Krst nezakonskega otroka

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

27. okt 2008 16:51

Se opravičujem če smetim temo, ampak bi kar tule vprašala: a je mogoče da se cerkveno poroči par, kjer ima eden zakramente, drugi pa ne? saša

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

27. okt 2008 17:00

nb mi lahko poveš kako zgleda obred? hvala saša

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

27. okt 2008 17:01

Spagon, enkrat sem bila na eni taki poroki, pa moram reči da se mi je zdelo precej čudno. Namreč, ona je imela vse zakramente, on pa je ravno začel obiskovati "tečaj" (ne vem, kako se takemu tečaju pravilno reče - priprava na zakramente, ali tako nekako). Župnik je v cerkvi poročil samo NJO. Pred oltarjem sta stala sicer oba skupaj, vendar je zvestobo pred Bogom prisegla samo ona. In v cerkveno poročno knjigo se je podpisala samo ona. Čez eno leto, ko je tudi ženin opravil vse zakramente, pa sta šla pomovno v cerkev na poroko in takrat je tudi on prejel zakrament svetega zakona. To je bilo 12 let nazaj v Šempetru pri Gorici. Morda imajo v drugih župnijah kaj drugačno prakso (podobno, kot ste opazile razlike med krsti). Sama se na te zadeve ne spoznam, zato tisto, da se mi je zdelo čudno, ni mišljeno kot žalitev ali negodovanje (ne bi želela spodbuditi žgoče debate v temi, ki temu ni namenjena), to je bil le moj pogled na tisti obred. mamaF - Mojca

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

27. okt 2008 17:23

MamaF, če je tako kot si napisala, potem je čudno. Ampak je res da je bilo to 12 let nazaj. Slišala sem da zdaj ne delajo take razlike med paroma, če en nima zakramentov. Ampak samo slišala, kaj je res, pa nimam pojma....me pa zanima, morda bom nekoč sama v tem saša

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

27. okt 2008 17:26

Midva sva bila pri župniku pred poroko samo na enem razgovoru. Takrat smo izpolnili potrebne dokumente, kaj pa jaz vem kaj, pač svoje podatke sva morala povedat. Prošnjo za tako poroko je potem moral župnik nest v Ljubljano, da so mu "šefi" podpisali, da naju lahko poroči. Mene je poslal k spovedi pred poroko, njemu je rekel naj pri sebi "pošlihta". Na noben tečaj nisva hodila, pa tudi kasneje mož ni na tem nič naredil. Obred je bil malo krajši, ni bilo obhajila. Podpisala sem pa verjetno res samo jaz, pojma nimam, bom pogledala kaseto, je že 12 let od tega . Nihče se ni pritožil, da bi bilo kaj čudno. Nena http://www.moj-album.com/uredi/bena/11481476

tumpika  

član od: 14.3.2006

sporočila: 1324

27. okt 2008 17:39

Frina: "otrok se rodi z izvirnim grehom, ki sta ga storila Adam in Eva. Se tudi ve, kakega in tako velikega, da sta bila izgnana iz raja. S krstom je potem otrok brez izvirnega greha. In če umre nekrščen, umre z grehom in ne pride v nebesa." Se mi je kuj zdelo, da nedolžniga otročeka "kaznujejo" za grehe drugih, nič dužn nič kriv, pa polit z mrzlo vodo. Jaz bi jih kasneje, ko naredijo kaki greh, polivala z mrzlo vodo, ne pa da gre k spovedi, zmoli par očenašov in je vse okej, pa še v nebesa lahko pride. tumpika

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

27. okt 2008 17:50

Župnik je v cerkvi poročil samo NJO. Pred oltarjem sta stala sicer oba skupaj, vendar je zvestobo pred Bogom prisegla samo ona. In v cerkveno poročno knjigo se je podpisala samo ona. mamaF - Mojca[/citat] Tisto prisego pa vem da sva oba povedala. Evo, pa mož pravi, da je podpisal tudi, ravno je bil tukaj, sem ga vprašala. Mislim, da res samo sv.obhajila ni bilo in to ravno zato, ker bi šla jaz lahko, on pa ne. Nena

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

27. okt 2008 19:16

nb zelo lepa hvala za tale info saša

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

27. okt 2008 19:23

Popolnoma enako kot nb, le 32 let nazaj.

kobra 1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti