Recept za jabolčni kis od patra ašiča

karajan  

član od: 21.2.2007

sporočila: 98

tema odprta - 23. okt 2008 5:19 | ogledi: 44.242 | odgovori: 6

Spoštovani

Je receptura od Ašiča za izdelavo jabočnega kisa skrivnost?

Meni je zelo okusen, imam nekaj jablan doma...

hvala za kakšen odgovor

M.

karajan

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

24. okt 2008 8:46

Tole sem nasla v Pomoc iz domace lekarne,1984: "Na grobo zrezana kisla jabolka damo na suho v posodo za osem dni, da se sparijo. Nato jih zalijemo z malcno vodo,pokrijemo s platneno krpo ali gazo in imamo tri tedne na toplem. Ko vzamemo 1 liter kisa iz posode,ji dodamo enako kolicino vode. Jabolcni kis je zelo zdravilen,saj vsebuje poleg kalija se fluor,kalcij,klor magnezij,zelezo,itd. Za zdravljenje jemljemo 3x na dan po 2 cajni zlicki s cajem vodo,na juhi,kompotu,zrezku." Upam, da ti bo v pomoc in lep dan! Lp lucka

karajan  

član od: 21.2.2007

sporočila: 98

24. okt 2008 18:38

Hvala, očitno je receptura kar skrivnostna... Lp karajan

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. okt 2008 9:12

Jabolčni kis se pač dela po standardnem postopku. Naredijo ga pa tako ali tako ocetnokislinske bakterije...in postopek ni prav nič skrivnosten.

rimljanka - zasebno mnenje

zag  

član od: 11.11.2006

sporočila: 33

25. okt 2008 9:17

Lučka mene pa zanima z koliko vode ga zaliješ po osmih dneh. LP in hvala za odgovor zag

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

25. okt 2008 19:51

zag, jaz sem recept samo prepisala iz Asiceve knjige, tam pa niso navedene kolicine,tako da lahko smo domnevam,vem pa ne,-mi imamo namrec domac vinski in ne jabolcni kis. No pa tudi tukaj nekaj pise,morda ti bo v pomoc. http://www.kulinarika.net/recept/ozimnica/Jabolcni_kis- Lp lucka

oldi  

član od: 23.9.2013

sporočila: 1

23. sep 2013 21:40

Ko berem vse sorte recepte in sem še bolj zmedena kot sem prej. Skratka. Jabolka sem narezala itd. in jih dala v posodo. (Bivši lonec za mast). Pokrila sem z gazo. Zdaj imam že plastično posodo s pipico prav za izdelavo kisa, je še nisem uporabila.

Skratka, dodala sem toplo vodo in dodajala jabolka, malo sladkorja in malo kvasa in vse skupaj je bilo pokrito z gazo in na toplem, zunaj v polsenci, vsaj 6 tednov. Naredil se je klobuk in sem mislila , no pa imamo kis! In sem odcedila tekočino, ki na vrhu ni bila posebno motna, udeslino sem zavrgla.

Kis, ki to šele menda bo, jaz sem mislila da je že, sem precedila v plastične posode z zamaškom in jih dala na temno, v ne preveč topel prostor. Opazila sem da je začel postajati moten. Kaj sem naredila narobe oz. kaj naj še storim, da bom prišla do kisa, takega ta pravega? Ali ga pretočim v plastično posodo za kis , pokrito, odkito, mora zrak kržiti , ali zdaj ne več... skratka, ko berem te nasvete sploh več ne vem kaj naj naredim. Lepo prosim za nasvet.

Ah še to, je zdaj še primeren čas za izdelavo kisa. Jabolka imam, znotraj tudi že kurimo in morda bi lahko vendarle prišla do kisa. Hvala vsem, ki se boste prebili čez moje pisanje in travme, Oldi

oldi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti