Ločevanje odpadkov

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

14. nov 2008 13:06

Vendy, jaz sem v plastično posodo za bio odpadke dala plastično vrečko, potem pa smeti nesla z vrečko do smetnjaka, stresla vsebino v zabojnik za bio odpadke, vrečko pa vrgla  v posodo za ostale odpadke (mi imamo namreč tak sistem - bio odpadki ena posoda, ostali druga; v ulici pa so še skupni zabojniki za steklo, papir in plastično embalažo). Diokler nisem našla razgradjivih vrečk.

 

Sama dosledno  ločujem odpadke in na enako navajam tudi moje. Gre težko, a ker sitnanrim, vidim, da že pomaga.

Plasične steklenice od pijač vedno zmečkam, da zvazamejo čim manj prostora, zbiramo jih v vrečo in enkrat na teden odpeljemo na ekoliški otok. Kot tudi vse druge odpadke, ki ne gredo ve no od veh posod, ki stojita pred hišo.

 

Ampak kaj, ko drug del družine meče v posodo vse povprek. Niti ne sploščijo tetrapakov od mleka in sokov ter plastičnih steklenic,  potem se pa čudijo, kako hitro je kanta polna.  Kot da  je to taka umetnost - sploščiš, potisneš ob steno posode in nobenega prostora ne zavzame embalaža ... Ko sem na to enkrat opozorila, mi je svak rekel, naj bom tiho, da je tako vseeno, ker vse odpadke potem združijo in obdelajo na enem mestu. Pa škatle od čevljev ali igrač mečejo kar cele, ne da bi jih stisnili ksupaj, kar me še dodatno dvigne ... no, otroke sem že prepričala, samo svak je še ostal pri svojem ...

 

In to me jezi. Ker po tej filozofiji ne bomo nikdar naredili premika na bolje.

 

Mamamia

mamamia

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

14. nov 2008 13:07

rebecca je napisal/a:
glede na tole: http://www.svo-rs.si/web/portal.nsf/dokument se Snaga moti. LP, R.
Meni je gospod Aleš iz podjetja včeraj povedal, da ima vsaka občina svoj odlok. Vsekakor pa je tole dober podatek. Leklerc ima že od nekdaj biološko razgradljive nakupovalne vrečke in to se mi zdi super. Se pa zelo strinjam z Lidko. lp Vesna

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

14. nov 2008 13:14

Kaj pa naredite z oljem od cvrtja? matilda

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

14. nov 2008 13:16

mamamia je napisal/a:

Ampak kaj, ko drug del družine meče v posodo vse povprek. Niti ne sploščijo tetrapakov od mleka in sokov ter plastičnih steklenic,  potem se pa čudijo, kako hitro je kanta polna.  Kot da  je to taka umetnost - sploščiš, potisneš ob steno posode in nobenega prostora ne zavzame embalaža ... Ko sem na to enkrat opozorila, mi je svak rekel, naj bom tiho, da je tako vseeno, ker vse odpadke potem združijo in obdelajo na enem mestu. Pa škatle od čevljev ali igrač mečejo kar cele, ne da bi jih stisnili ksupaj, kar me še dodatno dvigne ... no, otroke sem že prepričala, samo svak je še ostal pri svojem ...

 

In to me jezi. Ker po tej filozofiji ne bomo nikdar naredili premika na bolje.

 

Mamamia

mamamia
Tudi pri nas je tako....na žalost. Jaz sem v prazni garaži uvedla svoj mini "ekološki otok", kjer se v vrečah in škatlah ločeno nabirajo plastična embalaža, plastenke, papir ter pločevinke (za organske odpadke imam kompost), ki ih vsaj 1x mesečno odpeljem v ustrezne zabojnike, zgornje nadstropje naše hiše (starši in svak) se delajo pa francoze. Pa sem vsem povedala, da bom za odvoz odpadkov skrbela jaz, oni naj se samo potrudijo do garaže in odložijo vso plastiko, steklo td. tam. Pa nič ne pomaga. Še vedno sem sama tista, ki iz (seveda takoj polnega) hišnega smetnjaka za "splošne smeti" vlačim nestisnjene plastenke od destilirane vode, kartonske škatle, polomljene gajbice in še kaj. Ni kaj, če se ne mislijo spremeniti bom pa po donkihotovsko brskala po kanti še naprej. Konec koncev so oni tisti, ki so občuljivi na to "kaj bodo ljudje rekli", ne jaz. mamaF - Mojca

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

14. nov 2008 13:28

No, pa ste naredili nekaj dobrega: ste me vzpodbudili, da sem danes na šoli začela z akcijo zbiranja plastičnih pokrovčkov (od plastenk, jogurtov...). Zbiramo pa za eno majhno slepo deklico.

Učenci so se super odzvali, že danes smo zbrali za eno vrečko pokrovčkov... menda je podobnih akcij po Sloveniji veliko... na Googlu sem jih kar nekaj našla!

Tako smo lahko ekološki in še nekaj dobrega bomo naredili... in če ne bi bilo tega posta, jaz ne bi šla brskat in tega ne bi naredili.

mimika!

tulka

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

14. nov 2008 13:30

 Matilda, olje od cvrtja midva 1ox precediva in zbirava, ker moj možiček sanja, da bo sčaral biogorivo... in se nabira v sodu v kleti... to je pa tudi vse.

tulka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

14. nov 2008 13:34

Jaz ga zlivam v plastenko ali večji tetrapak s pokrovom in vržem med ostale odpadke. Tako so mi rekli, da je najbolj primerno. Mamamia

mamamia

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

14. nov 2008 13:37

mamamia je napisal/a:

Ko sem na to enkrat opozorila, mi je svak rekel, naj bom tiho, da je tako vseeno, ker vse odpadke potem združijo in obdelajo na enem mestu.

Mamamia

mamamia
Lepo mu razlozi, da sicer odpadke res pobere isti kamion, ampak da je kamionov kontejner razdeljen na locene prekate (ob pogledu na to sem jaz tudi ostrmela, ampak sem potem enkrat nekje prebrala). lp, proxima

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

14. nov 2008 13:42

majamarko, odslužene žarnice zbirajo v vseh poslovalnicah Merkurja

 

matilda, odsluženo olje od cvrtja zbirajo na vseh čistilnih napravih in zbirnih centrih, od koder ga nato pošljejo naprej v predelavo za biodizel.

 

LP

Drejček

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

14. nov 2008 13:42

Moje mnenje je: - Občina/komunalci, pri nas so "pasje" podražili, bi nam lahko zagotovila te bio vrečke, pa bi potem bolj veselo vsi nosili v ločevanje. - Bloki bi lahko imeli malce bolj organizirano vsaj nekje v bližini, da se ločuje odpadke. - Ljudi, ki ločujejo odpadke, bi lahko nagradili, da manj plačujejo za odvoz ali nekaj v tem smislu. - Odvoz kosovnih odpadkov naj bi bil vsaj 2 x letno z njihove strani, saj se potem prične "anarhija". - Zbiralniki za baterije na več dostopnih mestih. - ... Saj veste, potrebna je motivacija in nagrada. Ker če "oni" prodajajo plastenke na vem kam, zakaj ne bi s tem motivirali ljudi, da še bolj vestno ločujejo? (na Balkanu pa denar v žep in figo...) lidka [sonce]

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti