Vegeta, jušne kocke

p|na  

član od: 1.3.2004

sporočila: 234

7. dec 2004 12:05

vem vem Reca, ampak ta svet je ena sama zmešnjava...nihče več ne spoštuje narave, da ne govorim na kakšne možne načine jo zastrupljamo. kapo dol, da tako zdravo živite in spoštujete svoje telo. kar tako dalje, tudi sama poskušam že kar nekaj let zdravo živeti, počasi odpravljam vse kar naj bi negativno vplivalo na moje telo...samo ko pa pomislim koliko druge za telo škodljive hrane pojemo,mi žlička vegete ne pomeni ničesar...no sej potrebno bo spremeniti najprej način razmišljanja in potem šele navade! nina

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

7. dec 2004 15:24

Nisem se hotela z nikomer kregat in pregovarjat. Zelim samo povedat da moramo od najvisjega do najnizjega skrbet za to, da bo onesnazevanja cim manj. Nikomur ne vsiljujem nas nacin prehranjevanja, povem pa rada s cim in kako se prehranjujemo pri nas. Te dni je moja sestricna prisla na dopust iz Amerike. Dela na luksuzni ladji. S seboj je prinesla srhljivo zgodbo, ki pa je na zalost se kako resnicna. Vsakomur ki sem mu jo povedala so se jezili lasje. Zdaj sem se bolj vesela da ne jem mesa in da sem pri teh stvareh tako izbircna in pikolovska. lp Vesna Vesna Milek Recko

p|na  

član od: 1.3.2004

sporočila: 234

7. dec 2004 16:26

bi lahko tud mi izvedeli zgodbo...tudi sama ne jem mesa! nina

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

7. dec 2004 17:52

Nekaj dopolnil (ne morem si pomagat, kemorecepcija - voh in okus - je pač moja tema:): * če je nekaj naravno, še ne pomeni, da je neškodljivo, npr. strup rdeče mušnice je popolnoma naraven, škodljiv pa ravno toliko. * velja tudi obratno: niso vse sintetične snovi škodljive zdravju, npr.: vitamin C (askorbinska kislina) je celo koristen. Res je, da se snovi v naravi pojavljajo v različicah (izomerah, pa še kaj se zraven obesi), zato je naravni vir navadno bolj pester in ima večji učinek kot umetni, saj lahko deluje na več načinov, ampak to ne pomeni, da je umetni slab * jezik ni čutilo, ampak organ:) * glutamat se naravno seveda pojavlja v več vrstah hrane (predvsem v mesu), res pa je, da ga nikjer ni za dve veliki jedilni žlici - toliko je torej preveč:) * ni pa to goljufija okusa - glutamat sam sicer težko začutimo - čeprav moram priznat, da jaz sem ga in mi ni bil nič všeč. Potencira pa okus hrani, da je potem pojemo več. to je po mojem tudi njegova najnevarnejša stran... * Stvar je v tem, da se telo navadi na močnejše okuse in mu potem milejši niso več dovolj močni. Isto se zgodi, če si močno solite hrano - kmalu boste vse hoteli dosoliti, ker vam bo vse sicer brez okusa. Ali p ače se navadite na prekočo hrano. Ni pa to nepovraten proces: čutila (brbončice) se sicer res s starostjo vedno počasneje obnavljajo in odmirajo, ampak ni pa tako kritično! Meni so dajali ko sem bila mala zelo sladkan čaj, pa danes pijem izključno brez sladkorja. Bolj je to povezano s tem, kako se navadiš - ampak svoje navade lahko spremeniš, ni to fizično, ampak psihično! * Glutaminat naj bi bil po trditvah strokonjakov (znanstvenikov, ki se ukvarjajo z vohom in okusom) šesti okus, ki so mu tudi dali posebno ime, me je sram, se trenutno se spomnim, japonsko ime, nekaj na n-. (Je že par let, od kar sem bila na tistem simpoziju o kemorecepciji.)Če koga zanima več, pa seveda lahko izbrskam. Ogromno ljudi se s tem ukvarja! Vsekakor ni strupen v razumnih količinah, seveda, saj ga v Aziji že zelo dolgo uporabljajo, le da prej niso uporabljali čistega. Če pa vsak dan ješ čips in hrenovke, pa verjetno ne boš umrl od glutamata, ampak od česa drugega prej:) *glutaminat lahko kupiš tudi v čisti obliki na oddelkih veleblagovnic z eksotično hrano. Če ga uporabljate, ga res dajte zelo malo, ker je zelo močen in bo sicer vse zelo slano! Sama dam rajši začimbe, ker mi jih je gušt mešat:) * v velikih količinah je nevarno skoraj vse - še C vitamin, ker obremeni ledvice, ki morajo izločati presežke - zato, ko nekje piše, da ni problem, ker se presežek izloča, pomislite na to, kdo ga bo izločil... Res pa je, da je zelo priznan znanstvenik (nek Nobelovec, se ne spomnim, kateri, lahko pogledam) pojedel vsak dan po 200mg C vitamina (odločno preveč!!!), pa je umrl v 78 letu... * če je nekaj nevarno v velikih količinah, še ne pomeni, da je tudi v majhnih. Navadno ni. * kar se tiče posploševanja, če je nekaj škodljivo za bolnika, še ne pomeni, da je škodljivo za zdravega človeka: primer: ko sva se vrnila iz Paname, sva imela oba s fantom amebe in so nama prepovedali jesti sveže sadje in zelenjavo - pa ja ne boste rekli, da je zato sadje škodljivo! * in še kar se tiče zdravega prehranjevanja in varovanja okolja: to dvoje NI ISTO!!! Nekdo, ki je vegeto, bo mogoče zapiral vodo, ko si umiva zobe in ustavil vod v kotličku, ko gre lulat, ločeval odpadke in nosil bombaž, drugi, ki pazi na vse Eje ipd. pa bo grob svojega dragega polil z gnojilom in herbicidi, pustil radiatorje prižgane, ko gre smučat, pa zasadil lepo okrasno rožico na vrt, ki se bo krasno skrižala in uničila našo divjo populacijo... Poznam tako te kot one primere! Zato ne posplošujmo preveč, ok?:) Lahko si pa izmenjamo mnenja o tem, kaj bi lahko pripomoglo k varovanju narave, če frfra ne bo preveč jezna, da ji zlorabljamo temo... Da ne bo nesporazumov: sem ZELO ZELO ZELO za ohranjanje narave, mislim pa da ji (naravi) delamo krivico, če rečemo, da se je obrnila proti nam - naredi, kar se pač da iz nastale situacije - krivi smo pa mi! Tudi nisem proti zdravem prehranjevanju, sama ne uporabljam vegete, glutamata in podobnega, samo nočem, da se meče stvari (in še huje) ljudi v isti koš, če tja ne spadajo! Rada se kaj naučim od vas, od vsakega se lahko kaj! Z vegeto ali brez:) Veri

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

7. dec 2004 18:34

umami - eni ga opisujejo kot "mesni" okus, je peti okus. LP, R.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

7. dec 2004 21:15

ups, my mistake:) Ja, umami je! Hvala! Malo se mi je mudilo, pa sem se zatipkala - st. mislim:)

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

19. dec 2004 22:05

V DM sem zadnjič kupila vegi kocke od Alnatura. Okus je prav dober in naj bi bile brez vseh umetnih dodatkov. Mislim, da bom naslednje leto na isti način konzervirala zelišča, samo v zamrzovalnik. lp juhica

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

27. jan 2005 13:03

Nevem kdo me je enkrat spraševal po BIO KOCKAH katerih sestava so samo zelišča ( večina biološko pridelana)in morska sol.Imenujejo seVITAM KOCKE in jih kupujem v Kalčku, Jablani ,dobijo se tudi v večjih Mercatorjevih in Intersparovih centrih.Preverite sestavo: nobenega natrijevega glutaminata.LP Aki

Barbek  

član od: 26.2.2004

sporočila: 61

21. feb 2005 15:12

Bravo Veri; končno nekdo, ki ima kaj soli tudi v glavi.

kuki  

član od: 28.2.2005

sporočila: 1

16. mar 2005 19:21

Od zdaj naprej stop za vegeto in jušne kocke :) kuki Sporočilo je spremenil(a) kuki dne 16. mar 2005 19:23:00

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti