1. november-je res spomin, ali morda...?

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

27. okt 2008 12:16

spagon je napisal/a:
Meni je pa 1. november čisto OK praznik. Predvsem je zelo vesel. Dobimo se vsi, cela familija, ki je res velika in razseljena po celi Sloveniji. Že od nekdaj je bil ta praznik bolj povod za družinsko srečanje, kot obiskovanje grobov. Potem ko se ob skupnem kosilu naklepetamo, narežimo in si povemo vse novice, gremo na grob, prižgemo svečko, potem pa nazaj domov. Tam pa potem klepet in nemalokrat pravi žur do poznih ur. Predvsem je lepo, ker smo kljub temu, da smo razseljeni po celi državi ostali povezani med sabo in mislim da sta dedek in babica prav vesela, ko nas gledata dol in vidita da se imamo skupaj vedno fajn. saša
Pri nas je podobno, pa nisem upala povedat. K nam pride dedek, pol pa mamo malo požrtijo pa čvek, včasih gremo k prijateljem (vedno ista družina) z dedkom, včasih oni k nam. Ne stojimo glih 3 ure na pokopališču, ker vsak svoj delež opravimo že med letom (kolikor komu čas dopušča, volja ipd.), malo pa le postojimo pa rečemo kako z ljudmi, ki jih med letom ne srečamo no in na koncu se izkaže, da je to še kar lep dan. Sem se pa spomnila na eno anekdoto. Ko je moja mami bila noseča z mano, je imela rok 1. novembra in je rekla, da je tak noge skupaj stiskala, samo ne danes, samo ne danes, no je tak fejst stiskala, da je do 4. držalo. Pa mi ne bi bilo katastrofe, če bi ga mela glih 1. novembra... Začetnica

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

27. okt 2008 12:35

  nena zakaj pa se potem ne kličeš nena-pohorje? jaz bi pa kar v morje zlezla...čimkasneje seveda. ycrna

 

ker živim ob morju ... Severnem ... ampak, Pohorje in mesto pod njim pa nosim v srcu!!!In nekega lepega dne se vrnem, pa magari v prahu ...

 

 

 

Nena-morje

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

27. okt 2008 13:29

Čisto VSAKO leto, ne glede na to ali so stari časi (in je to lajno s tragičnim izrazom na obrazu zapel Trček pri poročilih) ali pa današnji kapitalizem, se najde kdo ki začne moralizirat in predavat o skromnosti na 1. november. Pa kaj se toliko ukvarjate s tem? Organizirajte se tako kot vam paše, prižgite svečo na ta dan ali pa teden dni kasneje, prinesite rože ali pa ne, nasujte plastiko -ali pa ne....KDO pa pravi da MORATE na pokopališče ravno takrat? Ste dobili poziv z občine, ali kaj? Pri nas je 1.november praznik pokojnih in takrat prinesemo na grob šopek in prižgemo svečo. Tudi ko so pokojni živeli, smo na njihov praznik prišli čestitat in prinesli darilo (in nismo moralizirali, zakaj ravno ta dan in ne mesec kasneje). Nikoli ne gledam na tuje grobove - no, razen če me kakšen šopek pritegne, sem pač ljubiteljica rož. Na mojem grobu je tisto, kar se meni zdi OK. In ker JAZ z nikomur ne tekmujem in se primerjam, tudi NIHČE ne more tekmovati in se primerjati z mano. Pač nisem v igri. In če se na kakšnem čez leto zapuščenem grobu zbere velika drušćina sorodnikov in prijateljev in ga takrat, enkrat letno, zasuje s svečami in rožami - mi je tudi to v redu. Kdo sem jaz, da bom ugotavljala od kako daleč so in kako težko pridejo. Lisa

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

27. okt 2008 18:33

Na pokopališče hodim čez celo leto, ko imam čas. Prinesem rože in prižgem svečke, če pa ravno za 1. november ne morem, se pa tudi ne sekiram. Kaj si o tem mislijo drugi, mi tudi ni mar. Pomembno mi je, da je moj oče vedel, da ga imam rada, da ga spoštujem in da sem bila zadnje mesece njegove hude bolezni ob njem. Število sveč in rož tega ne bo spremenilo.

 

stana

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

27. okt 2008 18:53

Je sploh katera pomislila (moški se še niso oglasili, se mi zdi), da je to dan, ko se od blizu in daleč srečajo ljudje. Pa naj bodo to znanci na pokopališču, kakšno rečejo, zvečer, ko je tema, pri nas tudi kakšno zapojejo, ali pa sorodniki, ki se morda srečajo enkrat letno. In zakaj ravno 1. novembra? Ker je dan spomina na mrtve in prav nič ne škodi, če se družijo tudi živi. Ja, marsikje jae tko, kot je napisala spagon. Meni je to všeč.

Bi rekla takole: živi in pusti živeti. Mrtvi itak imajo svoj mir.

  rimljanka - zasebno mnenje

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 27. okt 2008 18:54:14

ursa40  

član od: 28.4.2005

sporočila: 610

27. okt 2008 19:58

Tudi meni se zdi čist fajn praznik.Domov pridejo bratje in v času kosila, ko na pokopališču ni ljudi ,ki bi opazili moj nov plašč, se skupaj odpravimo na grobove naših dragih. Po kosilu se poveselimo in obujamo spomine na naše otroštvo in tudi naši otroci z veseljem poslušajo kakšne smo špičili, ko smo bili otroci. Lepo in radis e imejmo. ursa40

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

27. okt 2008 20:25

Vsak ima svoje razloge za prihod ali ne-prihod na grob, prvega novembra ali katerega drugega dne. In če nekdo pride pokazat svoj novi plašč, pa naj pride. Po pravici povedano pa niti ne vidim veliko takšnih razkazovalk, še manj razkazovalcev. In mislim, da si jih (če že so) ljudje niti ne ogledujejo preveč. Menim, da bo več uspeha za takšno razkazovanje ob kakšni drugi priliki. No, izjeme obstajajo. Pa pustimo jim ta užitek. Kolikor gledam okoli pa menim, da je za večino obisk grobov 1.novembra pravzaprav stvar tradicije, ki jo iz spoštovanja in ljubezni do pokojnih ohranjamo. Vsekakor pustimo vsakomur svoje razloge. Vnaprejšnje sodbe in ocene o početju ali nepočetju drugih so lahko marsikdaj popolnoma zgrešene. lp, župca

marmeladka  

član od: 15.1.2005

sporočila: 258

27. okt 2008 22:51

Vsak dozivlja ta praznik po svoje .Mi pac zivimo zelo dalec stran v okolju kjer ,so vec ali manj evangelicani in, ko so bili otroci se majhni, smo simbolicno odsli na pokopalisce ,da bi tam prizgali svecko za vse umrle.bili smo zelo preseneceni, saj na ta praznik ni gorela niti ena svecka. Velikokrat smo v mislih z umrlimi in se jih v pogovorih velikokrat spominjamo. Bili pa smo tudi ze za 1.november doma in smo obiskali ljubljanske Zale.Moram reci, da je to zelo lep praznik .Ko smo se zvecer sprehajali in ogledovali grobove in svecke ,ki gorijo na vsakem grobu, sta dekleti komentirali:a ne mami, tukaj je toliko toplote ,da vsi umrli hocejo, da to odnesemo s seboj v nase domove.(in to je za moje otroke pomen tega praznika) Tako da vsak svoj lastni pomen temu prazniku. Lep pozdrav marmeladka

nina _  

član od: 31.10.2008

sporočila: 156

1. nov 2008 18:55

Vsak ima po svoje prav. Jaz na ta dan ne grem na pokopališče, pa tudi sicer skoraj nikoli. Ne vidim nekaga smisla. Jaz se v srcu večkrat na mesec spomnim na dedka in mi je v zadovoljstvo da sva imela lep odnos vse do konca. (Ne)stanje na grobu 1. novembra tega ne bo nikdar spremenilo. nina _

šjorca  

član od: 22.12.2003

sporočila: 233

1. nov 2008 20:57

lepo pozdravljeni vsi skupaj! Kako naj sploh začnem. v veliki meri oziroma kar v celoti (bi) se strinjam-la z Hedonist-om. tako je ljubljeni osebi moraš ljubezen, spoštovanje, nakloljenost in tako naprej kar vse pač sodi zraven pokazat in izkazat dokler je ob tebi, saj ji lahko tudi potem a seveda na drugačen način in vse tiste svečke ikebance in nevem kaj še vse so nekako odveč. ne rečem da ni lepo če je grob lepo urejen in s tem nekako vseeno še izkazuješ neko spoštovanje do pokojnega. sama se pokopališč sicer bolj malo "udeležujem" nekako se ne počutim dobro, vedno potem čutim neko tesnobo pri sebi. sicer ne vem zakaj se ne dolgo nazaj ( par let) sem hodila dosti bolj pogosto potem pa kar naenkrat nekakšen odpor. skupaj z mojo mami smo sicer grob moje none in njene mame ze uredile dosti prej, nikje na začetku meseca, in v tem tednu sva samo šli pogledat če je vse vredu in zalit rožice. zdi pa se mi da nekateri res pridejo izvajat cele modne revije. čeprav kdaj mislim da bi se pa kakšen res moral malo boljše pogledat preden gre ven še posebej na tak dan. neko gospo tako rekoč "sosedo na pokopališču" sem slišala ko se je pogovarjala z nekom (stala sem v vrsti in sem čakala na vodo) drugim in je rekla: a, za 1.pridete? veste moreste pridet da vas ljudje vidijo, ker če ne je vse zaman ves trud, in kaj bi potem še kdo reku če vas nebi nihče vidu?! mislim halo!!!! kaj pa če ne moreš iz kakršnega koli razloga! kot recimo jaz ki sem trenutno zbolela, kaj zdej sem pa slab človek in mi pokojni nič ne pomeni al kaj? jaz sem sama nekako tega mnenja pokopališče je prostor ki je namenjen vsem našim naj dražjim ki jih pač nazalost ni več med nami in ne meni ki sem še živa in polna življenja. šjora

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti