Holesterol

MARTA1  

član od: 17.10.2008

sporočila: 33

tema odprta - 22. okt 2008 14:52 | ogledi: 5.333 | odgovori: 28

Pozdravljeni vsi skupaj!

Danes sem bila pri zdravniku in panika - holesterol!

Saj si bom prebrala vse, do česar bom prišla, vendar, pa mislim, če ima kdo kakšen preizkušen nasvet, finto, ki pa res prime.

Mogoče je ta tema že bila, pa prosim, da me opozorite na kateri strani.

lepa hvala za vse odgovore!

MARTA1

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

22. okt 2008 15:16

Marta1, za začetek - v življenju ni za nobeno področje "fint, ki res primejo". Vse se doseže z vztrajnostjo in disciplino. In ko imaš vztrajnost in disciplino, se morda lahko kdaj-pa-kdaj odšlepaš s kakšno "finto"....ampak to je predvsem izjema za potrjevanje pravila. Za začetek pa vprašanje za tvoj razmislek. Ali nisi ob vseh informacijah o holesterolu, ki so švigale mimo tebe, nikoli, ampak nikoli pomislila, da bi tudi ti morala kaj tozadevno postoriti? Ali si mislila, da "tebi se pa to ne more zgoditi" ali pa te materija preprosto ni zanimala? Ko si boš odgovorila na to, bo tudi obvladovanje holesterola lažje. Ampak te opozarjam, tudi do odgovora na prejšnje vprašanje ne boš prišla s kakšno "finto". Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. okt 2008 15:20

In koliko je vrednost tvojega povišanega holesterola? Od tega so odvisni tudi ukrepi, bolj ali manj strogi.

Če je samo malce povišan, bo šlo zlahka, če zelo, malo težje in z več volje. Torej povej ta bistven podatek, potem pa ti lažje povemo kaj več.  In predvsem - kaj ti je zdravnik rekel? Je že razlok za paniko ali je samo malo povišan?

Osnovna pravila pa so: čim manj živalskih maščob (maslo, kisla smetana, svinjsko meso z izjemo ribice, rumenjak), čim manj ocvrtih jedi, vašenega testa (ker vsebuje maslo in rumenjake ter sladkor), prevladuje naj črn kruh; če ni večjih odstopanj, lahko še naprej ješ bel riž in običajne testenine.

Vsekakor pa je bolj priporočljivo jesti veliko zelenjave (z olibnim ali belim oljem, nič masla) in sadja, pa mesa malo manj, razen ribe so pa izredno priporočljive (kuhane, če ješ pečene pa odstrani kožo).

 

Mamamia

mamamia

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

22. okt 2008 15:23

In čimmanj stresa,....

rimljanka - zasebno mnenje

MARTA1  

član od: 17.10.2008

sporočila: 33

22. okt 2008 16:11

Ja seveda, pozabila sem povedat, holesterol je povišan in to 6,3. Zdravnik se ni veliko zasekiral, pravi, da sem še kar vredu za mojih 49 let, da pa seveda..... Saj sem kar slutila, da bo povišan - pri hrani sem ugotovila, da še ne delam takših napak, je pa res, da se gibljem minimalno. Za finte sem mislila bolj na to, da poleg kontrolirane prehrane, človek poskusi še......nekje sem slišala, da je potrebno zjutraj pojesti rezino ananasa, pa žličko kokosove moke, pa kaj jaz vem, kaj še..... MARTA1

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. okt 2008 16:17

Marta1, pri tej vrednosti pa, tudi glede na starost, ni razloga za paniko.

Tisto, kar sem ti napisala, je osnova, in če se samo malo začneš gibati (recimo tri krat tedensko pol ure zmerne hoje bo dovolj), se bodo zadeve umirile. Če so seveda vsi drugi kazalci v redu. In ker ti zdravnik ni dal resnejših opozoril, je prevelika skrb odveč.

 

Rezina ananasa zjutraj ti bo sicer koristila, a tudi kisla kumarica, pa sveža paprika, da o jabolku, hruški ali slivi ne govorim. Pa o kozarcu navadne vode ali naravnega soka.

Ob kontrolirani hrani ti nobeni triki v stilu žlice kokosove moke niso potrebni.

 

Govorim iz lastnih izkušenj.

 

Mamamia

mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

22. okt 2008 16:39

Ananas je dober za izboljšanje materiala za ene druge aktivnosti....ups, sem kinky.... Ki posledično zbijajo stres in indirektno vplivajo na znižanje holesterola..... Izvoli in razreši rebus. Vendelina jr.

MARTA1  

član od: 17.10.2008

sporočila: 33

22. okt 2008 16:48

Vendelina, če bi pa še tam ananas kej naredu, pa tud ne bi blo za proč vrečt, a ne? lepa hvala vsem za dobro voljo in lep dan Marta MARTA1

ursula-ce  

član od: 18.10.2008

sporočila: 542

23. okt 2008 16:15

Moj holesterol je tudi na tej zavidljivi višini, pa ni panike. Uživaj v življenju! ursula-ce

zvezda01  

član od: 9.8.2008

sporočila: 254

23. okt 2008 18:15

Ni panike, bi rekla. Malo več gibanja, vsaj kaka hitrejša hoja, če že ne zmeren tek ali kaj podobnega. Pa jesti z glavo! Saj se ve: omejiti maščobe, užiti varnejše maščobe (olivno olje...) Pa saj smo o tem že vsi obveščeni in osveščeni, samo realizacija nas včasih matra Kake panike in hude diete pa po mojem nestrokovnem mnenju ni treba delat. Pa predvsem se čimmanj obremenjujte s tem! zvezda01

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti