Prekmurska gibanica

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

tema odprta - 10. nov 2008 13:10 | ogledi: 13.086 | odgovori: 12

Te nasitne sladice nisem delala že kar nekaj let, zdaj pa so se mi malo začele cediti sline po njej. Vem, da na okus ne vpliva, ampak vseeno bi rada vedela če je kakšen predpisan vrstni red nadevov? Prosim, Prekmurci, z besedo na dan!

tigris

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

10. nov 2008 13:19

Nisem sicer Prekmurka, a kolikor vem, je recept natančno določen in se nadevi na podlago iz krhkega testa dajo v točno določenem vrstnem redu, med nadevi je pa vlečeno testo.

Prekmruska gibanica je tudi ena izmed zaščitenih slovenskih jedi in se sme tako imenovati le izdelek, narejen po določeni recepturi.

 

mamamia

http://www.slovenia.info/si/recepti/Prekmurska-gibanic

 

Sporočilo je spremenil(a) mamamia dne 10. nov 2008 13:24:20

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

10. nov 2008 14:59

Jaz tudi nisem prekmurka ,je pa tašča.Tako se prvo naredi podplat,nato pride mak,skuta orehi in jabolka.Vmes pa vlečeno testo.Testo ,kupim kar od soseda in je zelo dobro. lp goga

Viva Meier  

član od: 20.12.2009

sporočila: 673

14. mar 2010 20:41

A ve kdo kje se da v Lj ali pa bližini kupit kakšen spodoben košček dotične sladice? Če jo že kje najdem je bila vsaj do sedaj bolj skropucalo in daleč od taprave gibanice, tako da če kdo ve kje bi se dalo z njo posladkat bi bila zelo vesela Viva Meier

masters  

član od: 23.5.2009

sporočila: 188

9. maj 2015 16:30

Jaz imam eno vprašanje glede prekmurske gibanice. Zadnjič sem jo pekel že nekaj časa nazaj, pa se ne spomnim najboljše. Koliko časa "zdrži"? Spekel bi jo v nedeljo, postrežena pa bi bila v sredo(rad bi jo ponudil študentom na izmenjavi, pa v Lj nimam časa da bi jo tisti dan spekel)?

Je možno da se jo sestavi v nedeljo pa se jo potem kasneje speče?

Hvala vsem za odgovore! ;)

masters

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

9. maj 2015 17:15

Če jo spečeš v nedeljo, bo v sredo še vendo užitna, ampak tista prava pa seveda ne bo. Prava je sveža, s hrustljavo skorjico, še malo topla. Če ti je kaj do študentov v izmenjavi, si boš vzel tisto uro (in našel ljubljančana s pečico, če je slčajno nimaš) in jo spekel isti dan. Da bi jo pa sestavljal v nedeljo in pekel v sredo, pa raje ne poskušaj. Ne vem, kako se obnese pri zmrzovanju, mogoče ima kdo izkušnje s tem. Sem pač iz zelo ješče družine in pri nas redko kdaj redko kaj pričaka nalednji dan.

Sonja

masters  

član od: 23.5.2009

sporočila: 188

9. maj 2015 19:58

Vem da prava ne bo, zato iščem alternative ... V sredo bom imel 1 uro časa, kar lahko izkoristim samo za pečenje, če se ga bi lotil. Mogoče če bi jo sestavil dan prej, pa jo naslednji dan dal pečt, ampak ne vem kako bi se obneslo. Tako mi ostane samo da jo zamrznem ali pa da čaka v hladilniku 3 dni in jo pol pogrel... tako da zdaj iščem katera od možnosti je najboljša.

masters

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

9. maj 2015 20:05

Zjutraj pač vstaneš eno uro prej in jo narediš, nekaj ur bo počakala v hladilniku, spečeš jo v tisti uri, ki jo imaš na voljo. To je, po mojem mnenju, anjboljši možen približek. A kakšne pomoči para pridnih rok pa nimaš, ki bi te odrešil dilem?

rimljanka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

9. maj 2015 21:10

Ne. Lahko malo pokličeš naokoli in poiščeš najboljše gibanice v tvojem mestu in se zmeniš, da jih v tisti eni uri greš iskat ali pa da ti jih dostavijo. Da ne bo nesporazumov - zelo lepa gesta je, da hočeš stvari narediti sam, ampak vedno pač ne gre in to bo vsakdo razumel. Sicer pa - zakaj pa ima človek prijatelje? Res ni nobenega med njimi, ki bi spravil skupaj dobro gibanico?

Sonja

fruza  

član od: 19.8.2012

sporočila: 108

9. maj 2015 23:50

Sveže pečena ne bo najboljša, ker bo lezla narazen in jo boš težko lepo razrezal in ne bo se dalo vzeti v roke in jesti. Meni je gibanica najbolša čez kakšen dan ali dva, ko se strdi, okusi pa lepo prepojijo. Speci jo recimo v ponedeljek ali pa torek, če utegneš pa jo daj v hladilnik zaradi skute. Jaz jo pečem skoraj za vsako praznovanje in nikoli več ne režem tople.vedno jo pečem en dan prej nazadnje sem jo spekla v soboto dopoldan za v nedeljo popoldan. Bila je super. Obvezno pa naredi podplat in povleci ga do roba pekača, da bo se lahko vzelo v roko in jedlo. Samo enkrat sem razrezala, še toplo pa nikoli več, ker je začela razpadat. Vsaj nekaj ur se mora ohlajat. Saj tudi v lokalih ne strežejo tople.

fruza

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti