Problemi pri doma narejenem polnozrnatem kruhu

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

5. nov 2008 9:43

Recept za kruhomat ali za na roke  je isti, le vrstni red zamenjaš,  je barbyslo lepo opisala ves postopek, mogoče je potrebno v kruhomatu malce več tekočine.

Sicer pa tudi sama ne pečem več v kruhomatu, včasih samo zamesim.

Ko si delala z emulzijo, si morda dala enako količino kvasa kot sicer? 20g na 500g moke.

Jogurt, kefir, kislo mleko,sirotka,pinjenec uporabimo kot tekočino, lahko v celoti ali delno, le zelo gost naj ne bo. V tem primeru dodamo nekaj redkeše tekočine. 

Upam, da ti bo pomagalo.

 

Aki

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

5. nov 2008 11:50

Hojla! Peka kruha mi je kar nekaj časa delala probleme- možu že dve leti pečem polnozrnati kruh z semeni. Sedaj končno lahko rečem da zadevo obvladam. testo mora biti dobro pregneteno vshajano mora biti na dvakratno količino testo mora biti mehko in voljno ne trdo in zbito predno ga damo v model za peko ga dobro pregnetemo vshajati mora na dvakratno količino. Srečno pri peki kruha!!!! mijamarija

ALENKA9  

član od: 1.8.2008

sporočila: 37

5. nov 2008 12:53

Zdravo! Mislim, da je poanta res v tekočini, saj je mora biti kar precej. Res pa je, da se mi je v zadnjem času že zgodilo, da kvas enostavno ni naredil svojega. Pri navadnem kruhu že sam kvasec ni dobro narastel, tako da mislim, da je bil slabo vzhajan kruh posledica slabega kvasa (pa kvas ni bil star ali suh...). Pri solni emulziji pa vnaprej pravzaprav ne veš, ali kvas "dela" ali ne. Tako da se mogoča splača zamenjati vrsto kvasa. Pri kvasu drugega proizvajalca težav nisem imela. Pozdrav! Alenka9 ALENKA9

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

5. nov 2008 14:01

polnozrnat kruh pečem izključno iz polnozrnate moke, običajno pirine, kot dodatek dodam kvečjemu semena, nobene druge moke. Priporočam ti, da zmešaš (ne zamesiš) toliko redko testo kot za vodne žličnike. Vzhajanega na dvojno količino presuj v model za kruh in speci. Jaz pečem ta kruh samo zase in testo naložim z žlico v modele za mafine - dobim krušne mafine, ki se jih da lepo razrezat na 4 rezinice. Vendar tudi kruh v modelu izpade lepo puhast in se lepo reže. Ne smeš pa pretiravati s časom peke - v obliki mafinov je kruh pečen v pol ure na 180 stopinj, v večjem modelu pa le malo dlje. Lisa

mavrica*  

član od: 9.6.2008

sporočila: 39

5. nov 2008 21:13

Ja verjetno je res problem že v sami masi oz. testu. Ker je res.... ne vem kako naj rečem... včasih je prav čigumasto in zbito. Samo sem mislila da je zaradi polnozrnate moke tako. Komaj čakam da bom mela malo časa in spet sprobala kruh po vseh nasvetih.... pr mej duš da bi moglo bit bolše mavrica*

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

5. nov 2008 21:29

daj, enkrat testo zamešaj samo s kuhalnico in ga potem skoraj vlij, vzhajanega, v pekač. Pa boš videla.......

rimljanka - zasebno mnenje

barbyslo  

član od: 3.1.2008

sporočila: 165

5. nov 2008 21:44

Ups,.....neki sem pozabila. Ko dodajaš sol jo nujno zmešaj v deci tople vode in prilij od strani moki, preden začneš gnesti... Seveda če se lotiš klasičnega načina,.... kvas v mleko in vzhajanje....Sol in voda je pomemben dejavnik... To se jest učim od mojega lubija doma, ker me drugače ne pusti zraven pa samo od strani gledam. Meni trebuh raste on pa je zaradi gnetenja vitek k slika na koledarju......To se bo spremenilo...!!!!! barbyslo

mavrica*  

član od: 9.6.2008

sporočila: 39

9. nov 2008 14:55

Tako,... sprobala sem polnozrnat kruh in upoštevala vaše nasvete. In kruh mi je USPEL !!!! Tako dobrega kruha nisem še nikoli jedla..... bil je takoooo mehek in prav luknice je imel. Res božanski kruh. Res sem dodala več tekočine, pa tudi jogurt sem dodala, delala pa sem iz polnozrnate in pirine moke. In seveda za tak božanski kruh gre zahvala vsem vam .... mavrica*

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

9. nov 2008 18:07

Mavrica* - a ne, v slogi je moč! Naj ti teknejo tudi hlebčki naslednjih pek!

rimljanka - zasebno mnenje

barbyslo  

član od: 3.1.2008

sporočila: 165

10. nov 2008 10:02

Iskrene čestitke in dober tek.....Zdej ti ni več treba k sosedu... barbyslo

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti