Krst nezakonskega otroka

kozamurnik

sporočila: 2311

26. okt 2008 9:10

Odgovor Rimljanke tistim ki udrihate proti"farom,kleru"ipd .pove vse. Preberite in razmislite, preden posplosite stvari ki jih (verjetno) ne poznate(saj ste ateisti,ne?) osebno,da bi jih mogli komentirati. Mislim tudi da naj" svetujejo" glede krsta tisti,ki so imeli podobne probleme,to je bil verjetno namen postavljenega vprasanja. kozamurnik

barbyslo  

član od: 3.1.2008

sporočila: 165

26. okt 2008 9:15

Verjamem da lahko VSAK ČLOVEK, tudi nakateri duhovniki naredijo veliko za navadne ljudi. So že naredili in verjetno še veliko bojo. MEDIJI VELIKO PIŠEJO o slabih in dobrih stvareh. Podpiram Don Perinove komune in blagovno pomoč revnim. Zasledila sem o pomoči klošarju Marku. Pomagali so mu do strehe nad glavo. Ni pa dopustno da kdorkoli, še posebej božji poslaniki vdajajo kateremu koli seksualnemu stiku, da ne govorimo z otroci. In vsi tisti, ki govorijo da so med duhovniki tudi slabi in dobri ljudje so to izgovori in lažejo sebi in drugim v obraz. Ker je duhovništvo in širjenje božje besede njihova služba in imajo tako kot vsi svoje šefe, keteri jih kontrolirajo, vedo šefi veliko o svojih podrejenih. Saj so študirani, inteligentni zelo podkovani tudi o psihologiji. Bodoči božji poslanci se morajo izkazati in biti sprejemljivi za ljudi, preden začnejo svoje delo v farah. So preizkušeni, zelo povezani med seboj in imajo pogosto svoja srečanja in sestanke. Med seboj se dobro poznajo. Pedofilija ni nikakor dopustna in bi moral biti že namig ali katerakoli tenzija v tej smeri strogo kaznovana. Temu, pa na žalost ni tako. Svoje grehe cerkev ne prizna jih skriva do tistega trenutka, dokler ne pride v javnost. Še kasneje po razsodbi so tajili in kakor vem, nekateri duhovniki niso bili primerno kaznovani ali vsaj večina ne, kateri zdaj uživajo v odmaknjenih samostanih ,,zasluženi pokoj,,. Nekateri med njimi so torej slabi navadni ljudje in temu primerno bi jih morali kot vsakega drugega zločinca ustrezno kaznovati. Hočemo ali ne se to dogaja. Ali pa mogoče nekateri trdijo, da se pedofilije v cerkvenih vrstah ni, da mediji natolcujejo, lažejo, in pišejo samo slabe stvari, mi omejeni navadni farani pa verjamemo, ker ne poznamo stvari. barbyslo

matejac  

član od: 8.6.2004

sporočila: 446

26. okt 2008 10:18

Tema se je razživela, nikoli ne bomo vsi prišli na isto raven. Svoj status bi opisala podobno kot frina. Kar se tiče odgovora na temo: V naši župniji komplicirajo zaradi botrov, ne zaradi staršev, kar je tudi meni logično. Nekje je sicer možno marsikaj, ampak vse to je najbrž odvisno od tega, koliko je določena župnija podvržena kontroli (škofu). Vsaj jaz tako mislim. Svetujem, da greste krstit kam drugam, lepa lokacija je Sveta Gora pri Novi Gorici (pokličete patra po telefonu in se dogovorite). Glede pedofilije pa... Res je kot je rekla rimljanka, Gaussova krivulja velja vedno in povsod, določen odstotek ljudi je zelo slab, določen nadpovprečno dober, bipolarnost, na tem najbrž ne moreš nič. Vsi namreč zelo radi govorimo in obsojamo, kako se nekatere stvari lahko dogajajo, ko je daleč od nas, pri tem pa pozabljamo, da se mnogo stvari dogaja znotraj zidov naših hiš, sosedovih, če želite šolskih, koliko pa je pedofilije v družinah s strani staršev (mimogrede-nedopustno!)... Lep dan Mateja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

26. okt 2008 10:36

Kar sem hotela reči je samo to, da se cerkev ni prilagodila sodobnemu življenju, sicer fari ne bi tako komplicirali pri krstu otrok, rojenih zunaj zakonske zveze. Ker dejstvo je, da tudi verniki živijo malce mimo božjih zakonov, če se jim otroci rojevajo že pred sklenitvijo zakonske zveze. In temu bi se morala cerkev prilagajati, biti malce širšega srca, ne pa da se nekateri fari sprenevadajo in se gredo ortodoksonosti tam, kjer je to najmanj potrebno.

 

Ampak, tudi oni so so različni, ne samo mi.

 

Kozamurnik, ni nujno da si vernik, da spoznaš in poznaš nekatere stvari, sploh pa, da na kaj opozoriš.

 

Mene nihče ne moti, živim in pustim živeti. Tudi jaz nisem mogla biti botra nečakinji, ker je župnik vztrajal, da bi morala dve leti hoditi k verouku, ker pač nisem krščena, za povrh je tudi ona rojena v zunajzakonski zvezi. Halo?  Pa smo rešili, boter je bil mož, jaz pa priča. Torej dokazujem, da če gre za modre in strpne ljudi, je dogovor možen.

 

In se strunjam z rimljanko - v vsaki skupnosti, torej tudi cerkveni, so dobri in slabi ljudje, ozkogrudni in neizmerno širokega srca, napredni in nazadnjaški, strpni in nestrpni do skrajnosti. Njihova dejanja kažejo, kam jih lahko umestimo.

Sebe gotovo umeščam med strpne, lahko to nazorno dokažem s številnimi dejanji.

 

Mamamia

 

 

 

mamamia

balu  

član od: 26.1.2006

sporočila: 464

26. okt 2008 11:09

Atina ,da ti odgovorim na vprašanje. V naši fari (okolica Mb)imamo župnika ,ki si je pred ca.5 leti zgradil vilo nedaleč vstran(12 km).Ljudje iz fare pa so mu še pomagali zidat,ometavat...da bo gospod imel kam it ko bo v penziji.Ne vem ,če je to normalno,saj po moji logiki mora župnik služit bogu do konca življenja ne pa da gre tudi on v penzijo. Po drugi strani pa uboge otroke matra pri verouku z nalogami in referati huje kot pa v šoli.Pa še starši morajo vsako nedeljo stat v cerkvi.Mojo kolegico je hvala bogu srečala pamet in je hčerko pravi čas izpisala iz verouka in ne gre več blizu cerkve. Verjamem pa da so v Sloveniji tudi vredu župniki ampak izkušnje s tem župnikom me odvračajo da bi o cerkvi lahko sploh rekla kaj pozitivnega. balu

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

26. okt 2008 11:27

Spet tema, kjer ne morem biti čisto tiho.

Ali boš, ali ne boš vernik, se vsak lahko sam odloči. Postave so znane, če so ti sprejemljive v redu, če ne, pač ne greš zraven. Ne vem zakaj potem sploh zgražanje.  Saj tudi pri vseh "civilnih" predpisih kršenje predvideva sankcije, če te seveda najdejo.

Cerkev se sicer res počasi odziva na spremembe v družbi, nihče pa ne more trditi, da se sploh ne prilagaja. Otipljiv dokaz je ravno popuščanje oz. odstopanje od starih pravil glede krsta otroka.  Njen sistem pač ni tak, da bi vsak mesec sprejemali nove zakone, ki bi jih po po kratkem postopku nato znova in znova spreminjali, ker se ne bi obnesli. Bolj kot predpisi, je po moje važna vest posameznika. Če mu nima kaj očitati, živi kot je treba pa najsi bo vernik ali ateist.

Opažam pa, da čim je tema o cerkvi, popusti strpnost tudi nekaterim deklariranim strpnežem. Nimam ravno pri roki slovarja slovenskega knjižnega jezika, ampak po spominu pomeni beseda "far" slabšalni oz. zaničevalni  izraz za duhovnika. Je iz istega žaklja kot "čefur", "cigan" ...

Kar se krsta tiče boste iz vseh gornjih nasvetov gotovo našli ustrezno varianto. Verjamem, da boste otroka kasneje tudi vzgajali v krščanskem duhu, pa s tem ne mislim predpisov ampak vsebine.

 

 

Cila

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

26. okt 2008 11:33

Balu, duhovniki dejansko služijo Bogu do konca življenja, čeprav so upokojeni. Duhovniškega posvečenja ne izgubijo. V naši fari imamo upokojenega župnika, ki bo zaradi pomanjkanja kadra svoje poslanstvo verjetno opravljal do konca. Pa bi jaz rajši videla, da dobimo nekoga mlajšega (saj ne tridesetletnega, tudi petdesetletni duhovnik bi bil drugačen kot ta osemdesetletni (pri katerem izgleda vesela velikonočna maša kot en pogreb). Če bi pa imel možnost, bi verjetno tudi on užival svoj pokoj (zakaj ne bi smel?), stvar je pač tako nanesla ... Kar se tiče pedofilije in ostalih zadev, je pa Rimljanka povedala vse. Jaz bi dodala v razmislek, da so med pedofili tudi iz drugih poklicev, samo tega ne obešajo na veliki zvon. Posebej poudarijo le, če je vpleten duhovnik ali učitelj. Tistega "starši morajo vsako nedeljo stat v cerkvi" ne razumem. A ni dovolj klopi in je duhovnik odločil, da naj sedijo tisti, ki stati ne morejo - torej starejši (in odraščajoči otroci zeloooo težko stojijo)? Dvomim, da je v cerkvi videti prazne klopi, starši pa "morajo" stati. To, da "matra" otroke z nalogami in referati: a jim bo to morebiti škodilo? Mogoče se bodo naučili kaj ustnega / pisnega izražanja? Mamamia, čisto logično se mi zdi, da nisi mogla biti botra, če nisi krščena (saj se mi zdi, da je tebi tudi, a vseeno). Ker botrstvo je namenjeno temu, da staršem pomaga(mo) otroke vzgajati v verskem življenju, kar pa oseba brez zakramentov nekako ne more. Sicer je tako: v tej temi ne moremo priti do dna. Lahko povemo samo svoje mnenje. Jaz nimam namena prepričevati ljudi, da je samo moje mnenje pravilno. Moti me le to posploševanje. V vseh poklicih najdemo dobre in slabe. Ne vem, če se bom špe kaj oglašala v tej temi (razen če me kaj res ne pogreje), ker tako in tako nima nekega smisla. Jaz ne bom (in nimam namena) nikogar spreobrnila, pa tudi drugi mene ne. Na področju krsta je očitno tako, da niso dokončno dorekli zakona (ne vem, ne poznam). Zato prihaja do svojevolje pri duhovnikih. Delajo pa po svoji vesti in - se mi zdi, da krst ne bi bil tapravi (vzdušje in to), če bi duhovnik otroka krstil proti svoji volji. No, in tu je tudi dokaz, da se jim v bistvu ne gre samo za denar, kot hočete nekateri prikazati: če bi tako bilo, bi res vse poprek krstili, se vam ne zdi? Atina

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

26. okt 2008 11:34

Cila, bravo za ta zapis! Atina

mamka  

član od: 10.7.2006

sporočila: 434

26. okt 2008 11:47

Tudi jaz sem hotela dati svoja otroka krstit, z rahlo zamudo. Zdaj je pa prepozno. Vrstniki otrok so že opravili nekaj zakramentov, sedaj pa krst/obhajilo/birma, ne bi bila več to. Otrok bi jo sprejel drugače kot če bi bil star npr. 7 in 14 let. 

Naj dodam še svojo zgodbo. Priselili smo se z mesta na kmete, na rob vasi. Seveda nas niso marali (nihče od zadnjega psa do ....). Pa smo zelo vljudni in spoštujemo naravne, božje in državne zakone. Hči je bila stara 5 let, sin pa par mesecev. Nisem mogla verjeti svojim ušesom, da mi je župnik rekel, da naj grem kar tja krstit otroka, kjer sem do sedaj bila. Tako me je prizadel, da otrok do danes nisem dala krstit. Mož (poročena sva le civilno, ko ljubezen udari, ne gleda na prepričanje ) ni veren, se je zaradi tega razjezil in po moško raztogotil in me pri tem "projektu" ni več podpiral.

  

 

 

 

mamka

kozamurnik

sporočila: 2311

26. okt 2008 11:59

Sem mislila stegniti jezik glede izraza far...pa bi verjetno dobila kak odgovor, da tam tako recejo in ni bilo misljeno tako. Biti strpen, toleranten pomeni, da se hote ali ne postavimo v" visji "polazaj, ker le tako lahko trpimo, prenasamo ali smo strpni do drugih,drugacnih! Pa se nekaj: nekdo ki ni krscen pa je splosno razgledan bi moral ja vedati da ne more biti boter pri krstu,torej le ni tako poucen o verskih zadevah,se motim?Ne zameri mamamia, navadno zelo rada prebiram tvoje odgovore,tokrat pac ne. Cila, zelo dobro povedano! Sama nisem krscena,niti ne hodim v cerkev,krscanske pa tudi druge navade pa se trudim razumeti. kozamurnik Sporočilo je spremenil(a) kozamurnik dne 26. okt 2008 12:04:10

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti