Recepti za občutljiv želodec

karmyaljosa  

član od: 29.12.2005

sporočila: 25

tema odprta - 7. nov 2008 12:16 | ogledi: 13.678 | odgovori: 18

Pozdravljene punce...

Imam majhen problem...Moj ima občutljiv želodec, in na vsako bolj težko začimbo ali hrano, se njegov želodec slabo odziva in ne prebavi hrane. Ker mi je rekel da ne prenese moke, me zanima kako naj nadomestim moko v hrani? Npr, kako drugače zgostiti omako, s čim nadomestiti testenine, ker pravi da ga to napihuje....?

hvala za predloge :)

karmyaljosa

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

7. nov 2008 12:28

A zdravnik ni pa nobene diete svetoval? Oziroma, ali je bil zdravnik obsikan? Ker tole se ravno s samozdravljenjem verjetno ne bo popravilo? Vendelina jr.

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

7. nov 2008 12:29

Jaz predlagam absolutno doma kuhano hrano in obezno ločevanje OH in beljakovin. Pol leta, pa se bo videl razultat... Potem boš lahko tudi kako omako z mokco zgostila, pa po moje ne bo panike, do takrat pa: želodec, ki je očitno v nekem opozarjajočem stanju, spravit v red! Govorim iz izkušenj. Moj je pri meni na hrani ene pol leta, pa je totalno BP, zadnjič sva jedla testenine z mesno polivko, pa je bilo narobe. Potem čez kak dan en pohan zrezek, pojeden zunaj, pa čez par dni nek Pečjakov zavitek. Mega. Pa je bil žur. Jaz kuham tako, da ločujem. Pa nismo na dieti, niti ne stradamo, sploh ne. Saj vem, marsikomu je to vse unbelivable, ne bom razlagala dalje, če te kaj zanima, piši na ZS. lidka [sonce] Sporočilo je spremenil(a) lidka dne 07. nov 2008 12:33:28

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. nov 2008 12:29

Omake zgostiš z drobno naribanim krompirjem ali bučkami. Tudi s sladko ali kislo smetano. Izgibaj se popra, čilija, curryja.

Namesto testenin je lahko ajdova ali prosena kaša, morda kus kus? Riž?

 

Kaj pa pravi zdravnik?

mamamia

karmyaljosa  

član od: 29.12.2005

sporočila: 25

7. nov 2008 12:37

zdravniku ga ne morem spraviti, ko je bil prehlajen, sem ga še nekako spodila tja, pa so rekli tam da je vse uredu fizično z njim, ampak zgleda da ga samo želodec zajebava, saj ima probleme tudi z želočno kislino. karmyaljosa

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

7. nov 2008 12:43

No, potem pazi, kaj mu pripravljaš za jest. Simpl. Pa kaj je tudi, ko tebe ni. Pod nobenim pogojem ne pride izgovor: Brez tega ne morem živet, brez zabele ni dobro ipd... lidka [sonce]

karmyaljosa  

član od: 29.12.2005

sporočila: 25

7. nov 2008 12:55

evo lidka sem ti poslala ZS, .... sem opazila da pri rižu ( rižota ) in krompirju (pečen krompir, pire,... ), se uredu počuti, vendar če kakšne omake pripravim ga pa takoj napihne - pravi da zato ker ne prenaša moke ker je težko prebavljiva...? Pa testenine ga tudi napihnejo, jih ne sme preveč.... karmyaljosa

Miškolina  

član od: 15.11.2004

sporočila: 244

7. nov 2008 13:17

Kupiš lahko tudi riževe ali koruzne testenine, mislim pa, da je bolj problem v tvojih omakah kot samih testeninah. Razen, če ima kako alergijo na pšenico ali celiakijo.. Je že probal pojesti krožnik testenin brez vseh dodatkov? Naj to napravi in bo hitro bolj jasno kaj mu zares povzroča težave. Če ima probleme s kislino itd. so krive tudi omake, tako smetanove kot na paradižnikovi osnovi. Te omake, z moko zgoščene, so pa itak ena velika packarija za želodec.. Pa spravi ga k zdravniku. Miškolina

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

7. nov 2008 13:25

Glede na to, da je tvoj dragi polnoleten in priseben moški, ki očitno ima probleme z bolj občutljivim prebavnim sistemom, bi pa res lahko premogel tudi tistega malce poguma in se spravil do zdravnika, da mu konkretno povedo, kaj je z njim narobe. Če eden ravno ne reagira, pa do naslednjega. Saj meni je tudi okulist rekel, da čsito dobro vidim, pa nisem. Sem šla k drugemu. In to vse pod prisilo, ko so našim doma končno pregorele varovalke. Ne govorim samo o okulistu, ampak tudi o kasnejših zdravstvenih problemih.

Ker sama tudi imam švoh želodec, pa ledvice... In sem mislila eno, ven pa je prišlo čisto nekaj drugega - nič svinjine, nič govedine, še posebej pa nič prekajenega, intoleranca na laktozo... Skratka, če bi kdo prišel k meni, bi rekel, da pri tej hiši sigurno stradamo, ampak se najde nadomestek za vse. O testeninah na splošno govorit... je toliko različnih vrst in tipov moke, da so sigurno kje kakšne, ki jih "prebavlja". Sama imam izredno rada vse iz kamuta in pire. Omak pri nas nikoli nismo zgoščevali z moko.

Namesto, da bi vidva oba uživala, si razbijaš glavo s tem, kaj in kako skuhati.

Sama sem bila prostovoljno 3 mesece na strogi dieti (ne shujševalni, ampak taki za zdravje) in sem bila potem kot nova. Sem pa tri mesece skupaj sanjala jogurte in belo kavo, to pa priznam. Dve stvari, brez katerih ne morem.

 

Loni Makaroni

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

7. nov 2008 13:49

Sicer pa mava z Loni podoben način prehranjevanja, ločevanje in to. Da bi pa jaz pojedla toliko jabolk, kot jih recimo ona, pa brrrr, me zmrazi... : ) lidka [sonce]

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

7. nov 2008 16:41

O, tole, da korenjak noče k zdravniku - potem pa doma stoka, kaj vse, da ga boli in slabo stori, je pa že tolikokrat videno..... Moški nekako tlačijo svoje bolezni, ker bi priznanje, da so bolni za njih na nezavednem nivoju pomenilo, da so nekako odstranjeni iz kariernega boja in skladno s tem iz aktivnega življenja kot takega. Jih je groza ob misli, da bi bili na bolniški in bi njihovo mesto zavzel nekdo drug. Zato so v službi korenjaki, doma so pa uboge sirote. Tale zadnji odstavek ni zrasel na mojem plodnem zeljniku, temveč na zeljniku od Johna Graya (tisti Mars_Venera obrazci, saj veste)... In kaj storiti v tem primeru: Dokler si v formi svojega dragega božati in gladiti in mu kuhati po dieti, boš pač kuhala po dieti. Od tu imaš se ti pa lahko zgodita dve stvari. Ena je, da se ti bo enkrat preprsoto zdel pravi trenutek in mu boš lepo servirala dietno juhico za male bebice in z ustrezno opremo (beri: dobra linžerija) razložila, da te blazno skrbi zanjn in ga lepo s kombinacijo linžerije in malo princesastega garda odmanipulirala do tega, da bo šel k zdravniku. Druga možnost je pa, da ti kuhaš po dieti in potem nekega lepega dne ugotoviš, da frajer povsod drugod vse je lepo od kraja, doma hoče pa dieto. In potem se boš počutila rahlo ogoljufana in besna spričo take pasivne kontrole (pasivna kontrola je, kadar A s stalnim poudarjanjem svojih slabosti prepriča B-ja da v celoti prilagodii svoja ravnanja tako, da ustrezajo A-ju). Tretje možnosti pa ne vidim. Kot obraačam, se mi zdi še najbolje, da ga z ženstveno taktiko nekako spraviš do zdravnika, preden bo tako hudo, da bo šel tja sam. Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti