo navaditi, če bi se jim zadevo pravilno predstavilo in da bi zaradi smotrnega ravnanja manj plačevali za grob. V našem naselju niti ekološkega otoka nimamo. In potem vidiš na Dunaju, da imajo celo različne koše za steklo različnih barv. Ja, veliko se moramo še naučiti. Imam vprašanje. Imamo peč na bio maso. Zanima me, če je v njej smotrno kurit papir, iz katerega ne nastaja bioplin? mimika

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

14. nov 2008 17:28

Vendelina jr. je napisal/a:
A lahko kdo kvalitetno razloži, če obstajajo kakšne "reciklirlih" vrečke, v katere se dajo biološko odpadki in potem tako napolnjene vrečke neseš v rjave smetnjake? Ker nositi bio odpadke po bloku in liftu in potem to stresati v smetnjak je meni malo dolga pot z gravžem.... Vendelina jr.

Ja, papirnate, prav temu namenjene...DM,...jih imajo. Imam staro zalogo - z ene razprodaje enkrat - pa ne poznam trenutnega stanja. Doma imamo pa itak kompostnik, no, dva.

rimljanka - zasebno mnenje

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

14. nov 2008 17:41

Upam da ni noben za kompostiranje občanov.

nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti