Poroka

Iskra  

član od: 15.3.2008

sporočila: 90

tema odprta - 26. okt 2008 23:16 | ogledi: 5.909 | odgovori: 28

Čez 14 dni se prijateljica poroči in jaz bom njena poročna priča. Na začetku mi je to bilo ok, saj sta hotela preprosto poroko, zdaj pa iz dneva v dan več kompliciranja - več ljudi, sedežni red, rože, fotografi, snemalci, po civilni še cerkvena poroka, ki je sprva ni bilo v načrtu itd. Sem na robu tega, da se mi zmeša... Kot da bi se sama poročila. Poleg tega me skrbi darilo, saj ne želim, da bi bila pretirano razočarana nad njim, ker ne mislim pretiravati z vrednostjo. S tem sem bodočo nevesto že seznanila, ampak vseeno ... Največji problem vsega pa je, da sploh ne vem točno kakšne so moje naloge kot priče in kakšno darilo bi bilo primerno in v kakšni vrednosti, zato prooooosiiim za pomoč!!!! Hvala vsem!

Iskra

madronsica  

član od: 26.9.2006

sporočila: 103

27. okt 2008 5:50

Čeprav je Slovenija majhna ima vsaka pokrajina ali pa vsaka vas svoje običaje za poroko; generalno gledano moraš ti, kot nevestina priča do polnoči paziti na nevesto in šopek, da ti ju ne ukradejo. Ko pridejo po nevesto na dom ti pozdraviš svate in izpelješ kakšne igrice, da je kar takoj ne dobijo, imaš kak nagovor-ali na navestinem domu, ali ob polnoči...., včasih sta obe dve priči plačali kosilo, na katero so šli samo ženin in nevesta ter obe priči med eno in drugo poroko ali po zadnji poroki, če so slučajno bili prehitri za v gostišče, kjer je potem ohcet, eni imajo dogovor, da priče plačajo fotografije, enim priče plačajo muzikante.... Glede darila in vrednosti-to pa je čisto moje osebno mnenje-ZAME JE NAJDRAGOCENEJŠA SIMBOLIKA DARILA (ko sem bila jaz priča sem poklonila poročno svečo, na posteljo v njunem stanovanju položila na poročno noč sveto pismo, odprto na tisti strani ko govori o ljubezni-ljubezen je potrpežljiva, je dobrotljiva, se ne ponaša.... in molek, sama popisala in okrasila poročna keliha v katerem sta nato v avtu spila šampanjec, na vsaki poroki pa, neglede na to ali sem priča ali svat poklonim Kamasutro-vedno so pari je bili veseli, ker verjetno kakšna stara mama al pa starša tega ne bosta kupila, bela posteljnina iz damasta-kot bala, ki jo je včasih imela nevesta, lectovo srce, kjer je bila blazinica z njunima prstanama in to srce je nosila ena mala deklica k poročnemu cerkvenemu obredu pred njima, poročni album), res je, da sem sama tudi dekorirala dvorano in omizje, kjer smo imeli ohcet-bršljan kot simbolika srečnega in večnega življenja-ljubezni, posipane rdeče vrtnice in bel riž-mnogo otrok in veliko srečnih zakonskih let, pa konfetki.... Moje poročno darilo ni bilo finančno full drago, ampak je bilo dragoceno na simbolični ravni, zato ti predlagam, da sama ugotoviš, kakšna je tvoja nevesta, če sploh ima rada to simbolično raven ali se ji gre bolj za kazat pa venmetat-potem je najboljš, da ji kupiš poročno potovanje ali pa kar evre v roko stisneš madronsica

Basti  

član od: 11.11.2007

sporočila: 558

27. okt 2008 7:53

Jaz bi ji podarila bon za kakšno razvajanje v termah ali kaj podobnega. Masaže, razne kopeli, savne...

lp Saša

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

27. okt 2008 8:55

Jaz tozadevno nisem ta prava. Namreč, bila sem dvakrat poročna priča na nevestini strani in sem se o tem že enkrat tule razpisala - ene so se moji pripovedi krohotale, ene so bolj pisano gledale.... Zdaj, če si že v tem kolesju, ti ne ostane drugega, kot da vztrajaš in si vse skupaj narediš znosno. Ti toplo svetujem (na temelju dveh izkušenj z ženinovima pričama, ki sta imela prazni denarnici), da se taktično pvežeš z ženinovo pričo in ga vprašaš, koliko misli ta priča prispevati. V smislu, kdo bo plačal tisto polaroidno fotkanje, ki še vedno obstaja pred matičnimi uradi in blazno stane. Pa kdo bo plačal tiste aperitive pred obreti (takrat je svatov kot solate, pijejo kot žolne, ko je treba pa plačati, pa gostinec VEDNO najde pričo). Plus, če je še cerkveni obred, se bo ta ista zadeva ponavljala, plus bo treba še v cerkveno puščico kaj primakniti. O teh zadevah se velja pgovoriti z ostalo pričo. Ker pričo se formalno rabi za to, da priostvoju obredu in svojo prisotnost potrdi s podpisom. Dejansko se jo pa rabi za to, da ima ves čas odprto denarnico. Pa zlato plastiko. Lahko tudi več zlatih plastik. Tiste finte o tem, kaj bi morala še priča početi - od sodelovanja v nekih kvazi etno obredih, do ne vem česa še vse....to preskoči. Ni teorije, da bi vse te spretnostne preizkuse opravila zadovoljivo. Me pa zanima še nekaj: če ima ta tvoja prijateljica tako visokoprodukcijsko svatbo (konec koncev, skrbi te svatba, poročni del ni tako zahteven), potem ima ja valda kakega wedding co-ordinatorja - pa ti naj ta koordinator pove te štose. Če pa to poteka brez koordinatorja, potem si pa v nezavidljivem položaju. Boš pač morala preživeti en dan podeželskega verzije protokolarnega glamurja. Nič bati, saj mine. Potem te bo še prijateljica kako leto davila, če ne boš ravno na vidnem mestu imela spravljenih konfetov z njene svatbe.....pa ob obletnici boš dobila kakšno memorabilijo z dogodka, s katero ne boš vedela, kaj početi, potem se bo pa tudi to uneslo. Dokler ni vojske, lakote in kuge.... se vse prenese. Vendelina jr.

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

27. okt 2008 9:05

Res je tako!

Pa nikar naj te ne bo sram se pogovarjati o teh plačilih tekočih zadev...edino, če ti denar z neba leti. Je treba te zadeve s plačevanjem kar prej razčistiti, da ne pride kasneje (kot dostikrat) zaradi denarja do špetira.

Ognjič

Iskra  

član od: 15.3.2008

sporočila: 90

27. okt 2008 9:08

Hvala za uporabne nasvete in predloge. Koordinatorja prijateljica na žalost nima, si pa zadeve sama vsak dan drugače in bolj podrobno koordinira sama . Sprva sem imela namen podariti darilni bon, vendar sem si potem premislila, saj bi od priče skoraj "morala" dobiti kaj konkretnega. Še vedno pa ne vem, kaj bi to bilo. Pripravljene imam tudi igre za dekliščino, govor na poroki, slik pa ne mislim plačevati, ker pri tem gre za nenormalne vsote, ker bosta mela kar najete uradne fotografe za čez dan. Komaj čakam, da bo ta ceremonija MIMO! Iskra

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

27. okt 2008 9:19

:))))) Komaj cakam, da bo kdo - ob vsem mnozicnem uvazanju halloweena, pa Valentina, pa menda celo zahvalnega dneva, pa bogvesecesa - pomislil na star polinezijski obicaj, po katerem se nevesta na porocni dan da dol z vsemi svati...:)))))))))))) . nekaksna razsirjena razlicica ius primae noctis torej..:))))))) lp, proxima

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

27. okt 2008 9:23

proxima je napisal/a:
:))))) pomislil na star polinezijski obicaj, po katerem se nevesta na porocni dan da dol z vsemi svati...:)))))))))))) . lp, proxima
A z ženskami tudi??? Začetnica

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

27. okt 2008 9:25

Ki so pupe kej slabse??:)))))))))))))))))))))))))) lp, proxima

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

27. okt 2008 9:29

To bi bilo občinstva... Začetnica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti