Ločevanje odpadkov

sladkosnedko  

član od: 6.2.2008

sporočila: 223

22. okt 2009 14:58

Sama se počutim dobro že ob tem, ko so nam pripeljali individualne zabojnike in gre res notri le tisto kar spada. Glede ozaveščanja pa ..., mogoče bodo generacije za nami nekako nadoknadile zamujeno, če seveda ne bo že prepozno.

neznan uporabnik

22. okt 2009 15:04

A ni odvoz bioloških odpadkov in papirja zastonj? Zaračunajo samo odvoz ostalih odpadkov, kolikor vem ... Saj pri nas je tako. Če si pa v to položnico vtaknejo še stroške za brezplačne odvoze, je pa druga stvar ... Poleg tega pa imajo tako frekvenco odvažanja smeti, da te v bistvu prisiljo k ločevanju, sicer imaš npr. smetnjak za ostale odpadke takoj poln, odvoz pa je šele čez 1 teden. Tako s(m)o se skozi leta naučili ločevati, pa ostali odpadki niso nikoli več nabutani s smetmi. jancka

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

22. okt 2009 16:01

Tudi pri nas smo začeli z ločevanjem. Sicer še nismo dobili kompostnikov, ampak se bo to prav kamlu zgodilo.

Drugače pa moramo voziti odpadke na ekološki otok.

Še vedno pa nimamo razčiščenih pojmov:

- kam gre embalaža čistil (za tla, šipe, od detergentov,...)

- in kam plastenka olja in kisa (na kontejnerju piše, da ne sodi noter)

- kam gre naprimer škatla od pralnegla praška ali od praška za pomivalni stroj

- kam gre embalaža šamponov, tekočih mil, ....

- kam odpadno olje iz gospodinjstva

- ali škatlice od peciva:

http://www.embalaza-borko.si/thumb/411.jpg

- kam gumijaste rokavice

 

Zanimivo mi je, da je na našem kontejnerju za plastiko, na eko otoku napisano, da noter ne spada plastična embalaža čistil. V seznamu, ki ga je pred letom dni objavila barbara9, pa piše, da taka embalaža gre v predelavo.

 

Pred leti sem živela v Škofji Loki in smo ločevali odpadke. Ampak imam v spominu precej drugačna pravila, kot so jih postavili zdaj v naši občini. Res smo malce zbegani

Že v naprej, hvala za odgovore

MM

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

22. okt 2009 16:27

mm, VSA plastična embalaža, pa naj bo od hrane ali čistil, gre v plastiko. Ne glede na to, kaj piše na kontejnerju. Škatlo od pralnega praška razdreš, nato pa v plastiko in papir. Odpadno olje moraš peljati v zbirni center, ni druge. Gumijaste rokavice grejo v ostale odpadke, če pa so iz umetne gume ali pa plastične, pa v plastiko.

Če mi bo pa kdaj kak komunalec oporekal, ga bom pa najprej poslal na izobraževanje na polimerno kemijo, potem se bova pa naprej pogajala.

Problematika pri embalaži je umazanija, ki je marsikdo ne očisti, preden embalažo vrže stran - zato se otepajo embalaže od čistil, olj, kozmetike, etc., čeprav je embalaža iz popolnoma enakega materiala tako za šampon kot za motorno olje ali pa piškote oz. francosko solato.

Res je, da se umazanije ne da vedno popolnoma odstraniti, ampak po mojem mnenju, pa tudi sem imel priložnost videti marsikateri tuji reciklirni center, gredo predelovalci, kot je splošna človeška lastnost, po liniji najmanjšega odpora, vodi pa jih pohlep po zaslužku s sekundarnimi surovinami, ne pa varovanje okolja. Le-to je samo izgovor za subvencije.

Drejček

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

22. okt 2009 16:30

rolada je napisal/a:
Kaj pa nagrajevanje ločevanja? Zakaj na Hrvaškem dobiš 0,50 KN, če vrneš plastenko, pločevinko? Zakaj ni tudi pri nas tako? Mi jim samo zastonj ločujemo odpadke, položnice pa niso nič manjše - glede na odvoz smeti? Tukaj nekaj smrdi. LP rolada

Koneckoncev se mi zdi, da odpadke ločujemo zaradi nas, ne zaradi komunale. Da bi prihranili prostor, denar in naravne surovine. Tvoje vprašanje se mi zdi podobno, kot če bi spraševali, zakaj nam policaji ne plačajo, če smo privezani v avtomobilu.

lp

cervus

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

22. okt 2009 17:14

V Sloveniji ni enotnega sistema ločevanja odpadkov. Vsaka občina ima na primer drugačno barvo smetnjakov za različne vrste odpadkov, v vseh občinah se ne zbirajo istei odpadki v isto vrsto odpadkov, tako da ne velja ena splošna razporeditev, ki se jo da dobiti na internetu in ki je bila objavljena že v tej temi. Na Finskem imajo na primer že na samem izdelku oznako, v kater kontejner spada prazna embalaža. Kdaj bomo mi tam? Sy

sladkosnedko  

član od: 6.2.2008

sporočila: 223

23. okt 2009 11:26

Sedaj smo se več ali manj uspešno pomenili glede politike ločevanja odpadkov pri nas, še vedno pa ne vem iz prve roke, kje bi se dalo take fajn zabojnike za domačo ločevanje (npr. v shrambi) dobiti.Hvala

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

24. okt 2009 2:24

Hja, četudi bi čisto vse kar vržemo proč uspeli reciklirati (100%!), je za en zabojnik naših smeti prej nastalo za 70 zabojnikov drugih odpadkov...ni računice. Me zanima zakaj so vsi tako navalili na potrošnike in nič na proizvajalce in je lahko skoraj vsaka pomaranča zavita v svojo plastiko...saj ločujem, ampak, ko bosta Kitajska in ZDA malce zaprli pipco svojih izpuhov, bo to veliko bolje kot moje recikliranje... oglejte si tole, eden boljših filmčkov v zadnjih letih, pravzaprav obvezen ogled-razširi pogled... http://www.storyofstuff.com/ lp terakota Sporočilo je spremenil(a) terakota dne 24.okt 2009 02:42

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

24. okt 2009 7:54

terakota, hvala za tale video. Presenečen sem, da lahko ena američanka tako premišljuje, ker, če se prav razmisli, udriha naravnost po kapitalizmu in kapitalističnemu načinu razmišljanja ( hujšo kritiko kapitalizma bi pa tudi jaz težko napisal ).

Pa mimgrede, ošvrkne tudi modo. Škoda, da se ni prevoda, za manj vešče v angleščini.

ežoj

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

24. okt 2009 9:00

terakota, to je že vse res, vendar hvalabogu, da vsi ne razmišljamo tako... verjamem, da bodo tudi Američani in Kitajci začeli razmišljati drugače.... vzgled vleče. katjushka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti