Ločevanje odpadkov

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

14. nov 2008 13:47

matilda je napisal/a:
Kaj pa naredite z oljem od cvrtja? matilda

 

 

 

Precedim in zbiram v plastenko ter oddam obenem z nevarnimi odpadki. To je za rabljeno gospodinjsko olje normalna pot.  

 

 

 

Kaj spada med posamezne odpadke: 

 

http://www.jh-lj.si/upload/doc/1950_ABC_odp

 

 

in še dodatne informacije o ločevanju odpadkov

 

http://www.jh-lj.si/snaga/locevanje  - za podrobne informacije kliknete na ustrezno vrstico levega stolpca.

 

PS: kadar sem v dilemi, pogledam na embalažo, če ima znak za recikliranje ( trikotniček, ki ima prekinjene stranice), pa naj bo plastenka ali samo plastična vrečka.

Oznake:  http://www.jh-lj.si/index.php?m=51&k=13

 

 

 

Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 14. nov 2008 13:51:48

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 14. nov 2008 14:24:15

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

14. nov 2008 13:49

MissLady je napisal/a:

Jaz pa ne ločujem nič. (no zdej me pa ustrelte hehe)

MissLady

 

Ne bomo te , saj se boš poboljšala, a ne .  Pomisli malo še na ubogo mater naravo, kaj vse mora zaradi nas požreti.

Cila

lenca58  

član od: 16.7.2002

sporočila: 131

14. nov 2008 13:50

Odpadke že kar nekaj časa ločujem. Bio odpadke, razen olj, odlagam na kompost. Odpadno kuhinjsko olje od cvrtja zbiram v plastenki in jih oddam na komunali, ki zbira tudi druge nevarne odpadke. Les pokurimo. Plastično embalažo in plastične vrečke (nikakor pa ne tetrapaka, konzerv ipd) odlagam v zabojnik za plastiko, kovinske odpadke - kovinske konzerve, razne kovinske dele odlagamo v zabojnik za kovinske odpadke, papirnato in kartonsko embalažo pa v zabojnik za papir. Časopisni papir vozimo na Surovino. Si pa zelo želim, da bi bilo veliko več vračljive steklene embalaže, npr. za mleko, jogurte, smetano itd. tako kot v starih časih. če se bo nafta dražila in verjetno se dolgoročno bo, bodo tudi izdelki iz plastike vedno dražji, saj je njihova glavna surovina nafta. Prav tako se zelo strinjam z lidko. Le zakaj se tega nihče v EU ne spomni in ne predlaga, med predsedovanjem smo imeli idealno priložnost, da nekaj koristnega predlagamo. lenča

Majolčica  

član od: 2.2.2008

sporočila: 98

14. nov 2008 14:08

Lenča58, tudi tetrapak in konzerve spadajo pod embalažo. To piše tudi na posameznih zabojnikih.

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

14. nov 2008 14:15

lidka je napisal/a:
- Zbiralniki za baterije na več dostopnih mestih. - ... lidka [sonce]
Lidka, pri nas smo v šoli (ki se ponaša z Eko-zastavo) starši dali pobudo za zbiranje baterij in tonerjev - kartuš in zdaj imamo ta problem rešen. Dvakrat letno nas se organizira zbiralna akcija, otroci rabljene baterije in kartuše, ki jih medtem hranimo doma, prinesejo v šolo, od koder jih pooblaščeno podjetje odpelje "na varno". Nekaj let nazaj so imeli zbiralnik za baterije celo ne naši bencinski črpalki, ko pa se je menjal najemnik, tega žal ni več. Pravega pojasnila, zakaj je tako, pa mi nihče od zaposlenih ne zna dati. Enako je s papirjem - že v vrtcu smo ga zbirali, z izkupičkom pa so nabavili nekaj opreme za igralnice. Zbiralne akcije potekajo tudi v šoli, čeprav smo ravno zadnjič dobili obvestilo, da karton ni več zaželjen (Komunala, ki papir odvaža, baje star papir, med katerim je tudi karton, bistveno manj plača, ker je karto potrebno sortirati ločeno - tako so nam rekli v šoli). To se mi zdi sicer malo čudno, saj sem živela v prepričanju, da tako papir kot karton enakovredno obravnavajo - zmeljejo v kašo in obdelujejo naprej. No, ja, bom pa karton vozila v zabojnike, papir pa v šolo, pa bo šlo. mamaF - Mojca

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

14. nov 2008 14:15

Ne "predlagamo", ker je vse na koncu biznis... Je že res, da ločujemo, in je tako tudi prav, samo najkrajšo potegnemo le mi... lidka [sonce]

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

14. nov 2008 14:18

No, zanimivo, na tejle strani, ki jo pilaga Cila, pa preberem, da valovita lepenka, karton in kartonska embalaža spada med papir. Ah, jej, očitno ima naša Sežanska Komunala svoja pravila..... mamaF - Mojca

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

14. nov 2008 14:18

Vendelina jr. je napisal/a:
A lahko kdo kvalitetno razloži, če obstajajo kakšne "reciklirlih" vrečke, v katere se dajo biološko odpadki in potem tako napolnjene vrečke neseš v rjave smetnjake? Ker nositi bio odpadke po bloku in liftu in potem to stresati v smetnjak je meni malo dolga pot z gravžem.... Vendelina jr.

Piranski smetarji (Javno podjetje Okolje Piran) nas zalagajo z razgradljivimi vrečkami, ki jih -  po napisu na vrečki sklepam - nabavljajo pri podjetju Bi-Mas k.d., www.bi-mas.com . Tam lahko nabaviš marsikaj, celo komposter za individualno kompostiranje občanov.

Vrečke so preverjeno razgradljive, preden so nas osrečili z njimi, sem kupovala papirnate, znamke SWIRL v Muellerju, po pravici povedano, so mi bile tiste bolj  apetitlih, so pa na kompostu kasneje razpadle.

Z enimi in drugimi je tako, da hitro prepuščajo tekočino in če se jih ne rešiš še isti dan in če ne maraš kapljati po bloku in liftu, jih moraš do smetnjaka nositi v nepremočljivi pvc vrečki . 

 

nola

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

14. nov 2008 14:21

Pri nas je pa drug problem,ločujemo odpadke ,imamo kompostnik ,papir se pokuri....in kje je problem,pri zabojnikih..Pred naseljem so namestili za ločevanje samo po en zabojnik za 70 hiš.Praznijo 2 krat na mesec.Neseš plastiko,zabojnik nabito pol ,okrog ležijo vrečke polne smeti....in tako je pri nas skoraj povsod.Potem pa ločuj,vse skupaj bi najraje zbasala v kanto za smeti ,pa naj sami ločujejo. lp goga

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

14. nov 2008 14:35

lidka je napisal/a:
Ne "predlagamo", ker je vse na koncu biznis... Je že res, da ločujemo, in je tako tudi prav, samo najkrajšo potegnemo le mi... lidka [sonce]
Ja, enkrat so imeli na radiu neke vrste oddajo o zbiranju papirja, pa me je ka zgrozilo, ko so pristojni iz Dinosa povedali, da je to prevelik strošek!! za naše papirnice, in tudi šole, zato take šolske zbiralne akcije vedno bolj usihajo. V primerjavi z vrednostjo starega papirja je namreč strošek dostave in odvoza kontejnerja ogromen, zato se, po besedah tega gospoda, naši papirničarji odločajo za uvoz delno predelane papirne kaše iz Nemčije. BAJE jih to pride dosti ceneje kot odkup starega papirja pri nas. Hmmmmm.... Alora, vidiš, če vse to drži, je jasno, da ima največji biznis prav prevoznik. Stimulacija pa taka. Še dobro, da imajo otroci kjub temu voljo zbirati papir in se veseliti tistih evrov, ki jih dobijo za tone zbranega papirja in šola z njimi financira nakup novih žog in podobne stvari. mamaF - Mojca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti