"enoletne" vinjete

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

tema odprta - 11. nov 2008 23:33 | ogledi: 3.373 | odgovori: 72

In končno, če lahko tako rečemo, so prispele v Slovenijo nove "enoletne" vinjete.

http://24ur.com/novice/slovenija/krajse-in-ce

"ENOLETNE"...poudarjam "", ker se je naša super država odločila sama kdaj se začne in konča to eno leto uporabe!

kaj je bilo narobe z vinjeto kjer se je z rimskimi številkami za mesec in arabskimi za dan označilo datum nakupa??

kdorkoli je kupil vinjeto 1.7. je naredil biznis...kdorkoli jo je kupil kasneje (pa čeprav samo 1 dan kasneje) se naj počuti opeharjenega, ker to je!

Vsi se sekirajo za enotedenske vinjete...(bog ne daj, da ne bi bili škodoželjni...)...enotedenske vinjete nekatere bolj motijo, kot dejstvo, da ima enoletna vinjeta rok uporabe, ki ga je določila država in ne datum nakupa!

ycrna

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

12. nov 2008 6:32

Potem se najbolj splača kupiti vinjeto na staro leto, tako da 1.1. že lahko voziš in tako jo p otem res imaš 1 leto.

Kyara

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

12. nov 2008 8:47

Enkratna vožnja do Splita in nazaj nas stane skoraj toliko kot naša vinjeta.

Sama sem na ta način veliko prišparala in sem vesela, da jih imamo in naj čimdlje trajajo!

Ne vem ycrna, če si prav videla (predvidevam, da misliš avstrijske vinjete), da bi ti na letno vinjeto luknjali datum. Tudi pri njih velja za TOČNO določeno obdobje. Datum označujejo na desetdnevnih.

 

Naj bo vaš kozarec napol poln (in ne napol prazen), pa bo življenje veliko lepše!

jasna

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

12. nov 2008 9:01

Mislim, a ni tole vse skupaj brez veze razburjanje? 1. Dokler smo plačevali cestnine na hišicah in ABC postajah, smo povprečni vozniki v pol leta plačali več kot 35 EUR. Da ne govorim o tem, da so potem mnogi vozniki eskivirali cestninske postaje in so šli na enem odcepu prej dol, pa potem čez idilično slovensko vasico zanesljivo več kot 50 na uro, pa kljub temu jih je bilo ravno toliko, da so zamašili vasico, naredili dodatno emisijo CO2 in ne vem kaj še vse. 2. Tale vaja s 35 EUR in 55 EUR za od 1. 12. 2008 naprej: naj vsak premisli in si prizna, da je do sedaj že prevozil tistih 35 EUR, če je pa kupil vinjeto prejšnji mesec, jo pa lahko itak uporablja pol leta in si potem nalepi tisto za 55 EUR, ki jo pametni kupijo zdaj, ker zna biti, da se bodo potem podražile..... in eno leto, ma kaj devet mesecev za 55 EUR bo namreč trikrat: prvič, zadnjič in nikoli več. 3. Če se bodo enoletne vinjete prisiljene podražiti na račun tega, da se bodo uvedle kakšne s krajšo ročnostjo za tranzitne šoferje (ne prejudiciram, samo dopuščam možnost...) se bomo pa pač vozili z dražjimi. Ali pa iskali kakšne druge možnosti prevoza. Ampak imejte pred očmi še tole: denarja od vinjet (prej cestnin) je v osnovi namenjen vračilu kreditov, s katerimi so se gradile in se še gradijo avtoceste. Če bo tega denarja iz vinjet premalo (na račun tega, da imajo vinjete všečno ceno), bo v primeru, da DARS ne bo imel denarja za plačevanje kreditnih obveznosti, moral intervenirati državni budžet in primakninit svoj del (krediti za gradnjo avtocest imajo poroštvo države in za vsako tak kredit in skladno s tem tudi poroštvo je parlament sprejel poseben zakon - izvolite, pa guglajte, da vidite, kako tekst zgleda). Z drugimi besedami, toliko, kot ne bo denarja iz vinjet, bo šlo iz budžeta in potem bo posledično vedno zmanjkalo v budžetu za tiste "družbene dejavnosti" (šolstvo, otroško varstvo, kultura, zdravstvo), ki jim imamo vsi radi in bo manj za socialne transfere (nadomestila za delo, štipendije, otroški dodatki). Izvolite, pa iz tega izvedite sklep, okej? 4. Nekoč v bližnji prihodnosti bomo imeli satelitsko cestninjenje. A kdo v resnici misli, da bo to za potrošnika ceneje? 5. Problem našega transporta je naslednji: bolj kot cestnine/vinjete - to bi v enem deležu tako ali tako plačevali, je problem tranzita. Pri nas je ogromno domačih prevoznikov, plus je ena ogromna gneča baltskih in ostalih EU in ne-EU šoferjev, ki čez vozijo v Koper, Trst in nazaj domov. Ker nimamo kvalitetnega železniškega prevoza (povprečna transportna hitrost tovornega vlaka je 30km/h), se tam blazno malo vozi. In je večina na cestah. Ki se potem obrabljajo in emisije CO2 so velike....kakšnih strašnih zmanjševanj vozniških dovoljenj se ne da narediti, ker bi potem bilo v težavah koprsko pristanišče. Nisem pa - pa iščem, pa ne najdem - zasledila kvalitetne razlage, zakaj za tuje voznike kamionov niso cestnine dražje. 6. Drug problem naše prometne infrastrukture je slabo načrtovanje prometnic oziroma dodajanje elementov v projekt brez ustrezenih popravkov v projektu, kar potem vodi v to, da nobeden ne more verificirati spremeb projekta, ker te spremebe sploh niso zapisane. Kar je javnost videla letos poleti. Šentviški predor, drseča podlaga v štajerskih tunelih.... Pa recimo ugajanje enemu podizvajalcu tudi na račun tega, da glavni izvajalec lepo opozarja investitorja, da vgradnja dotičnih diletacij na viadukt ni pametna, ker da mreže za diletacijo nimajo testiranj za zimske razmere. Pa investitor to lepo ignorira in potem je treba vzeti netestirane mreže za diletacijo. Ki jih potem zimska služba ob prvem snegu polomi. Ampak tudi, če bi imeli pametno, da ne rečem optimalno rešitev za teme iz točk 5 in 6, bi s tem morebiti lahko dosegli bodisi kakih 10% prihrankov in morda kakih 10% večje prihodke na cestninjenju. Kar nas kot uporabnikov še vedno ne bi osvobodilo dejstva, da bomo morali tisto vožnjo po avtocestah na nek način plačati. In česar ne moreš spremeniti, akceptiraj. Ali pa se blazno oboroži z znanjem in voljo za izvajanje spremeb. Ker problem je pa vseeno širši in daljši od tega, kdaj človek nalepi tisto enoletno vinjeto na šipo. Vendelina jr.

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

12. nov 2008 10:54

Tele vinjete mi dvigujejo pritisk že odkar so se pojavile. Ne morem se znebiti občutka, da recimo ljubljančani subvencioniramo neljubljančane. Razumem, da so recimo gorenjci, ki delajo v Ljubljani zadovoljni. Seveda so, saj jim je sedaj ceneje. Ampak na čigav račun? Na žalost tudi na moj.Sedaj me kar začnite napadat in pljuvat po meni če želite, ampak kar sem napisala je res. V naši družini imamo dva avtomobila, mož karavana, jaz pa dvoseda. Sama se s svojim vozil le v službo in nazaj ter kdaj po kakšnih nakupih. Če si zaželimo videti recimo naš edini otok ali gore, se seveda odpeljemo na izlet z moževim avtom. Moj avto vidi avtocesto točno enkrat na leto, ker gremo na morje z obema. Nadomestilo za to, da se lahko vozim po Ljubljani in po ostalih "navadnih" cestah plačam ob registraciji, pa še ob vsakem litru bencina. In zdaj moram kupiti vinjeto zaradi 300m, kolikor jih prevozim po ljubljanski obvoznici, da sploh lahko pridem v službo?!? To je zame svinjarija in zato trdim, da subvencioniram neljubljančane, ki se vsakodnevno vozijo v službo po avtocesti. S temi datumi je pa itak katastrofa! Issi

swarovski  

član od: 26.10.2006

sporočila: 290

12. nov 2008 11:00

A boš rekla, da obvoznice nikoli, res nikoli ne uporabljaš? swarovski

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

12. nov 2008 11:09

Se popolnoma podpišem pod Vendelino jr.

 

Issi, tudi tvoj problem se da enostavno rešiti: večkrat pojdite na izlet!

jasna

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

12. nov 2008 11:14

Issi, jaz nisem nikakršen zagovornik vinjet. Ampak, za božjo voljo, pa daj malo poglej pet cm dlje od svojega nosu, oziroma poglej malo širše. 1. Pri hiši sta dva (2) avtomobila. 2. Ti imaš svojo silno mobilno svobodo in se v službo pelješ s svojim avtom. Skratka, med tehtanjem, da bi uporabila vrlo storitev javnega prevoza in lastnim prevozom, si uporabila lastni prevoz. Kar pomeni, da tvoj ljubki avtomobilček lepo obrabljuje tole obvoznico, a ne? Saj jaz te čisto razumem, jaz sem tudi komot in se izogibam javnemu transportu koliko se da - ampak mi je jasno, da moja komotnost ima pa tudi svoj strošek in pač to plačujem. Ti imaš verjetno vrsto dobrih razlogov za organizacijo prevoza takšno kot je, zdaj pa, prosim, izvoli akceptirati dejstvo, da je treba tako izbiro plačati. Saj je treba tudi registracijo avtomobila plačati vsako leto, neodvisno od tega, koliko ga uporabljaš. Če se hočeš z njim legalno peljati, ga je treba registrirati.There is no free lunch. Kot sem rekla, nisem pretiran zagovornik vinjet. Ampak vinjeta ima v osnovi idejo plačilo pavšala in s pavšali je tako, da so relativno dražji za uporabnike, ki storitev manjkrat uporabljajo. In se mi zdi nesmiselno zdaj delati še delitve na večje in manjše uporabnike in pa, bognedaj delitve na Ljubljančane in ostale. To pa res nikomur ne koristi. Ker zemeljska os nekako NE gre skozi Ljubljano in svet se, na našo bridko ljubljansko žalost, ne vrti okrog našega lepega mesta in avtoceste so tudi drugod po državi....Kar se splača raziskati v obliki nedeljskih izletov, zlasti po tem, ko se bodo vzdrževalna dela na cestah končala. Vendelina jr.

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

12. nov 2008 11:14

Ne, razen kot napisano točno 300m na poti v službo. Sicer pa mi je ni potrebno, ker imam - kot sem omenila - športni dvosed z res minimalnim prtljažnikom in gremo tudi na drugi konec Ljubljane po nakupih z moževim avtom. Živim na severnem delu LJ, otroka imata v istem delu šolo, starše imam v istem delu, sestro tudi,... NE potrebujem obvoznice. Moj avto je res le za v službo in nazaj, k mami in s kakšno prijateljico na kavo. Kupiti moramo pa dve vinjete. Issi

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

12. nov 2008 11:32

Ne vem, Issi, meni se zdi tvoje jamranje malo smešno. Živiš v Ljubljani, imaš ljubljansko plačo, lahko si privoščiš športni dvosed za v službo in kofetkanje, pa ti je težko dati tisti denar za vinjeto. Ne vem, če se zavedaš, da nesubvencionirana mesečna vozovnica za LPP stane skoraj enako kot polletna vinjeta. Samo v razmislek. RadaJem

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

12. nov 2008 11:37

A, zdaj sem pa pongrutala. Issi se malo šali. Hecala si se, a ne? Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti