Stebelna zelena

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

tema odprta - 1. nov 2008 22:24 | ogledi: 42.429 | odgovori: 20

Zanimiva rastlina. Letos nam je končno za silo obrodila. Zdi se mi lepa, prijetno diši (malo bolj milo kot gomoljna sorodnica?) in zbuja apetit. Skratka, skoraj preveč "dragocena", da bi jo enostavno pojedli svežo in pomakali v kakšno omako.

Kaj bi se še drugega splačalo narediti iz nje? Mislim kako jed, kjer je stebelna zelena glavna sestavina, ne samo kot ena izmed manjših dodatkov. Iščem in iščem, a če iščem po bazi za zeleno, dobim vse recepte z zeleno solato, zelenimi bučkami itd.

Lepo prosim za kakšno idejo.

Hvala,

 

Nasja

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

1. nov 2008 23:31

Stebelna zelena je zelo dobra dušena v maslu.

Večji kos masla raztopi na žlički olivnega olja, in v tem prav počasi duši na koščke narezano stebelno zeleno. Čez četrt ure posoli in dodaj zajemalko kokošje ali goveje čiste juhe.Močno zvišaj temperaturo, da se juha povre.

Odlično z mesom, še boljše s popečeno polento. 

nola

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

1. nov 2008 23:42

Gotovo se lahko naredi marsikaj, a najboljša je sveža. Lahko jo grizljaš kar samo, brez nobenih dodatkov ali pa ji dodaš še kakšno drugo zelenjavo recimo korenček, gomolj sladkega janeža, nadzemno kolerabo, paradižnik, jabolko in še kaj bi se našlo. Vso zelenjavo lepo naribaš na drobno ali na debelo, kot ti paše, vse skupaj premešaš, rahlo posoliš in zabeliš z limoninim sokom in žličko oljčnega olja.Tako, brez kuhanja, kar največ potegneš iz zelenjave in sadja. Iz listov, ki niso tako hrustljavi, lahko narediš zelenjavno juho ali mineštro. Dodaš še korenček, krompir, česen, paradižnik. To jaz kuham 20 minut, zmečkam in dodam mogoče še pest riža ali drobnih testenin in kuham še toliko časa, da se skuha še to.Lahko pa dodam tudi žlico leče. Vse skupaj je skuhano v pol ure.Če ti paše na koncu dodaš še oljčno olje, jaz ga ne dodam, saj že sama zelenjava vsebuje olje. To se lepo vidi ko mineštra ne vre več, saj na površini lepo plavajo "cinki" olj, ki jih je izločila zelenjava. In ja, vse dam kuhati kar v mrzlo vodo in nikoli ne delam ne podmeta in ne prežganja, saj potem ni več zelenjavna mineštra, je že kremna juha. daga

barbyslo  

član od: 3.1.2008

sporočila: 165

2. nov 2008 8:29

Mi jo velikokrat narezano dodajajmo sendvičem. Največ vitaminov ima surova. barbyslo

ledenka  

član od: 1.3.2008

sporočila: 201

2. nov 2008 14:34

jaz sem gledala na italijanskem programu eno oddajo in so naredili raviole z nadevom od zelene. zeleno so skuhali v mleku, zmiksali(lahko pustiš tudi v kosih), zamesli testo za raviole, napolnili z nadevom in skuhali. ledenka

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

2. nov 2008 19:59

Hvala za vse nasvete, sporočim, kaj bo nastalo...

Nasja

Schnugg  

član od: 18.3.2010

sporočila: 53

5. apr 2010 14:36

Pozdravljeni, rada bi malo obnovila temo o stebelni zeleni. Kako je uporabljate, za kaj, skratka vse... jo bo treba porabit.... Za solato jo danes ne bi delala, ampak kako drugace, v kuhanem stanju... Hvala in lep pozdrav! Schnugg

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

5. apr 2010 15:07

Takrat sem izbrala tole in je bilo prav okusno:

 

http://nasazena.com/januar2007.html :

PEHTRANOV PIŠČANEC NA STEBELNI ZELENI

SESTAVINE ZA 4 OSEBE:1 stebelna zelena (približno 500 g), 1 čebula, 4 piščančji fileji (približno 500 g), sol, sveže zmlet poper, 2 žlici olja, 400 ml čiste kurje juhe, ½ žlice pehtranovih listov in 30 g kaper.

Zeleni odrežemo nastavek za koreninice. Stebla operemo in jim odstranimo niti. Zelenje prihranimo. Stebla počez narežemo na tanke rezinice. Čebulo olupimo in sesekljamo. Piščančje fileje oplaknemo pod mrzlo vodo, do suhega popivnamo in po vseh straneh krepko natremo s soljo in poprom. V ponvi segrejemo olje, položimo nanj fileje in jih po vseh straneh krepko opečemo. Opečene vzamemo iz ponve, vanjo pa stresemo zeleno in čebulo. Oboje opražimo, začinimo s soljo in poprom ter vročino znižamo. Prilijemo kurjo juho in zelenjavo odkrito kuhamo 7 minut. Fileje damo nazaj v ponev, pokrijemo in jed dušimo 10 minut. Vmes fileje enkrat obrnemo. Prihranjeno zelenje in pehtran drobno narežemo in skupaj s kaprami dodamo jedi. Vse skupaj naj se še nekaj minut duši na šibki vročini.

Za prilogo k jedi, ki je gotova že v dobrih 20 minutah, ponudimo mešanico dolgozrnatega in divjega riža ali krompirjev pire. Če nam stebelna zelena ne ugaja, jo lahko nadomestimo z enako količimo svežega, olupljenega paradižnika, količino juhe pa zmanjšamo na 125 ml.

Nasja

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

5. apr 2010 18:36

Jaz bi pa prosila vse, ki znate malo bolje hrvaško, ali pomeni stebelna zelena po njihovo celer.Vsak dan namreč gledam Anino kuhinjo.Do zdaj sem mislila, da kar obvladam hrvaški jezik, v tej oddaji pa velikokrat ugibam, kaj je kakšno živilo.No, med njimi je tudi ta nesrečni celer. Hvala za odgovor! naor

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

5. apr 2010 18:44

No, ko sem odposlala tole vprašanje, pa sem se spomnila, da si lahko pomagam še kako drugače in sem preko translatorja seveda prišla do kurje vodke. Včasih moraš narediti kakšen ovinek, da prideš na pravo pot. Skratka, čimveč uporabljajmo stebelno zeleno, ki je nadvse zdrava.Za zdrave, bi hudomušno pripomnil moj najdražji.Pa tudi ežoju je blizu te vrste humor, a ne? naor

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti