Holesterol

Barbara210  

član od: 18.3.2008

sporočila: 39

tema odprta - 3. nov 2008 18:59 | ogledi: 6.951 | odgovori: 20

Šok. Danes sem dobila izvide zdravniškega pregleda in glej ga zlomka, imam povišan holesterol. Imam ga kar 7,5, čeprav je meja normale med 4,0 in 5,2!!! Trigliceridov imam 0,9 (normalno: 0,6-1,7)

Šokirana sem predvsem zato, ker mastnih stvari sploh ne jem - mesa se redkokdaj dotaknem, če že posežem po perutnini. Obožujem zelenjavo in lahko več dni jem samo to, sadje malce manj, ampak vsaj 3x tedensko. Ok, tu pa tam sem pregrešim s tatarsko omako. Zdravnik mi je predpisal strogo dieto, čeprav že tako ali tako pazim pri tem kako in koliko se prehranjujem (moja teža je za višino popolnoma ok - 178/68).

Drage dame, zanima me, če je bila ali je katera od vas v podobni situaciji in če imate morda kak nasvet.

In še nekaj, ali lahko na povišan holesterol vpliva moja obsedenost z nutello? Sicer že en mesec nisem pojedla niti žličke, ampak vseeno, vprašati ne boli ..

Hvala vsem za odgovore - malce me je prestrašilo vse skupaj :( Človeku kar zapaše žlička nutelle:)

Barbara210

Temo je spremenil(a) Barbara210 dne 03. nov 2008 19:00:30

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. nov 2008 19:09

Če zelo paziš na hrano, tudi ob kakšni dieti, se  ti poviša holesterol v krvi, ker pač telo iz zalog začne črpati maščobe.

K holesterolu veliko prispeva stres. Tudi obsedensot z nutello je lahko delček. Raje je pojej tu in tam kakšno žličko, kot pa da razmišljaš o njej in se ji odpoveduješ.

če trigliceridi niso tako zelo povišani, kar pri tebi niso, ni panike, s holesterolom v teh mejah se da normalno preživeti.

 

Daj še večji poudarek gibanju, pa ne potenju v fitnesu ampak zmernemu teku, pilatesu, plavanju, hitri hoji, po možnosti navkreber. Ni treba pretiravati, tri krat na teden po pol ure do uro bo dovolj.

 

Za začetek odmisli maslo, smetano, rumenjake, sadje z veliko sladkorja (jej jagodičevje, pomaranče, jabolka, hruške,kivi), zmanjšaj  oreške (ker so kalorijska bomba, poglej malo kalorične vrdnosti), suho sadje (enako kot oreški).

 

Debelost in holesterol ne hodita z roko v roki, holesterol je tudi posledica malce lenobnega organizma, pa tudi slabe presnove.

 

Vseeno - brez panike. Še malo več discipline pri prehrani, pa bo.

 

Mamamia

mamamia

Barbara210  

član od: 18.3.2008

sporočila: 39

3. nov 2008 19:25

Mamamia, najlepša hvala za tole! Stres in slaba presnova sta pa pri meni itak zvezda stalnica. Nekje sem prebrala, da je priporočljivo na tešče piti žličko kisa z 2deci vode. Je to tudi ok? Barbara210

regina  

član od: 17.9.2007

sporočila: 724

3. nov 2008 19:28

Barbara210, se pridružujem mamamii. Sama se ubadam s povišanim holesterolom že deset let. Samo z dieto ga ne morem znižati, zdravniki me pa vsake toliko časa filajo z zdravili, ki pa mi povzročajo stranske učinke. Živim normalno dalje in sploh ne razmišljam več kaj dosti o povišanem holesterolu. Trenutno uživam kapsule Omega 3, kajti pred leti mi je to malo pomagalo. Imam ga pa običajno med 7 do 7,9. regina

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

3. nov 2008 19:50

Ti samo ubogaj Mamomio, kar je napisala drži. In črtaj majonezo alias tatarsko omako in nutelo. Popolnoma. Jej jabolka, polnozrnat kruh, nič putra,samo belo meso - kurjo kožico zavrži. Pa gibaj in še enkrat gibaj da skuriš ćimveč maščob ki jih če še tako paziš nekaj le dobiš vsak dan v telo. Drži se in se znebi tega zahrbtnega povzročitelja številnih tegob . LP hedonist

Barbara210  

član od: 18.3.2008

sporočila: 39

3. nov 2008 20:04

še eno vprašanje - je povišana sedimentacija tudi na kakršen koli način povezana? Imam jo namreč 19. (normalno do 15) Barbara210

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

3. nov 2008 21:47

Tudi jaz imam povišan holesterol. Pa ne jemo svinjine, zelo malo suhomesnatih izdelkov, izbiramo in gledamo, da izdelki vsebujejo zelo malo maščob (mleko, siri, jugurt), od mesa večina belo meso piščanca brez kože, puran ali žrebiček. Edino kar sem se včasih pregrešila je bilo maslo na črnem kruhu za zajtrk. Jem ogromno zelenjave in sadja, vsak dan pol ure hitre hoje in teka in vsak dan s kolesom v službo - 30 min v eno smer hitre vožnje. Ko sem dobila od zdravnice dieto, sem videla, da večino hrane, ki je prepovedana, sploh ne jem. Pa je zdravnica ugotovila, da je to očitno od stresa. Sedaj se spet spravljam na pregled, pa si ne upam, ker imam še bolj stresno službo kot spomladi, ko se mi ugotovili povišan holestrerol, zato čakam na bolj mirne dneve. Mi je pa kolegica rekla, da je pri možu pomagalo, da je vsako jutro na tešče spil 2 dcl 100 % ananasovega soka in, da so poskusili vse sokove in ugotovili, da je bil najboljši Fructalov sok. Jaz sem ga tudi nekaj časa pila, ali pojedla košček svežega ananasa na tešče, tudi pri prebavi zelo pomaga. Poskusi. zvezdica55

Milži  

član od: 8.6.2007

sporočila: 1427

3. nov 2008 22:02

Tudi jaz sem imela7,5 holesterola, pa mi je zdravnik svetoval dieto in da naj hrano kuham na pari.Dal pa mi je tudi seznam jedi ki jih lahko jem,tako da sem holesterol spravila na 6 zraven pa še shujšala za 9 kg .Res pa je da tudi veliko hodim,odpovedala sem si skoraj vsem slatkarijam(to je bilo najtežje)Tako da Barbara 210kar pogumno. Milži

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

3. nov 2008 22:32

Saj ni ves holesterol samo iz hrane. Obstajajo tudi različne presnovne motnje, ki jih deloma povzroča naš način življenja in prehane, dostikrat pa so tudi genetsko pogojene.

Splača se pač naredit glede zdrave prehrane in gibanja toliko, kot le lahko. To zmanjša možnost bolezni tako in tako, neodvisno od vrednosti holesterola. In če bo holesterol še vedno previsok, pač pridejo v poštev zdravila...

Tu je nekaj pametnih nasvetov:

http://www.ezdravje.com/si/srce/atero/

 

Nasja

Tatjana  

član od: 10.4.2002

sporočila: 301

4. nov 2008 0:12

Dohtarca je rekla, da so verjetno (v moževem primeru) glavni povzročitelj holesterola mlečne maščobe: siri, smetana, mleko (trajno)...in če dobro premislim, bo kar držalo. Drugač so pa velik problem tudi skrite maščobe v hrenovkah in raznih paštetah (razen ribjih). Pa sladice...večina je tudi precej mastnih, ne samo sladkih. Kar se pa tiče oreškov, jih pa ne bi kar tako črtala s seznama, so preveč koristni. Precej prej bi črtala vse z zgornjega seznama, ki sem ga omenila. Veliko omega 3 maščob vsebuje laneno seme, kar pride precej ceneje kot kapsule, edino zmleti ga je potrebno pred zaužitjem. Tatjana

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. nov 2008 4:53

No, sedimentacija po mpojem laičnem mnenju nima nobene zveze s povišanim holesterolom. Že manjši prehlad pa je dovolj za tako malo povišano.

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti