Solnograški žličniki

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

tema odprta - 3. nov 2008 17:08 | ogledi: 9.852 | odgovori: 46

Upam, da ne ponavljam teme ,ampak zadeva me žuli in moram cenjeni zbor kulinaričnih mojstrov vprašati naslednje.

Včeraj sva z ženo po nekoliko daljšem času spet bila v gostilni Smogavec na Gorenju pod Roglo. Tukaj imajo poleg ostalih dobrot najboljše solnograške žličnike v Sloveniji . To si upam trditi iz lastnih izkušenj ker je ta sladica sila redka na jedilnih listih če pa je, pa ni senca te, ki jo kuhajo pri Smogavc. V principu vem, kako se ta jed pripravlja vendar pa ne znam razvozlati, kako je tukaj delajo. Predvsem je rahla ko pena, na zunaj lepo zapečena v notranjosti pa kremasto mehka. Okus božanski, skratka, kraljeva jed. Vprašal sem natakarja, kako to umtnino pripravijo pa mi je v šali odvrnil, da je vse odvisno od zraka.In še da je na Rogli ta čudovit. Pomislite, od zraka ! Ampak ko sem razmišljal je mogoče kaj resnice tudi v tem, morda je pomebno kako dolgo zmes stepaš in uvedeš čimveč zraka vanjo. restavracija je bila nabito polna tako da kuharju nisem mogel težit, zato sprašujem vas, kako delate solnograške žličnike . Hvaležen bom za vsako izkušnjo.

LP

hedonist

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. nov 2008 17:13

http://www.hotelamadeus.at/de-restaurant-rezept_salzburg

 

Tule je recept. Delam po njem in so prva liga. Je pa res nekaj in v zezi z zrakom: ko jih vzameš iz pečice, jih na mizo ne nosi prehitro, da se ne dela veter. In tudi če posodo prehitro oziroma pretrdo daš na mizo, se sesedejo.

 

In rahlo ter previdno vmešavaj sestavine, nič hitrega in grobega mešanja.

 

Predvsem pa je pomemembno, da rumenjake s sladkorjem stepaš tako dolgo, da masa postane svetla in rahla in penasta, potem pa postopoma vmešavaš stepen beljak in moko (ali škrob).

 

Mamamia

mamamia

Sporočilo je spremenil(a) mamamia dne 03. nov 2008 17:17:15

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

3. nov 2008 17:24

Mamamia, pa ti si carica ! Ne le balkanska kuhinja, tudi "alter wiener kuhe" ti ni tuja. Sej od tam oz.iz Solnograda ta omamna jed izvira ,po imenu sodeč. Jo je verjetno kaka fina gospa npr. cesarica Marija Terezija jedla za zajtrk ,je res kraljeva. Hvala ti , bom probal tole reč skuhat če mi bo ratalo pa seveda sporočim. LP hedonist

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. nov 2008 17:48

In obvezno tri kupčke naredi, simbolizirajo gore ....

 

Glede Balkana in Marije Terezije pa tako veš, da sta bila povezana. Je pa res, da nam je Salzburg iz nekih družinsko - prijateljskih nagibov zelo blizu, tako kot Dunaj.

 

Imam pa v načrtu še eno kulinarično popotovanje po Avstriji, grem spoznavat, kako je nestala slovita linška torta, pa še malo druge "oberoesterreich" kulinarike bo zraven. Pa zbirka receptov, jasno.

Pa obvezno sporoči za nockerle, kako je uspelo. Mi smo doma dosegali vse skrajnosti - od vzorčnih, vseh puhasto - kremastih in lahkih kot vetrc, do trdega podplata (je bila posoda prevroča pa sem jo fliknila na štedilnik, je vse skupaj kar padlo, spet drugič je šlo narobe kaj vem kaj...)

 

Uživaj, Mamamia

mamamia

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

4. nov 2008 9:45

Mamamia, še en podatek,lepo prosim: ker nisem najbolj doma v nemščini bi bl vesel, če bi mi recept prevedla. Ker gre za izjemno občutljivo sladičko je verjetno pomembna vsaka malenkost. Saj načelno mi je jasno, pa vseeno. Maso damo verjetno peč v že ogreto pečico, predvidevam. Se ti še enkrat lepo zahvajujem in sporočim, kakšen bo rezultat tega mojega podviga. LP hedonist

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

4. nov 2008 9:58

Uporabi googlov prevajalnik in videl boš čudež !! To je malo za šalo, čeprav je vredno (beri: za dobro voljo) pogledati slovenski prevod z izrazi: 6 EL moke pod stresom …. Presejani rahlo pod stresom. Mislim, da sladica tudi približno ne bo ratala, če bo moka pod stresom !!??

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

4. nov 2008 10:19

Rkapica, ne me strašit zdej še ti s stresom. Ok, verjetno ni problem če je moka pod stresom, je pa če bom jaz pod prevelikim. No pa saj vam bom napisal. Bom pa jutri pekel zato držite pesti . Hvala . LP hedonist

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

4. nov 2008 10:32

Meni so bajno dobri tisti iz Štormana v Celju.

Loni Makaroni

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

5. nov 2008 19:37

Pravkar sem zaključil peko in moram vam sporočiti, da mi niso ratali. delal sem po receptu vendar je masa prišla preredka in se mi je v posodi namesto v kupčke razlezla v neko neugledno palačinko. Prosim, pomagajte in mi povejte kje sem falil. LP hedonist

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

5. nov 2008 20:18

Hedonist, naredi jih kar zdajle po temle receptu, ki mogoče ni popolnoma orto (ali pa tudi je), uspe pa vedno.

Najprej nastavi pečico na najvišjo temperaturo. Nanjo ali v njeno neposredno bližino postavi krožnike in pribor za serviranje.

V pekač, najbolj se obnese keramika, daj dve žlici masla in ga postavi v pečico.

Pripravi si 4 beljake, 3 rumenjake, 6 dag sladkorja,  pol stroka vanilije (če ga imaš ravno pri roki, če ne, nič hudega) in dve žlici moke.

Rumenjake s polovico sladkorja in semeni iz vanilijevega stroka mešaj toliko časa, da bodo limonovo rumeni.

Stepi čvrst sneg iz beljakov in druge polovice sladkorja.

Vzemi pet zvrhanih jedilnih žlic snega in jih zmešaj z rumenjakovo maso.

To dodaj snegu in previdno premešaj (bolj dviguj sneg, kot mešaj).

Posuj z moko in še enkrat premešaj.

Pekač z vročim maslom vzami iz pečice, malo ga obračaj, da bo ves namaščen in zvrni vanj jajčno peno.

Z lopatko malo pogladi oziroma oblikuj in postavi na najnižjo poličko v pečici.

Peči pet do dvanajst minut (odvisno od pečice, ko narastejo in se pozlatijo, so gotovi),

Postreži jih takoj, z vročo žlico na vroče krožnike.

Ne moreš falit.

 

 

 

nola

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

5. nov 2008 20:26

Če imaš vanilijev stok v kozarcu sladkorja, lahko kar ves sladkor uporabiš ta, vanilijev,.....

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti