Valentinovo

stella  

član od: 9.10.2002

sporočila: 380

tema odprta - 12. feb 2003 13:05 | ogledi: 3.719 | odgovori: 18

Kaj pripraviti..hitro.. a še vseeno romanično?..

Kako boste preziveli ta dan?

stella

dreja  

član od: 13.1.2003

sporočila: 9

12. feb 2003 16:28

Jaz zelim pripraviti dobre školjke na buzaro. Problem je, ker jih nisem še nikoli delala. A ve kdo za kakšen preizkušen in podroben recept(kako čistiti školjke, katere so po kuhanju užitne...)? A mislite, da lahko školjke kupim prejšnji dan, ker pač ne utegnem v petek priti do ribarnice? Hvala vsem za pomoč! LP Dreja

Asja  

član od: 23.10.2002

sporočila: 515

12. feb 2003 20:24

Pri nas bo navadno kosilo (cmok, zrezek, gobova omaka in solata), za desert oz. za kasneje pa čokoladno-vanilijeva ledena torta (dobila tukaj) v obliki srčka. Ugotoviti moram le še, kako naj naredim rdeč preliv. Asja

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

12. feb 2003 21:10

Dreja, mi smo na pikniku kar tri dni delali školjke (klapavice) na buzaro, pa jih nismo vsak dan sproti lovili. Sicer so najbolj "sigurne" sveže...Na buzaro lahko narediš veliko vrst školjk, najbolje ti po pa svetoval ravno prodajalec v ribarnici. Naš recept je naslednji: Školjke očistiš v vodi, v širokem lavorju, najbolje s krtačko (tista majhna krtačka za pucat roke in nohte...plastična...s ščetinicami), vodo večkrat odlivaš in prilivaš čisto. V veliko in široko kozico nalij olivno olje, ko se segreje, vržeš noter školjke in jih potreseš z mešanico nasekljanega česna ter peteršilja, dodaš nekaj žlic nasekljanih paradižnikov (lahko tudi pelatov iz konzerve), dodaš tudi rezinice limone. Ne mešaj s kuhalnico, temveč lonec občasno energično pretresi. Nato dodaš belo vino in po potrebi tudi vodo (odvisno od količine omakice, ki jo želiš narediti), pustiš, da omaka povre, nato pa dodaš še nekaj žlic krušnih drobtin (količina je spet odvisna od gostote,katero pač želiš), pokriješ in pustiš, da še malce povre. Vem, da nisem bila ravno natančna, ampak delam vse na oko, kljub temu pa ti po domače povem, da s sestavinami ne skoparim, razen pač z oljem, saj ga ni potrebno veliko. Pa pri soli gre biti previden, načeloma so školjke že same po sebi slane. Pravijo, da so užitne le tiste školjke, ki se med kuhanjem odprejo. Tiste zaprte pa naj bi bile strupene....slednjih iz varnostnih razlogov še nisem probala Preživite lepo Valentinovo in ne glede na to, kar boste jedli, vam želim dober tek! TanjaG.

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

13. feb 2003 7:01

kaj hudiča je sploh to VALENTINOVO...Slovenci moji dragi, ne ga biksat z nekimi pocukranimi amerikanskimi spački, lepo vas prosim...mi tega nismo nikoli praznovali in vse kar sedaj počnete je nek komercialni bum ,tudi po zaslugi Mercatorja, ki oglašuje rdeče čokoladne srčke, ženske-dekleta pa kar avtomatično mislite, da je to, da vam moški to kupijo že samo po sebi umevno...bodite pametne in svojim dragim povejte, da naj vam tega sranja ne kupujejo in bodite ZDRAVA SLOVENSKA DEKLETA IN ŽENE s pokončno slovensko glavo seveda in pozabite na pocukrane skomercializirane ameriške babe......... Herman Teron

Asja  

član od: 23.10.2002

sporočila: 515

13. feb 2003 8:32

Herman, pa kaj je narobe? Zakaj si ne bi pari oz. zakonci, ki so (še vedno) zaljubljeni, privoščili svojega dneva???? Če se dobro spomnim, se pred 20., 25. leti tudi ni tako zelo družinsko praznovalo Božiča kot se danes. Pa nam je danes bolj pomemben kot Novo leto. Ne grejo pa mi iz glave najstnice, ki sem jih zadnjič opazovala. Z očmi polnih pričakovanj in neučakanosti komaj čakajo na Valentinov petek. Le katera bo letos dobila kakšno vrtnico ali škatlo čokoladnih srčkov? Sploh ne veš, kakšno razburjenje in veselje je to! O Mercatorju pa ne bi, ker me razni čokoladni srčki sploh ne mamijo. Pa lep dan. Tudi v petek! Asja

dreja  

član od: 13.1.2003

sporočila: 9

13. feb 2003 11:34

Hvala za nasvet. Bom poskusila kar najokusneje pripraviti te moje školjke. Samo še eno vprašanje. Če kupim 1kg školjk, v kasnem razmerju dam vodo in vino? A gre recimo 2dcl vina in 1dcl vode? Lepo praznovanje vsem parckom, ce ste pa sami pa se "pocartajte", tako da vam bo najlepse. LP, Andreja

stella  

član od: 9.10.2002

sporočila: 380

13. feb 2003 13:02

Valentinovega sploh nebi potrebovali,če bi naši moški bili bolj romantični in se večkrat spomnili na nas z kakšno malenkostjo.. ali s preprostim stavkom, da bi čutile,da nas imajo še vedno tako radi! stella

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

13. feb 2003 13:58

Dreja, razmerje bi po moje šlo, količinsko pa moraš ugotoviti sama, ko boš kuhala. Jaz dam vedno več vinčka kot vode. Potem tisto omakico zajemamo s školjkami, kar pa ostane na krožnikih, ne zavržemo - mi na Primorskem to omakico "potočamo" s kruhom! TanjaG.

Janja  

član od: 10.10.2001

sporočila: 244

13. feb 2003 16:52

Herman, praznik Sv. Valentina izvira iz še iz starega Rima. V začetku n.š. je živel duhovnik Valentin. Takratni cesar je prepovedal poroko mladim fantom, ker naj bi bili le-ti boljši vojaki od poročenih mož. Ker se je Valentinu zdelo to krivično, kje še vedno na skrivaj poročal mlade zaljubljence. Cesar je izvedel in ga dal ubit in od takrat ga vsi zaljubljenci častijo. To je ena izmed verzij. Je pa ta praznik najbolj priljubljen v Veliki Britaniji, Franciji in Italiji... in ne v ZDA. Sicer pa ne vem, zakaj ste razumeli, da je to praznik žensk, ki čakajo darila... Cilj je nekako kronati ljubezen. Vsak pač na svoj način izraža naklonjenost. Mimogrede; v VB je najznačilneje pošiljati anonimna ljubezenska pisma. Imejte se radi! Janja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti