Testenine z dodatkom artičoke

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

tema odprta - 8. nov 2008 22:30 | ogledi: 4.685 | odgovori: 9

Danes sem za kosilo jedla gnezda z artičoko, kupljena v eni izmed trgovin z zdravimi živili, v sestavinah za testenine piše, da je noter 2% artičoke, nič kaj bolj konkretnega. Zdaj me firbec matra, kaj naj bi ta dva procente predstavljala - kak ekstrakt ali prevretek iz listov (nekaj sem našla na lekarniških spletnih straneh), korenine naj bi bile tudi uporabne.

Loni Makaroni

Temo je spremenil(a) Loni dne 10. nov 2008 12:52:50

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

9. nov 2008 8:57

No, če bi jaz delala testenine z artičokami, bi dodala pire iz kuhane artičoke. Kaj dodajo pa proizvajalci, vedo pa oni.

rimljanka - zasebno mnenje

barbyslo  

član od: 3.1.2008

sporočila: 165

9. nov 2008 20:19

Drugače pa artičoka zelo ugodno vpliva na delovanje žolča. Zdravniki priporočajo uživanje pri vsakem obroku v primeru da imaš težave z nim. Raje jih pri pripravi obroka dodaj sama, lahko kar na kakšno solato iz kuhane zelenjave. BTW kaj pa še vsebujejo ta gnezdeca poleg 2 % artičok? barbyslo

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

9. nov 2008 21:10

Bio pšenični zdrob in vodo.

Loni Makaroni

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

9. nov 2008 21:16

Dvomim, da artičoka vpliva na delovanje žolča. Si milsila na izločanje žolča? To bi že bilo bolj verjetno...

rimljanka - zasebno mnenje

barbyslo  

član od: 3.1.2008

sporočila: 165

10. nov 2008 9:23

Primarij je mami svetoval po operaciji žolčnih kamnov da naj poje pri vsakem kosilu še malo artičoke. Ker je imela težave še dolgo potem, so artičoke kot priloga, ali kot ekstrakt dodatek k prehrani, ugodno vplivali na njeno delovanje žolča. Delovanje je izločanje.... če se ne motim. Kakšna pa zgledajo ta gnezdeca in kako jih uživaš. Kot samostojen obrok ali kot prilogo. Nisem jih še zasledila. Ker imamo nasplošno radi artičoke, bi bil dobrodošel kakšen bolj podroben opis. Hvala ! barbyslo

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

10. nov 2008 10:38

Delovanje seveda ni izločanje. Izločanje pomeni, da žolč nastaja in se izloča v dvanajstnik (ker ni več žolčnik, kjer se je prej lahko kopičil). Žolč pa deluje v dvanajstniku tako, da razprši (emulgira) maščobne kapljice v hjrani, s tem se poveča površina na kateri delujejo prebavno encimi lipaze, ki razgrajujejo maščobe.

In res, artičoka vsebuje snovi, ki povečujejo količino izločenega žolča:

http://www.pomurske-lekarne.si/si/index.cfm?id=15

rimljanka - zasebno mnenje

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

10. nov 2008 12:39

Loni, po moje je kaka pasta iz artičok, zmešana med testo za testenine? Jaz imam doma pasto iz artičok iz Italije, se pravi, mi logika nekako govori, da naj bi se dalo to noter? 2% pa "samo" zaradi okusa, če ga je sploh kaj... lidka [sonce]

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

10. nov 2008 12:52

Delaš po enaki logiki kot na primer testenine z rdečo peso. Sama delam testenine z limono, pa s čilijem, rdečo peso in še veliko drugih. Skratka, logika je enaka. Sama se ne bi obremenjevala s tem, kaj sta ta 2 procenta, ker je tudi odvisno, ali gre za ekstrakt ali za recimo pasirano pasto. Artičoke (vložene v olju in ne kisu) zmelješ s paličnim mešalnikom, da dobiš gladko maso in to dodaš moki in jajcu. Potem pa malo poizkusi, kakšen je okus pri različnih dodanih količinah. Ali pa preračunaj preprosto tako, da skupna teža npr. 500g moke, ščepca soli in jajca (stehtaj) predstavlja 98%. Glede na to lahko ugotoviš, koliko artičokine mase je dodano. No, pa saj to ti je najbrž jasno. Ali pa išči artičokin ekstrakt. Eventuelno bi najbrž lahko dodala tudi prevrelico iz listov, ampak menim, da bo okus boljši, če dodaš kar pasto. fresh

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

10. nov 2008 12:54

Saj s tistima 2 procentoma sem bolj mislila na to, da je artičokin karkoli že mišljen samo kot začimba, pika na i. Bom eksperimentirala.

Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti