Krst nezakonskega otroka

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

27. okt 2008 20:31

Sem bila spomladi na taki poroki. Na zunaj se ni nič videlo, tudi zaobljubo sta izrekla oba, isto, naglas. Samo obhajilo je prejela samo ona in njena priča. Pa ženin ni imel nikakršnih zakramentov. Je pa pri pogovoru z duhovnikom moral podpisati izjavo, da ne bo oviral krščanske vzgoje otrok. tulka

Mijan  

član od: 30.12.2006

sporočila: 554

27. okt 2008 20:46

tulka je napisal/a:
Sem bila spomladi na taki poroki. Na zunaj se ni nič videlo, tudi zaobljubo sta izrekla oba, isto, naglas. Samo obhajilo je prejela samo ona in njena priča. Pa ženin ni imel nikakršnih zakramentov. Je pa pri pogovoru z duhovnikom moral podpisati izjavo, da ne bo oviral krščanske vzgoje otrok. tulka
Popolnoma enako je bilo pri meni in mojemu možu pred 6 leti v Sežani. Mijan

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

27. okt 2008 21:38

[citat=--nb--] Župnik je v cerkvi poročil samo NJO. Pred oltarjem sta stala sicer oba skupaj, vendar je zvestobo pred Bogom prisegla samo ona. In v cerkveno poročno knjigo se je podpisala samo ona. mamaF - Mojca[/citat] Tisto prisego pa vem da sva oba povedala. Evo, pa mož pravi, da je podpisal tudi, ravno je bil tukaj, sem ga vprašala. Mislim, da res samo sv.obhajila ni bilo in to ravno zato, ker bi šla jaz lahko, on pa ne. Nena[/citat] Ja, potem je bilo pa tole tam res čudno. Saj bi bilo možno, da bi jaz takrat kaj preslišala, samo se dobro spomnim, da smo se z ženinom kasneje na žuru hecali, ker je sam rekel, da kljub poroki pred oltarjem on ni cerkveno poročen in se ima še čas premislit. In da ima še eno leto do podpisa. Jaz sem takrat razmišljala, da bi itak lahko počakala s poroko še nekaj časa, ker je imel ženin v vsakem primeru namen opraviti zakramente - in jih je tudi opravil. No, ja, vsak po svoje. Jaz nimam pravice modrovat, ker nisem poročena ne civilno ne cerkveno. mamaF - Mojca

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

27. okt 2008 22:44

Jaz bi pa tole dodala: od kdaj je Cerkev trgovina - izbiraš tisto kar ti paše?! Sv. krst, ker je to še nekaj običajnega, mogoče še kakšen drug zakrament za otroka, za vsak slučaj. Zakrament sv. zakona že preveč zavezuje dva, zato ni potreben, včasih pa le, ker je tako lep obred. Pa za cerkveni pogreb se jih tudi veliko odloči, za vsak slučaj, pa tudi sicer je obred prehitro končan. In, če kakšen duhovnik odkloni biti trgovec, potem je nazadnjaški, se ne prilagaja času, govori se že o pedofiliji, gradnji hiš, upravičenosti do penzij, skratka, vsaj o njegovi zamenjavi. Pa s popusti bi morali prodajati, da bi sploh kdo prišel do njih, sicer bodo cerkve (trgovine) prazne! Ne se bati, da se bodo cerkve praznile zaradi vernikov, duhovnikov je vedno manj, saj je to težak poklic. Vendar tako kot je že bilo rečeno, nobenega se ne sili v cerkev, ne k zakramentom, ne k obredom. Ne razumem, da kdo želi otroka krstiti, kjer se pri obredu obljubi, da se ga bo vzgajalo v krščanski veri, pa se že naprej ve, da tega starši ne bodo delali. Razumljivo je, da se nekdo odloči za to, vendar mora biti pripravljen, da se bo držal veljavnih pravil Cerkve, kot veljajo pravila v vsaki družbi, v vsaki še tako majhni skupnosti in na vseh področjih. Razpravljati o tem, kako so tisti, ki ne hodijo v cerkev lahko veliko boljši od tistih, ki so vsak dan tam, ali tisti, ki nimajo zakramentov ravno tako dobri ali boljši od tistih, ki jih imajo, je čisto brezpredmetno. Cerkev ti sama od sebe ničesar ne daje, tudi zakramenti ne, najmanj pa garancijo, da boš boljši. Gre za spoštovanje pravil, ki so bila postavljena in so trenutno veljavna. So pa tudi duhovniki samo ljudje, zato se nekateri teh pravil bolj držijo kot drugi, tako kot je to v vsakem poklicu. Kot sem zadovoljna, da opravlja zdravnik svoje delo profesionalno, profesor ali policist ali kdo drug, sem tembolj vesela, da še vedno večina duhovnikov jemlje svoje poslanstvo resno. zvezdica55

naj  

član od: 21.12.2007

sporočila: 69

28. okt 2008 8:54

Tudi midva nisva poročena pa smo glede krsta uredili vse brez težav. Res je da nisva dala sina krstit v domači župniji ampak na Ptuju kjer je krst opravil duhovnik s katerim se tudi osebno poznamo. Krstna botra je pa tudi poročena samo civilno ne pa tudi cerkveno pa tudi glede tega ni nič kompliciral. Je pa opravil krst kar normalno med mašo. naj

mizarka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 988

30. okt 2008 16:20

Meni se tudi kar koža ježi ko se začne kakšna taka tema. Kot je napisala zvezdica 55.

Ne vem zakaj bi se otrok krstil, če ga ne boste vzgajali v veri. Ne vem, vendar , ko bom imela čas se bom malo spustila tudi na področje drugih ver, ampak mislim , da imajo druge vere vsaj nekatere zelo stroga pravila glede marsičesa. Župnik se mora držati svojih pravil, ker pa je on samo človek jih včasih tudi spremeni.Običajno prvega otroka krsti večino župnikov, za drugega pa starše postavi pred dejstvo, ali mu bodo nudili vzgled v krščanski vzgoji, kamor spada tudi cerkvena poroka. Že marsikateri župnik poroči starše brez stroškov, da je poroka cerkvena strošek je zraslo v naših glavah.Strošek predstavlja civilna poroka, oziroma poroka , ki zraste v naših glavah oziroma ( rožice , vožnja z nevem kakšnim avtomobilom, gradovi......) , Bistva pa običajno niti ni-ljubezen.

V kolikor se želi krst otroku pomeni, da slišimo Božjo besedo -vabilo, da otroka izročamo v Božje roke in ga zaupamo Bogu, starš in boter pa pomeni tega otroka vzgajati po krščanskih načelih. S krstom otrok postane kristjan, član družine vernih , ki z dejanjem izpovedujejo vero v troedinega Boga, postane Božji otrok in je pri krstu tudi očiščen zla, greha s katerim se je človek rodil.

Krščeni , ki je član nekatoliške cerkvene skupnosti, je lahko hkrati s katoliškim botrom samo priča krsta.

V knjižici Krst vašega otroka , je na koncu napisano , da bi bilo neodgovorno, če bi otroka sicer dali krstiti, ne da bi potem poskrbeli , da bi otrok odraščal v verskem ozračju, zato je krst otroka izziv za starše in botre.Pri krstu se izpove vero in prevzame odgovornost , da se otroka vodi k Bogu.

 

Kot sem že v začetku omenila , bi bilo od mene zelo neodgovorno, če bi otroku nudila nekaj kar ponuja neka druga vera o kateri recimo nimam osnovnega znanja, zato se v to ne spuščam.

 

Seveda ima vsak svoje mnenje, vendar menim, da se krščansko vero jemljemo preveč površno, in smo do ne in do njenih članov preveč kritični. Oba z možem sva pripadnika Rimskokatoliške vere in otroke tudi vzgajava v tej veri, čeprav imava na nekatere stvari mogoče malce drugačen pogled, zaradi tega ne udrihava čez vse župnike, saj župnik je le posrednik Božje besede , ki nam navadnim smrtnikom nekatere stvari, ki jih ne razumemo tolmačijo in nam razlagajo.

Marsi kdo izmed vas bi bil globoko presenečen, nad tem kaj nam nudi SVETO PISMO, oziroma po 30 letih krščanske vzgoje, ki sem jo bila deležna sva z možem začela obiskovati tudi zakonsko skupino, pri kateri je bila ena letna tema tudi branje Svetega Pisma, sem šele ugotovila, da o veri praktično še nič ne vem.

Zato se mi zelo puhla mnenja nekaterih zdijo res ne na mestu, ker žal ne vedo o čem pravzaprav govorijo.

Moje mnenje je, da se takih tem ne bi smelo zaklepati, kot je nekdo napisal, pa ne zato, da bi vas kdo skušal spreobrniti, ampak zato, da bi mogoče spoznali tudi kaj pozitivnega in spremenili osnovni pogled na celoto.

Kot primer naj vam navedem, da sem na tem forumu pred nedavnem prebrala mnenje ene od trgovk, kako težko v množici dela, ki ga imajo popravijo vse cene na policah in od takrat naprej , vedno potiho trgovki na blagajni povem o morebitni napaki, ki sem jo opazila na policah. Mogoče primitivni primer ampak ....

Vsem več notranjega miru in veliko razumevanja do svojih in do okolice , ki vas obkroža.

Z vsem spoštovanjem

 

 

 

 

mizarka

barbyslo  

član od: 3.1.2008

sporočila: 165

31. okt 2008 8:20

Ta je pa najboljša.. in lahko jo pogledaš tudi takole.. Nastopi dan tvoje poroke. Povabiš svate, vsi se veselijo kako bosta s svojim ljubljenim stopila v zakonski jarm imela prvo poročno noč in odkrivala čare svojih teles, ker verjamem da verniki upoštevajo ta pravila in se ne vdajajo tako hudim grehom pred poroko.. In ko končno nastopi trenutek, da ju duhovnik zaveže-poroči in skupaj stopita v zakonski jarem, se zeeelo potihoma to ne zgodi.....ker eden od njiju nima vseh pogojev da bi lahko postal dober, ljubeč in skrben, bodoči, poročeni ata in svoje otroke vzgajal v krščanskem duhu. Tako vsem na očeh izdahne da samo nevesta, ženin pa zraven visi kot smrkelj in seveda po zaključeni ceremonij ni poročen. Svatje tam v cerkvi tega verjetno sploh ne vedo....Žurka se prične v nevestino čast ker se je sama poročila.....Kvazi ženin, ki pa je ostal brez žene, ker mu bog to ne dovoli in živi do svoje cerkvene poroke v grehu in je vzdržen, dokler ne opravi pouka verouka in kasneje zakramentov. Kako gre to torej skupaj. Če prav razumem potem sledi še ena žurka in poroka ženina, predvidevam pa šele kasneje njegove posteljne radosti in otroci. Torej ona se njemu zaobljubi da bo z njim v dobrem in slabem, on pa tega ne stori in se še vedno lahko premisli. Kako je lahko potlej to sploh poroka dveh? Torej je vse skupaj laganje sebi in drugim in nevednost kaj v življenju sploh hočeš in po kakšnih načelih boš živel. Mogoče nevesta ve in upa da bo srečna, ženin pa zagotovo ne in se je pod pritiski je verjetno vdal zavoljo miru v hiši. Kako lahko torej pričakujemo da bo tak zakon uspešen, poln ljubezni, topline, dobrote in miru in da bo konec koncev temeljiv na krščanskih vrednotah in bil vreden božje milosti. Če ni to največja bedarija. barbyslo

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

31. okt 2008 8:37

barbyslo, vsak po svoje.............če je tebi to največja bedarija, nekomu drugemu pač ni. Pusti drugim njihovo voljo, sama imej svojo.... saj veš, svoboda vsakega se konča na meji svobode drugega.

Če sta se(bodoča) partnerja, zakonca tako odločila, kdo smo, da bi o tem lahko sodili? Njuna volja, njuno življenje. če lahko v popolnem sožitju živijo aktivni verniki različnih ver.......(in vem, da lahko), zakaj potem tako ne bi šlo?

rimljanka - zasebno mnenje

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

31. okt 2008 10:30

rimljanka je napisal/a:
Pusti drugim njihovo voljo, sama imej svojo.... saj veš, svoboda vsakega se konča na meji svobode drugega.

Če sta se(bodoča) partnerja, zakonca tako odločila, kdo smo, da bi o tem lahko sodili? Njuna volja, njuno življenje. če lahko v popolnem sožitju živijo aktivni verniki različnih ver.......(in vem, da lahko), zakaj potem tako ne bi šlo?

[nagelj] rimljanka - zasebno mnenje
Zato tudi otrokom prepustimo odločitev ,da se sami odločijo, ko odrastejo, katero usmerjenost bodo vzeli za svojo. Lp Nasha

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

31. okt 2008 10:43

Barbyslo, ti pa res ne razumeš...

Lej, pri tej "enostranski poroki" je finta ravno v tem, da sta si bodoča partnerja različnih verskih nazorov in se NE silita, da bi drugi moral sprejeti nazore prvega ali obratno. En je torej veren in se želi cerkveno poročiti, drugi pa ni veren in mu to ne pomeni nič, hkrat pa prvemu ne bo onemogočil uresničitve želja.

Če bi drugi prav tako hotel cerkveno poroko, bi pač že pred tem opravil vse potrebno (npr. tečaj in zakramente) in potem bi se poročila oba in ni panike. Ne verjamem, da se je tvoj scenarij že kdaj zgodil.

Če bi kdaj bila na taki poroki bi tudi videla in slišala, da OBA - ženin in nevesta - izrečeta zaobljubo in si obljubita zvestobo ter ljubezen. Pa saj se vendar tudi civilno poročita! Zakaj bi bila torej obljuba nevernega manj vredna? Neverni pač ne verjame, da jo izreka pred Bogom - jo pa še vedno izreče pred ljudmi.

Če sem iskrena, mi je taka poroka veliko bolj iskrena kot tista, kjer ženin ali nevesta na silo opravi zakramente, zato da se lahko cerkveno poroči. Takoimenovani "mešani" zakonci si vsaj pustijo svobodo odločanja in se sprejmejo takšne, kakršni so. Jaz dam kapo dol pred njimi.

 

 

tulka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti