Noč čarovnic - kaj je halloween, kaj pravzaprav praznujemo

tema je zaklenjena

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

tema odprta - 27. okt 2008 12:32 | ogledi: 15.898 | odgovori: 67

 

Danes sem dobila od prijateljice po e-pošti zame grozljivo razlago - pomena praznovanja Halloween.

Mislim, da je dobro vedeti, če smo že "prevzeli" nek običaj, kje ima ta svoje korenine in kaj sploh pomeni.

Ne želim vam pokvariti veselja, vendar jaz sigurno ne bom več rezala buč in v njih prižigala svečk, sedaj, ko poznam ozadje tega "praznovanja"

 

ČLANEK (copy-paste):

 

All Hallow"s Eve (večer vseh svetih)

Hallowe"en (sveti večer)

 

*KAJ PRAVZAPRAV PRAZNUJEMO?*

*Dobro je vedeti!*

*Članek, ki je bil leta 2006 objavljen v 12. številki Prenove v rubriki "Iskreno z uhovnikom":*

 

Naslov: Halloween, noč, ko so sežigali otroke

 Vprašanje:

Zakaj imate duhovniki toliko proti noči čarovnic? Ali ni lepo, ko starši skupaj s svojimi otroki izrezujejo in krojijo buče ter tako preživijo nekaj časa skupaj? Ali pa vas ta   skupaj preživeli čas moti? Ali nas hočete oropati vsakega veselja? (Simona M.)

 

Odgovor:

Draga gospa, ne gre za nobeno omejevanje družinskega veselja. Gre za  to, kaj je pametno. »Skupaj preživeti čas« ni v vsakem primeru  dober. In ta, ki ga omenjate, prav gotovo ni. Vidim, da izvora praznika ne poznate, zato vam bom skušal vsaj nekoliko pojasniti današnjo zmedo.

 

Preberite, kaj mi je po medmrežju poslal zelo znani, sveti duhovnik:

»Ali veš, da je morala pri starih Keltih vsako leto na dan /halloween/ ena družina v vasi darovati svojega otroka v ognju, da bi s tem umirili hude duhove? Otroka so živega zažgali, ostanke pa položili v izdolbeno repo ali bučo, na katero so izdolbli strašljive dele obraza!«

 

Sprašujem vas, ali se vam zdi primerno ohranjati spomin na ta grozljiv običaj, se ob takih spominih zabavati ob svojih živih zdravih otrocih?!

 

V 5Mz 18,10 Bog prepoveduje sežigati (moriti) otroke: /»//Naj se ne  najde pri tebi nihče, ki bi sina ali hčer žrtvoval v ognju!«/

Mislim da je - ne le za kristjane, ampak za vsakega človeka, ne glede na veroizpoved ali neizpovedovanje vere - neprimerno obujati

spomin na ta poganska grozodejstva. Čarovniki/ce so zahtevali žrtvovanje, sežiganje živih otrok; od tod - noč čarovnikov/nic.

Čudno, da v vrtcih in šolah otrokom ne povedo resnice.

Na Irskem je morala vsaka vas žrtvovati v ognju enega otroka. Vsaka družina je zato v tej noči doživljala velik strah. Nihče ni vedel,

koga bodo čarovniki izbrali. To se je dogajalo vsako leto, dokler ni prišlo krščanstvo. Spreobrnjenje k Jezusu je rešilo otroke.

Zaradi teh dejstev velja središčna pozornost v tej noči čarovnikom/cam, ker so zahtevali žrtvovanje otroka, okultnemu in strahu.

Sveto pismo pozna človekov strah in njegov izvor. Zato hoče človeka osvoboditi.

Rim 8, 15: /Saj niste prejeli duha suženjstva, da bi spet zapadli v strah, ampak ste prejeli duha posinovljenja, v katerem kličemo: »Aba, Oče!«/

2 Tim1,7:/ »Bog nam ni dal duha boječnosti, temveč duha moči, ljubezni in razumnosti.«/ Strah torej ne prihaja od Boga, ampak od njegovega nasprotnika.

V času noči čarovnic se otroci oblačijo v hudiče, čarovnice, zlobne figure iz grozljivk, satanistične heavy metal glasbenike.

Če sodelujemo pri praznovanju noči čarovnic - hočemo ali nočemo - pomeni, da praznik odobravamo z vsem, kar sodi k njemu. Pove, da ne verjamemo popolnoma, da Bog želi strah nadomestiti z ljubeznijo, mirom. Zanemarja se Božja beseda, ki pravi, naj nimamo nič opraviti z nobeno obliko okultizma.

V 2 Krn 33, 6 očita Bog človeku: /»//Svoje sinove je žrtvoval v ognju v Ge Ben Hinómu. Vedeževal je,vražaril in čaral, vpeljal zarotovalce duhov in razlagalce znamenj; storil je veliko takega, kar je hudo v GOSPODOVIH očeh, da bi ga jezil.«/

V 1 Tim 4,1 pa sv. Pavel kot prerok vidi v prihodnost: »Duh izrecno pravi, da bodo v poznejših časih nekateri odpadli od vere in se  vdajali zavajajočim duhovom in naukom demonov.« Davno prej sporoča psalm 106,37: »/Darovali so svoje sinove in svoje hčere demonom./*«**

   

http://www.biblija.net/biblija.cgi?set=2&lang=sl 106&hl=Ps 106,37">http://www.biblija.net/biblija.cgi?set=2&lang=sl

 

Namesto tega, kar nam hoče prinašati noč čarovnic, bi morali storiti vse, kar zmoremo, da bi sporočali to, kar res verujemo: da kristjani

ne živimo v strahu, ampak v Božji ljubezni, da se razlikujemo od sveta, ker nočemo nasedati zlu, in da se na dan vseh svetih

pripravimo povsem drugače, duhovno, ne pa s poganskim praznikom čarovnic, ki hoče nadomestiti praznik zveličanih - vseh svetih.

   

Praznik čarovnic je praznik pogubljajočih.

 

Vprašajmo se s svetim Pavlom: 2 Kor 6: »/Kaj imata namreč skupnega pravičnost in nepostavnost? Kakšno občestvo ima luč s temo? Kakšno je soglasje med Kristusom in Beliárjem? V čem se Božje svetišče strinja z maliki? Mi smo namreč svetišče živega Boga, kakor je rekel

Bog: Prebival bom med njimi in med njimi bom hodil;/ jaz bom njihov  Bog in oni bodo moje ljudstvo.«

 

Krivdo za duhovni razvrat, debato o tem lahko beremo tudi na forumu RKC, nosimo predvsem uradni oznanjevalci Cerkve, če ne poznamo duhovnih tokov danes. Eni nas vodijo k delom teme, drugi k izvirom Luči. In to je treba znati razločevati. Če danes človek ne razločuje, kaj je Kristusovo in kaj Beliárjevo, dela ljudem samo škodo, ker ne more razločevati med ravnim in krivim, lahko svetuje

in sam počne napačno. Če otroci ali starejši praznujejo s silami teme noč čarovnic, ali kličejo duhove ... bodo gotovo kmalu izgubili  »duhovni imunski sistem« in tako prišli pod vpliv temnih sil ter  zapustili vero.

 

Psalmist se sprašuje: »/Ko se rušijo temelji reda, kaj more storiti  pravični/« (Ps11,3)* *?! Poglabljati se mora v Evangelij, moliti in ne kloniti, iti le za Jezusom, ki je Pot, Resnica in Življenje.

 

Draga gospa, mislim, da se bo odslej vaša družina zbirala ob bolj pametni zabavi.

 

Odgovarja Igor Lovišček

Konec članka

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

27. okt 2008 12:56

Zakaj se pa imenuje noč čarovnic in ne noč otrok?Meni je pa dedek vedno tvezil,da so na ta dan sežigali čarovnice... Če sem prav razumela je ta članek pravzaprav sestavljen tako,da predstavlja cerkev v najlepši luči "To se je dogajalo vsako leto, dokler ni prišlo krščanstvo. Spreobrnjenje k Jezusu je rešilo otroke." Itak...zopet cerkev najlepša,najmočnejša in ...sux!Koliko ljudi je umrlo,ker ni verovalo v boga?Križarske vojne pa to?Vojne danes? Fuj fuj in še enkrat fuj! Pa da ne bo kdo napak razumel...po veroizpovedu sem kristjan ampak nočm slediti načlom cerkve.Nihče mi ne bo dotajčil,da moram hoditi v cerkev da se povežem z Bogom.To lahko naredi čisto vsak,sam,doma. Mah...grem rezat bučo...in čakat da me odnese temni duh Roncolino

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

27. okt 2008 13:09

Roncolino,

Se strinjam s tabo. Tudi jaz sem kristjanka "boj na papirju" kot zares. V cerkev zaidem zelo redko, ponavadi za Veliko noč - spet zaradi običaja.

Članek sem v celoti "prilepila", ker je bil tako pač objavljen in da mi potem ne bo kdo rekel, da prirejam.

Pozornost mi je vzbudil zaradi same razlage "korenin" praznovanja Noči čarovnic. Mislim, da ni nič narobe, če to vemo, pa čeprav je bil dan odgovor s strani cerkve.

 

lp/dj

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

27. okt 2008 13:14

Ampak take bedarije pa še ne ! Če bi res držal kar piše oz . odgovarja Igor Lovišček potem se ta praznik ne bi tako masovno praznoval v Ameriki. Amerika velja za zelo zelo verno državo no in Noč čarovnioc je k nam prišla ravno od tam. Skratka strašno zavajanje je to pisanje ! Še več, očitno avtor ne pozna ali pa noče poznati osnov ,ki izvirajo že iz časov Keltov, pa kasneje Valpurgine noči in pa... no saj vemo kako je to ratalo ! LP hedonist

medvedka lara  

član od: 23.11.2007

sporočila: 31

27. okt 2008 13:21

Baje so na noč čarovnic par otrok vzeli,jim odrezali glave in potem te glave nataknili na kole,kole pa postavili v vrsto po mestu. LP medvedka lara

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

27. okt 2008 13:33

Pa kaj je tole s tem forumom, da se ves čas ene klerobedastoče rolajo? Too much.... Pa tudi, vsakega zmazka od teksta, ki ga nekdo prebere, še ni treba pripopati in okoli pošiljati..... Noč čarovnic je zgolj in samo anglosaksonska izvedba starega keltskega obreda. Je šlo takole: Ko so se jeseni zadnji pridelki spravili v shrabmo in ko se je svetli del dneva krajšal, takrat so ljudje ugotovili naslednje: - da se narava spravlja k počitku i - in da se svetel dan umika noč. In so se odločili takole: - da se bodo tako, kot narava, tudi sami malo spravili k počitku in premisleku - da pa bodo na svoj način varovali svetli del dneva, da ga ne bodo vzele "mračne sile teme". In so varovali dan tako, da so prižigali luči, kurili ogenj (ker so s tem odganjali temo), luč spravljali v raznorazne svetilke, delali umetna sonca tako, da so veje zložili v kroge in potem to zakurili, da so dobili ognjene obroče. To slednje so delali zlasti takrat, ko je bil svetel del dneva najkrajši in to so počeli do takrat, ko se je svetel del dneva spet začel daljšati. Skratka obdobje od tega, čemur danes pravimo Noč čarovnic....don tam enkrat okrog 5-10 janarja so ljudstva na severni polobli na našem kontinentu "varovala dan" pred "temnimi silami noči". Zapomnimo si s "čarovnicami" se v bistvu označuje nedefinirane "temne sile noči". Nihče ni nič rezal.... To je etnološka baza za to praznovanje. Isti vzorci se prikazujejo v vseh poganskih praksah in potem jih je krščanstvo tako ali drugače inkorporiralo. Kaj, za božjo voljo, pa mislite, od kod ideje o adventnih venčih in štirih svečah - to je samo izvedba starega ognjenega kroga, ki so ga poznali že Kelti. Oni so v času, ki ga danes poznamo, kot december, kurili ognjene kroge - in glej ga zlomka, bilo je učinkovito, svetli del dneva se je vsako leto spet začel podaljševati!!!! Pa tudi ostala božična ikonografija ima zasnove v poganskih praznikih in skladno s tem tudi s keltskimi običaji.... In namesto tega, da bi ljudi educirali o tem, kako imajo različna verstva zelo podobne ali resnice ali pa običaje (jasno, zgledovali so se eden po drugem).....se danes v TEM STOLETJU PIŠE, DA SO ČAROVNICE KURILE OTROKE.....? Če bi bila zelo žleht, bi rekla, da bi eni še vedno blazno radi kurili grmade....da jim je nekako žal, da se niso rodili nekaj stoletij prej. Ker tisti tekst, v začetku tega topica - tisti tekst NE zasluži čisto nobene prijaznosti. V njem je kopica neumnosti in pisati neumnosti je neodgovorno. Manipulirati z ljudmi, ki morda niso imeli te sreče, da bi jim nekaj bazičnih zgodovinskih in etnoloških stvari povedali v šoli (ali pa so jim, pa so pozabili), z zastraševalnimi zgodbami o čarovnicah - je v tem stoletju nespoštljivo. Nespoštljivo do bralcev, ki jih zadevni portal nagovarja (a mislijo, da so butlji, ali kaj) in nespoštljivo do vseh tistih, ki bi utegnili dvomiti o tem, kar je tam napsiano. Ker se že sugerira rešitev: Tisti, ki ne verjamete naši izkrivljeni verziji in eklektičnemu citiranju biblije, tisti ste ravno taki čarovinice/satanisti, da ne rečem še kaj hujšega, kot tisti, ki otroke kurijo (ali pa jih mečejo v smetnjake, ali kako je že šel tisti rodetizem?). Skratka, tekst ima eno močno hujskaško podnoto. No, eno je gotovo - pisec tiste prilepljene neumnosti morebiti ima čisto vse zakramente, ampak krščanske ljubezni pa nekako še ni srečal v življenju. Vendelina jr. Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 27. okt 2008 13:34:55

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

27. okt 2008 14:23

Ampak če smo iskreni...par stoletij nazaj,pa sploh gremo lahko samo 60 let nazaj...jaz sploh ne dvomim da so otrokom rezali glave.Saj so počeli še več...pa križali vse po spisku,v vojne pošiljali otroke (to je bilo eno najbolj bolanih dejstev kar sme jih do sedaj slišal---namreč,da so v križarskih vojnah v vojno poslali do 5 let stare otroke,ker so gospodje na vrhu menili,da se jih bo bog usmilil in jim namenil zmago)...sicer pa še danes parajo otroke,da švercajo mamila. Ljudje v takem sranju živimo!!!! Sicer pa a veste kako pravijo? Je strela trešla v transformator Strela je trešla v mater strela je trešla v mater pa še francko... So kurili ogenj so kurli čarovnice so čarovnice kurile otroke... Drugače se pa strinjam z vendelino Roncolino

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

27. okt 2008 14:50

Nas so na faksu učili, da so pogani na večer vseh svetih (Hallow "een - Holy Evening) prižigali luči, kresove in bakle, da bi dušam, ki so zašle na zemlji, pomagali najti pot v nebo. V buče so izrezovali grozljive obraze zato, da bi se jih duhovi prestrašili in se izognili njihovim domovom. Iz enakega razloga naj bi se ljudje oblačili v strašljive kostume - grde žene, pošasti in podobno - da bi odgnali duhove stran od doma. Nikoli nam niso omenjali običaja o sežiganju otrok. Če bi bil ta običaj resnično temelj sedanjega praznovanja Halloween, se mi zdi, da bi ga vsaj omenili, saj smo imeli resno predavateljico, ki je dala veliko na etimologijo in verodostojnost svojih izjav. Se strinjam tudi s hedonistom, da Amerika ne bi tako veselo praznovala takega običaja... no, dvomim. tulka

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

27. okt 2008 15:36

Ojoj, kaj je spet to. Jaz Halloween vsako leto praznujem, ker mi je všeč. Mi je všeč jesen, plodovi, narava, vse kar je povezano s tem. Dobro vem, kje ima korenine praznik. Torej, moj balkon ima izrezane 3 buče, imam celo okno prepredeno z zeleno pajkovo mrežo in pajki gor (mega, najdla prejšnji teden v Benetkah!), pa papirnato grilando z duhovi. In moj balkon je scary, : ) Naši škrati, ki se sicer potikajo po stanovanju so zelooo prestrašeni... (beri, zgodbica od Zale, ker nam škrati marsikdaj kaj zagodejo, pa vile so tudi prave pobalinke). : ) Za sam praznik bom kaj pekla, jasno. V obliki duhcev ali česa podobnega. Itak sem spet doma na negi, otrok je bolan... lidka [sonce]

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

27. okt 2008 16:49

Ja kaj je že bilo z Valpurgo ? LP hedonist

barbyslo  

član od: 3.1.2008

sporočila: 165

28. okt 2008 9:09

Kakšna bedarija ! Oboliš, ko vidiš v kako nekateri obračajo dejstva sebi v prid. Taki in podobni spisi so znak manipuliranja in trobljenja v svoj rog na najbolj nizki ravni......Na, da imam Amerikance za zaplankane, Slovenci smo očitno še stokrat hujši ....besede mi je vzelo in ne vem kaj bi človek dejal. Prekleti lažnivci....In taki ljudje delajo z ljudmi, laganje in sprenevedanje jim je služba... Mi je padlo na pamet da na koncu manjka samo še stavek, da tisti ki se drznijo praznovati ta praznik niso vredni tega življenja in niso za na ta svet...Pa bi verjetno bil spis popoln... Iskreno se strinjam Z Vandelino mlajšo. barbyslo

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti