Problemi pri doma narejenem polnozrnatem kruhu

mavrica*  

član od: 9.6.2008

sporočila: 39

tema odprta - 4. nov 2008 17:31 | ogledi: 4.514 | odgovori: 20

Sama že veliko časa pripravljam doma polnozrnat kruh. Vendar nisem nikoli zadovoljna z njim, ker je zbit, trd, med peko ne naraste.... No včeraj sem pa po nasvetih s tega foruma naredila kruh s solno kvasno emulzijo, pa je kruh pridobil kisel okus. Kaj sem naredila narobe?

Prebrala sem že vse teme na forumu u zvezi s polnozrnatm kruhu. Delam ga tako kot vsi. Ampak moj enostavno ni dober in nikakor ne uspe.

Pomoč prosim!

mavrica*

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. nov 2008 17:41

Bi rekla, da imaš pregosto (peruho) testo. Sploh, če je moka suha. Mogoče je razlog tudi vrsta moke. Moram reči, da je, recimo, iz Plaskanovega mlina v Braslovčah zelo drobno mleta, bistveno bolj kot nkatere iz trgovina. Sem med vikendom pekla kruh jin je bil zelo mehak. No, še zdaj je, ker ga je še pol hlebčka. O razmerju moka : voda ti pa ne mporem nič reči, ker delam na oko.

rimljanka - zasebno mnenje

londonska rezina  

član od: 1.6.2006

sporočila: 312

4. nov 2008 17:44

Že nekaj let pečem polnozrnat kruh (sezam, lan, sončnice, bučnice). Pečem iz približno 20 dag ržene, 30 dag polnozrnate, 40 dag črne Katičeve moke. Dodam 8-9dcl mlačne vode, tekoči jogurt, kislo smetano in olivno olje. Semenke dodam ob zadnjem vzhajanju. Pečem v dolgem ozkem modelu. Pravijo, da je moj kruh božanski. Je rahel, zdrži nam, dokler ga ne pojemo-ha,ha,ha..štiri dni. londonska rezina

mavrica*  

član od: 9.6.2008

sporočila: 39

4. nov 2008 17:49

Uf, hvala za hiter odgovor. Ja, kakšno moko iz trgovine pa mi svetuješ? Ja pa verjetno je res pregosta masa,... bom poskusila drugače. Ker res postane zbit, pa tudi v peči ne naraste, rezina je manjša kot pri prepečencu Kaj pa ta kisel okus ki mi je nastal zaradi emulzije? Pa tudi izgledal je kot da ni pečen, kot da je še teso... čeprav sem delala kot ponavadi. Joj ... jaz res ne vem kaj naj... da bi sploh vedla kaj narobe delam. mavrica*

mavrica*  

član od: 9.6.2008

sporočila: 39

4. nov 2008 19:46

londonska rezina kako kako pa kvas? ali narediš emulzijo? bom poskusla naredit tako kot ti... me pa res še vedno zanima zakja mi je kruh postal kisel... le kje sem ga polomila mavrica*

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

4. nov 2008 20:14

Jaz v cca. pol litra mlačne vode, zrobim kvas (42g), dodam žličko sladkorja, ko se na površju pojavijo oblački(ko se kvas dvigne), to potem dodam že pred tem pripravljeni polnozrnati pirini moki, 1 kg, oz. polnozrnate pšenične moke, 2 žlički soli, za oreh maščobe (margarino, maslo, kokosovo maščobo, olje, olivno o....kar imam), semena po želji (lan, črna kumina, sezam, son. semena) in to vse skupaj s kvasom dobro pregnetem, (moj MUM dela kar ene 10 minut), po potrebi dodam še malo mleka. Testo mora biti mehko (če ne dodajamo še malo mleka) a ne pocasto, ravno v tisti meji, ko se začne ločevati od posode, predvsem ne sme biti testo trdo na otip. Če smo vlili preveč mleka dodamo malo moke. Potem pustim vzhajat, koliko časa je čisto odvisno od časa, ki ga imam. Če imam manj časa takoj dam v podolgovate štruce oz. spletem pletenico in prižgem pečico, če je časa dovolj pa vzhajam, potem oblikujem in še malo vzhajam. Kruh je kompakten ni pa trd, pa ne mehek. Je pa res, da iz PZ moke ni ravno puhast. Moji niso ravno navdušeni nam Pz zadevami, tak kruh pojejo brez komenarja. Bom v soboto naredila fotko. Od te nedelje je še nekaj v skrinji. Počaka drugače cca. 4-5 dni v hladilniku.

mavrica*  

član od: 9.6.2008

sporočila: 39

4. nov 2008 23:09

Ja sej to se zavedam da polnozrnat kruh ne more bit takšen kot bel, da ni tako puhast. Ampak pri mojem me moti ker med peko nič ne naraste, ostane tak kot sem ga dala v pečico. Pečen je totalno zbit in kot sem že napisala ker ne naraste je rezina manjša od prepečenca. Prav nisem zadovoljna z njim in sem res hvaležna vsakega nasveta... mi res prav pride. mavrica*

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

5. nov 2008 0:04

Si probala tudi po tem receptu: http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=4749

Dvomim, ker ta zanesljivo ni zbit. Razen če nisi delala samo iz polnozrnate moke, to je pa druga zgodba. Po mojih izkušnjah lahko narediš rahel polnozrnat kruh le iz  pirine moke, ali pa če polnozrnati pšenični  moki dodaš do 1/3  polbele moke. To se še vedno smatra za polnozrnat kruh. Dodatno ti kruh zrahljajo jogurt, limonin sok ali radenska.

Aki

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

5. nov 2008 9:00

Londonska rezina

Koliko jogurta in kisle smetane dodaš?

Gobica

barbyslo  

član od: 3.1.2008

sporočila: 165

5. nov 2008 9:14

Mislim da je tvoj problem v premalu rahlem testu. Mi smo imeli iste preobleme dokler nismo dodajali več vode. Kadar gneteš testo mora biti mehko in voljno.Če je v osnovi zbit težko vzhaja. Mi ga vzhajamo samo enkrat v pečici, katero smo segreli predhodno na 50 stopinj. Včasih so rekli Dalj gneteš, boljši je kruh. Vzemi pol bele in pol polnozrnate moke, Kvas naj ti vzhaja v toplem sladkem mleku. Sol dodaš na rob moke, ker če prideta kvas in sol prehitro skupaj se lahko zgodi da ne vzhaja???Ko začneš gnesti postopoma dodajaj mlačno vodo. Bodi pozorna na gostoto testa. Rahlejši je v osnovi, bolj vzhaja, ne sme pa biti poc. V pokritem jerbasu vzhajaj pomokano testo eno uro v pogreti pečici. Ko dvojno naraste vzami vzhajano testo ven in prižgi pečico na 220 stopinj. Ko se segreje povezni testo na pomokan pekač in ga trikrat na vrhu zareži 1cm globoko, da ti kasneje ne poka. Peče naj se eno uro. Garantirano ti uspe. Pa še ena finta.Če testo ni dovolj narastlo ga ne damo v dokonca vročo pečico (220), da ima čas še dodatno vzhajati. Če pa je testo lepo vzhajal ga damo v dokonca ogreto pečico 220 stopinj, da vročina hlebec takoj objame in temp kasneje malo zmanjšamo. Kruh se speče enakomerno, ne poka in je tudi na pogled lep. Pa veliko veselja pri delu ti želim. barbyslo

mavrica*  

član od: 9.6.2008

sporočila: 39

5. nov 2008 9:17

Ja že večkrat sem gledala ta recept, ampak nimam kruhomata. Ne vem kako bi se lotila tega recepta za navadno pečico. No bom tudi to poskusila.... sedaj me čaka dosti dela..... moram poiskusiti vse vaše nasvete mavrica*

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti